24.01.19, 09:45

Z ambony strzeleckiej Salwowskiego: Życzę Nergalowi surowej kary

Jak informuje na Twitterze posłanka Anna Sobecka:

Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście przesłała akt oskarżenia przeciwko Adamowi Darskiemu, oskarżonemu o popełnienie przestępstwa z art. 196 k.k. (obraza uczuć religijnych), do Sądu Rejonowego Gdańsk Południe. Dotyczy on filmu, który 8 marca 2018 Darski zamieścił w Internecie”.

Przypomnijmy chodzi o materiał filmowy zamieszczony przez pana Adama "Nergala" Darskiego na jednym ze znanych serwisów społecznościowych, w którym ów człowiek wymachuje figurką przedstawiającą ukrzyżowanego Pana Jezusa przymocowaną do imitacji męskiego przyrodzenia w stanie seksualnego pobudzenia. Zaprawdę trudno o bardziej ohydne szydzenie sobie z przenajświętszej męki Pana naszego Jezusa Chrystusa – wydarzenia, którego dało nam odkupienie i otworzyło wszystkim ludziom bramę do Nieba (w tym panu Darskiemu również). Dlatego też – bez najmniejszych wyrzutów sumienia – życzę "Nergalowi" możliwie jak najbardziej surowej kary za ów straszny akt bluźnierstwa.

Zapewne, teraz niektóre osoby powiedzą, iż to zupełnie nie po chrześcijańsku życzyć panu Darskiemu zła, bo wszak wrogów należy miłować, przebaczać im i błogosławić ich. Otóż, ludzie, którzy rozumują w ten sposób mylą się, gdyż w pewnych okolicznościach wolno jest życzyć złoczyńcom doczesnego zła i nie jest to zawsze sprzeczne z Bożym nakazem ich miłowania

Jest absolutnie niezaprzeczalną prawdą, iż powinniśmy miłować choćby i największych złoczyńców. To miłowanie winno się wyrażać w życzeniu im dobra, modlitwie za nich oraz gotowości do niesienia im pomocy, gdy zajdzie taka potrzeba. Dotyczy to wszystkich rodzajów złoczyńców i naszych wrogów - ojciec powinien w ten sposób miłować zboczeńca, który zgwałcił mu córkę, matka powinna tak miłować zwyrodnialca, który zabił jej syna i my uczniowie Chrystusa powinniśmy też tak miłować "Nergala", który tak strasznie znieważył naszego Pana i Zbawiciela. Ale pomimo to, mamy prawo w pewnych okolicznościach życzyć doczesnego zła grzesznikom, o ile tylko w jasny i jednoznaczny sposób pragniemy, by owo doczesne zło posłużyło tym złoczyńcom ku ich poprawie i nawróceniu. Mamy więc prawo życzyć więzienia pedofilom, złodziejom i mordercom, o ile nie życzymy im przy tym by ich tam gwałcono czy torturowano, ale chcemy, by owa kara zmieniła tych ludzi na lepsze. Ba, mamy nawet prawo życzyć komuś podobnemu ciężkiej choroby, o ile nie pragniemy takiej choroby dla niej samej, ale w jasny sposób odbieramy ją jako środek do nawrócenia takiej osoby. Tak samo mamy moralne prawo życzyć "Nergalowi" np. surowej kary, o ile nie kieruje nami ślepe pragnienie wywarcia na nim zemsty, ale traktujemy taką karę jako środek do poprawienia tego człowieka lub - jeśli to go nie poprawi - przynajmniej odstraszenia go na przyszłość od podobnych czynów, by przynajmniej innych nie deprawował i nie psuł swymi ohydnymi czynami.

Powyżej wskazana zasada, jest właśnie wyrazem prawdziwej miłości do złoczyńców. Chcemy dla nich największego dobra, jakim jest nawrócenie i życie wieczne z Bogiem, ale uznajemy przy tym, iż nieraz, aby grzesznik się poprawił i nawrócił, musi na tym świecie być karany i dotykany różnymi nieszczęściami. Ten sposób myślenia jest jak najbardziej biblijny i tradycyjnie chrześcijański. Największy z doktorów Kościoła, św. Tomasz z Akwinu tak to wyjaśniał:

"Jeśliby natomiast ktoś nakazywał lub życzył komuś zła dla jakiegoś dobra, wówczas tego rodzaju złorzeczenie byłoby dozwolone. Nie będzie to jednak przekleństwo we właściwym znaczeniu, lecz tylko przygodnie, gdyż główny zamiar złorzeczącego człowieka odnosi się do dobra, a nie do zła.
Można zaś złorzeczyć nakazem lub życzeniem ze względu na dwojakiego rodzaju dobro: Po pierwsze, ze względu na sprawiedliwość, i w tym znaczeniu sędziemu wolno rzec zło człowiekowi, którego skazuje na słuszną karę. W tym też znaczeniu Kościół wypowiada zło, gdy kogoś wyklina. Podobnie prorocy zapowiadali zło grzesznikom, jakby uzgadniając swą wolę ze sprawiedliwością Bożą, chociaż tego rodzaju złorzeczenia można, także tłumaczyć jako proroctwa. Po drugie, można mówić zło ze względu na pewien pożytek, np. gdy ktoś grzesznikowi życzy, by zachorował lub natknął się na jakąś przeszkodę po to, aby stał się lepszy, albo przynajmniej zaprzestał szkodzić innym".

