17.01.20, 17:45Fot. szczebrzeszyński via Wikipedia, CC 0

Zabójstwo Adamowicza. Prokuratura odpowiada ,,Wyborczej'': Nieprawdziwe informacje

Nieprawdziwą jest teza zawarta w artykule pt. „Śledztwo ma trwać”, że przekazywana w godzinach porannych w dniu 13 stycznia 2020 roku przez Rzecznika Prasowego Prokuratury Okręgowej w Gdańsku informacja dotycząca przesłuchiwania osób, z którymi Stefan W. miał kontakt w trakcie odbywania kary pozbawienia wolności, była odpowiedzią na reportaż opublikowany tego samego dnia w Dużym Formacie Gazety Wyborczej. Wielokrotnie przekazywano przedstawicielom mediów informacje o przesłuchiwaniu w charakterze świadków współosadzonych ze Stefanem W.” - informuje w komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej Prokuratura Regionalna w Gdańsku odnosząc się do tekstu opublikowanego przez „Gazetę Wyborczą” oraz „Duży Format”.

Jak czytamy w komunikacie:

Postępowanie prowadzone przeciwko Stefanowi W. jak również pozostałe śledztwa powiązane z zabójstwem Prezydenta Gdańska, prowadzone są przez doświadczonych prokuratorów w sposób prawidłowy, sprawny, merytoryczny, zgodnie z planami śledztw i obowiązującymi przepisami, z poszanowaniem praw stron”.

Dodano też:

Przed publikacją artykułów prasowych nie zweryfikowano tych danych u Rzecznika Prasowego Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. Wbrew zawartym w treści publikacji prasowych nieprawdziwym informacjom, przesłuchania świadków, których dane adresowe ustalono, zostały zakończone. W toku śledztwa w sprawie o zabójstwo Pawła Adamowicza przesłuchano w charakterze świadków łącznie ponad 500 osób, w tym 140 współosadzonych”.

Poniżej prezentujemy pełne stanowisko Prokuratury, które dostępne jest na stronie gdansk.pr.gov.pl


 

W związku z zamieszczonymi w Gazecie Wyborczej z dnia 13 stycznia 2020 roku artykułami prasowymi redaktor Katarzyny Włodkowskiej pt. „Śledztwo Wyborczej w rocznicę zamachu w Gdańsku, Zabójca Adamowicza wiedział, co robi” oraz w Dużym Formacie tej gazety pt. „Czy zabójca prezydenta Adamowicza zostanie osądzony?” a także w Gazecie Wyborczej z dnia 15 stycznia 2020 roku pt. „Śledztwo ma trwać” zawierającymi między innymi oparte na dowolnych ocenach sugestie dotyczące przyczyn niezakończenia postępowania prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku w sprawie zabójstwa Prezydenta Pawła Adamowicza informuję, że brak jest innych, poza procesowymi przesłankami przyczyn, które wpływały na czas trwania tego śledztwa.

Postępowanie prowadzone przeciwko Stefanowi W. jak również pozostałe śledztwa powiązane z zabójstwem Prezydenta Gdańska, prowadzone są przez doświadczonych prokuratorów w sposób prawidłowy, sprawny, merytoryczny, zgodnie z planami śledztw i obowiązującymi przepisami, z poszanowaniem praw stron.

Nie odnosząc się do treści materiału dowodowego każdego z postępowań przywołanych w publikacjach prasowych redaktor Katarzyny Włodkowskiej, który aktualnie bez zgody prokuratora nie może być ujawniony, informuję:

  1. W sprawie prowadzonej przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku dotyczącej zabójstwa Pawła Adamowicza powstała konieczność uzyskania kolejnej opinii zespołu biegłych psychiatrów i psychologów celem określenia stanu poczytalności podejrzanego w chwili popełnienia zbrodni, i przede wszystkim ta przesłanka stała się przyczyną przedłużenia czasu trwania śledztwa.
  2. Postępowanie przygotowawcze prowadzone przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku dotyczące niezachowania wymogów bezpieczeństwa podczas organizacji finału WOŚP w styczniu 13 stycznia 2019 roku w Gdańsku, pozostaje w toku z uwagi na powstałą konieczność pozyskania opinii biegłego z zakresu nauk o bezpieczeństwie, która obecnie pozostaje w fazie uzupełniania.
  3. W śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Toruniu dotyczącym niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych na bieżąco wykonywane są czynności procesowe. Obecnie, zgodnie z planem śledztwa, przesłuchiwanie są kolejni świadkowie

Nieprawdziwą jest teza zawarta w artykule pt. „Śledztwo ma trwać”, że przekazywana w godzinach porannych w dniu 13 stycznia 2020 roku przez Rzecznika Prasowego Prokuratury Okręgowej w Gdańsku informacja dotycząca przesłuchiwania osób, z którymi Stefan W. miał kontakt w trakcie odbywania kary pozbawienia wolności, była odpowiedzią na reportaż opublikowany tego samego dnia w Dużym Formacie Gazety Wyborczej. Wielokrotnie przekazywano przedstawicielom mediów informacje o przesłuchiwaniu w charakterze świadków współosadzonych ze Stefanem W.

Nie polega na prawdzie również informacja, że do chwili obecnej przesłuchano w sprawie tylko 20 współwięźniów, a do przesłuchania pozostało 80 osób, co w znaczący sposób wydłużyć miałoby postępowanie.

Przed publikacją artykułów prasowych nie zweryfikowano tych danych u Rzecznika Prasowego Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. Wbrew zawartym w treści publikacji prasowych nieprawdziwym informacjom, przesłuchania świadków, których dane adresowe ustalono, zostały zakończone. W toku śledztwa w sprawie o zabójstwo Pawła Adamowicza przesłuchano w charakterze świadków łącznie ponad 500 osób, w tym 140 współosadzonych. Zabezpieczono obszerny materiał dowodowy w postaci nagrań z monitoringu, zapisów telewizyjnych, dokumentacji, pozyskano liczne opinii biegłych wielu specjalności. Wszystkie podjęte w toku prowadzonych śledztw działania świadczą o dynamicznym i sprawnym podejmowaniu przez prokuratorów czynności procesowych.

Komunikat nr 2/2020 Prokuratora Regionalnego w Gdańsku

dam/gdansk.pr.gov.pl

Komentarze

zocha2020.01.18 4:21
Adamowicz wyrzut sumienia wysrojczej.
a powstały za kasę z afery FOZZ 2020.01.17 19:32
Jednym z najbardziej szkodliwych powstań w historii Polski, było powstanie Gazjety Wyborczej, i TVN
JS2020.01.17 18:12
Niech lepiej prokuratura wynajmie kilku dobrych prywatnych detektywów, którzy zaczną węszyć i może okazać się że znajdą gdzie p. Adamowicz ukrywa się przed, jak to nazwał p. Neumann - mega prokuratorskimi sprawami. Tym wyjątkowo nieudolnym teatrem ze śmiercią, którą p. Owsiak nazwał incydentem, okpiono niemal cały naród. Pozdr.
Dam2020.01.17 19:04
Zapomniałem, że nasza prokuratura pod patronatem Ziobry jest taka żałosna, że musi detektywów zatrudniać. Z drugiej strony nie potrafiła też wykryć mafii VAT w NIK, potrzeba było do tego lewackich gazet.
JS2020.01.17 20:49
Ale w końcu wykryła, czego rządy Tuska nie potrafiły. Donald świecił oczami a jak zaczęło się mu palić pod nogami agent Oskar uciekł do RFN-u. Pozdr.
Topek