W Piśmie świętym zaś (także, co chcę podkreślić, w Nowym Testamencie) jest wiele przykładów, gdy sprawiedliwi i bogobojni mężowie życzyli pewnego rodzaju doczesnego i fizycznego zła grzesznikom po to, by ci się poprawili i nawrócili. Przykładowo, Eliasz modlił się do Boga o to, by w Królestwie Izraela nie padał deszcz i Stwórca wysłuchał go tak, iż przez trzy i pół roku ów rejon był dotknięty suszą (Jk 5, 17). Eliasz nie grzeszył jednak w ten sposób i został wysłuchany, gdyż choć pragnął dla swych rodaków pewnego fizycznego zła, to kierował się przy tym jednocześnie miłością do nich, gdyż chciał, by to nieszczęście ich nawróciło. Z kolei, św. Paweł Apostoł doradzał kościołowi w Koryncie, by żyjącego wśród nich rozpustnika "(wydać) takiego szatanowi na zatracenie ciała, lecz ku ratunkowi jego ducha w dzień Pana Jezusa" (1 Kor 1, 5). A zatem, św. Paweł pragnął dla owego złoczyńcy nawet poważnych szkód cielesnych, byle tylko ów się nawrócił. Ten sam Apostoł zresztą w cudowny sposób oślepił na pewien czas Elimasa-maga, który próbował odwodzić prokonsula Sergiusza od przyjęcia Ewangelii i wiary chrześcijańskiej (Dz 13, 6-11). Co więcej, w Apokalipsie czytamy, iż znajdujący się już w niebie męczennicy proszą Boga, by wymierzył sprawiedliwą karę ich prześladowcom (Ap 6, 10).

A więc po chrześcijańsku życzę panu Adamowi Darskiemu surowej i sprawiedliwej kary na tym świecie. Nie życzę mu tego z nienawiści i ślepej zemsty, ale przeciwnie powoduje mną tu miłość do niego, jak i tych spośród ludzi, których może on deprawować. Chcę, by pan Darski się poprawił, a surowa kara może mu w tym pomóc. Nie chcę też by dalej zatruwał on dusze innych bluźnierstwami, satanizmem i antychrześcijańską nienawiścią i w tym surowe kary też mogą pomóc.

Mirosław Salwowski

Komentarze

Profesor_Inkwizytor2021.08.18 12:41
Zadałbym pytanie: a czy ma znaczenie, komu dokładnie się złorzeczy, czy tylko te kryteria, które zostały wymienione w artykule? Czyli np. jeżeli ktoś złorzeczy w sposób, który, gdyby wziąć pod uwagę tylko kryteria usprawiedliwiające podane przez pana, i przez świętego Tomasza z Akwinu, a więc np. byłoby to życzenie zła tylko doczesnego, intencją życzącego byłoby nawrócenie się złoczyńcy, a nie ślepa zemsta, a kara, której złorzeczący domagałby się, byłaby adekwatna do winy etc., to ma to znaczenie, czy życzy się takich rzeczy równemu sobie, niższemu rangą czy wyższemu? Czy ma to znaczenie, czy życzy się tego rodzinie, przyjaciołom, czy osobom bliskim?
Krzysiek2019.01.26 10:25
Ty zajmij się lepiej prawdziwymi złoczyńcami zamiast życzyć zła i nieszczęścia artyście który nawet nie należy do waszego kościoła i nic złego nikomu nie zrobił. Jedna wielka obłuda, jak ci zależy na zmianie to napisz otwarty list do Darskiego uprzejmie tłumacząc jaką szkodę wyrabia, tymczasem ty swoim ZŁORZECZENIEM - na które jeszcze znalazłeś sobie wygodne usprawiedliwienie - dokładnie udowadniasz ile warte jest to całe wasze wyznanie. Chcecie promować miłość to działajcie miłością i dobrocią, uprzejmością i życzliwością, a nie karami i nieszczęściami, to nie jest średniowiecze. Właśnie dlatego ludzie odchodzą od kościoła bo widzą ile jest w was obłudy.
antyprawacki bicz2019.01.24 21:10
"Słowiczek" słynny pedofil-dyrygent z Poznania. Ziobro do roboty i dawać go do rejestru!
Mateusz Jegliński2019.01.24 18:56
Profesor Doktor Wiktor Wektor 24.1.19 10:35 Ech, argumentum ad islamum, to wam się nigdy nie znudzi. A dlaczego ma się niby znudzić, skoro lewactwo nie potrafi na niego odpowiedzieć. Argument nie obalony cały czas pozostaje aktualny. Salwowski też wypisuje głupoty, bo te pomysły, że nie wolno wrogowi, czy bluźniercy przyłożyć np złym życzeniem, to jest wymysł SVII. Do wybuchu wojny np w Wilnie, kto nie zdjął czapki przed ostrą bramą w pysk dostawał. I nie ważne, czy to był katolik, prawosławny, buddysta, czy wyznawca judaizmu. Prawo do obrony siebie i swojej wiary ma każdy a zwłaszcza katolik, tak, jak np kowal ze Lwowa, kiedy sowiecka dzicz zajęła to miasto, to zdrajca Boy-Żeleński z trybuny starał się kpić z Boga, że niby nie przychodzi i go nie karze. Na to kowal zakasał rękawy i powiedział, że na takiego boya, to wystarczy on sam, bo boy jest za cienki w uszach, żeby Pan osobiście przeciwko boyowi stawał, bo ma od tego też swoich wyznawców, którzy sami powinni poradzić sobie z takimi boyami. A, że biskupi w swoim tchórzostwie nic nie robią, no cóż czas ucieka a wieczność czeka, tylko czy stojąc za takie zachowanie na Sądzie Ostatecznym po lewej stronie Pana będą w raju? Osobiście wątpię. Argument o muzułmanach jest OK, bo Darski ze strachu przed dostaniem w pysk, pary z gęby nie puści na temat Mahometa, nie mówiąc już o podrzędnym księżycowym bóstwie Arabów.
słowiczek poznański2019.01.24 15:57
@"Dumny gej.." itd' To nikt inny jak lech keller-krawczyk, sierpem obrzezany troll kremlowski. Jest wszędzie, wszędzie tam gdzie nikt nie cenzuruje, gdzie może prowokować. Obrzydliwy staruch, notowany pedofil z Bielan, W-wa.
Nowak ze WSI2019.01.24 13:04
Na to jest paragraf. Ale nasze sądy........
Dumny GEJ Polak Ateista2019.01.24 11:16
Brak podstaw do jakichkolwiek zarzutów, sprawa do umorzenia
ala2019.01.24 15:06
Dumny? Z czego?
saturn2019.01.25 11:23
Dewiant .
klaus2019.01.24 10:57
proszę o zrozumienie jednego nam przypisuje się jako wierzącym wszystko zło jakie występuje, my musimy służyć nadstawiać drugi policzek bo inaczej nie dostąpimy Nieba, istna bzdura wynikająca z jednego z próbą narzucenia jednej nacji, przez drugą roli służalczej czego nie ukrywa ta nacja, mówiąc wprost goja trzeba traktować gorzej od psa , bo po to został stworzony , aby nam służyć, to okazywana taka miłość, przez wyznawców tego samego Boga, a na straży tego aby tak było postawiono chierarchów przykład Kardynała Nycza, i jego wypowiedzi na temat Pani Prezydent Hanny Gronkiewicz Walc, który w czasie odprawiania dziękczynnej mszy zapewniał tu na ziemi ,że to co zrobiła np. afera reprywatyzacją, tęcza na Placu Zbawiciela, wprowadzania popierania parad równości i gender czeka ją Niebo.
An2019.01.24 11:22
klaus - może dołożę jeszcze i to, że wspieranie materialne przez Magistrat sztuki "Klątwa" , która obraża Papieża Jana Pawła II i nasze uczucia religijne oraz zachęca do zabójstwa prezesa J. Kaczyńskiego na co zbierane są tam pieniądze, a wystawianej w Teatrze Powszechnym nie zostało przez abp Nycza oficjalnie i z nagłośnieniem na całą Polskę potępione. Ta sama sztuka wystawiona w Czeskiej Pradze wywołała ostry protest tamtejszego Arcybiskupa.
House2019.01.24 10:53
\,,/ BEHEMOTH \,,/
Czarny2019.01.24 10:51
No to w końcu jesteście za wolnością słowa, czy nie?
Skorpion2019.01.24 10:27
Nie jestem fanem pani Sobeckiej i trudno mi przyjąć jej wypowiedzi. Są niezwykle ideologiczne. A sprawa jest prosta. Nergal to szarpidrut znany tylko w niezwykle wąskim gronie odbiorców. W zasadzie sekty. Musi jakoś błysnąć. Tylko napaść na najważniejszą religię w Polsce da mu rozgłos. W gruncie rzeczy to bardzo prymitywny człowiek sięgający po najniższe instynkty w swojej muzyce i kulturze. Karanie takich ludzi nic nie pomorze. Tego pani Sobecka nie wie. Ten człowiek jest żądny rozgłosu . A robi to w bardzo prymitywny sposób.
Czarny2019.01.24 10:56
"szarpidrut znany tylko w niezwykle wąskim gronie odbiorców" Dwa razy najlepiej sprzedawane albumy w Polsce, 30któryś w Ameryce, no tak xD Nie ma to jak rzetelne informacje.
Skorpion2019.01.24 11:59
No tak. A jego wspaniała muzyka od rana do wieczora emitowana jest przez wszystkie stacje radiowe i TV. Te prawicowe i te lewicowe. Sprzedawane albumy w Polsce to złota płyta 15 tyś platynowa 30 tyś . To śmiech na sali wobec setek tysięcy jakie wydawane płyty osiągają na zachodzie. Nie ma co jak rzetelne informacje. Jak taki jest przeciwny wierzeniom i religii to niech opluje talmud i koran. Zobaczymy jak długo będzie odważny.
An2019.01.24 10:58
Skorpionie - przeczytaj artykuł p.M. Salwowskiego dokładnie i ze zrozumieniem. Ci wszyscy, którzy mniej znają Pismo Święte, wiele na tej lekturze zyskają i zrozumieją. O pani posłance A. Sobeckiej jest tylko tyle w tym artykule, że poinformowała iż cyt.„Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście przesłała akt oskarżenia przeciwko Adamowi Darskiemu, ... " Z pozostałymi Twoimi wywodami zgadzam się całkowicie.
Skorpion2019.01.24 12:08
Artykuł dokładnie przeczytałem . W nim jest tylko tłumaczenie wypowiedzi pani Sobeckiej. Ale moja wypowiedź dotyczy istoty stanu umysłu Darskiego. A nie tłumaczenia chęci jego ukarania. Proszę czytać i analizować. Pani Sobecka powinna pójść do zakonu a nie do sejmu. W zakonie może sobie kontemplować nad winą i karą. Darskiego nic nie nawróci i nic nie spowoduje jego stosunku do katolickiej wiary i wierzących.
Urszula Lipska2019.01.24 11:02
Pomorze Gdańskie czy Szczecińskie?
Beno2019.01.24 13:57
Karanie takich ludzi nic nie pomoże? To w takim razie nie karzmy prymitywów, którzy biją swoje żony, katują dzieci, dręczą zwierzęta, mordują innych, oszukują, obrażają innych, grożą, itd... Takiego chcesz społeczeństwa?
Antoni2019.01.24 10:20
Może niech się wypowie Jezus Chrtustus?
kosa2019.01.24 10:54
Przyjdzie i dla Darskiego ten czas i Jezus się wypowie....
Czarny2019.01.24 13:56
Powiedziałby, że w sumie słaba prowokacja i Nergal mógłby się trochę bardziej postarać :D
Auferetur Inferunt Insaniam2019.01.24 10:19
To "imitacja męskiego przyrodzenia w stanie seksualnego pobudzenia" jest obraźliwa? Boże, ile ja już kobiet obraziłem??? i to nie imitacją :((((
kosa2019.01.24 10:52
Nie obnoś się ze swoją tępotą
www2019.01.24 17:01
A co? Taka mała była ta imitacja, że aż się kobiety obrażały? :)
retro2019.01.24 10:00
i co , znowu sąd w Gdańsku ! nic mu nie zrobią w polskim Palermo.
Zbyszek2019.01.24 9:51
Darski nigdy by się nie ośmielił obrazić muzułmanów w podobny sposób, bo jego głupi łeb ucięty byłby po kołnierzyku. Jeśli nie zostanie za to ukarany, to będzie świadczyć o tym, że nie tylko on, ale całe społeczeństwo (państwo) zasługuje na karę Bożą, za to że toleruje bluźnierstwa.
krzysztof2019.01.24 10:31
Nic dodać nic ująć , brawo Panie Zbyszku za tak krótkie i trafne stwierdzenie . Jednocześnie mam wątpliwość dotyczącą sądów w Polsce i ich oceny przestrzegania prawa i interpretacji przez sąd złamania tegoż prawa przez p. Darskiego .
Profesor Doktor Wiktor Wektor2019.01.24 10:35
Ech, argumentum ad islamum, to wam się nigdy nie znudzi.
An2019.01.24 10:42
Jeśli nie zostanie za to surowo ukarany, to będzie to świadczyć źle o sędzim wydającym wyrok i że toleruje bluźnierstwa (używając dosłownie słów z Twojego komentarza).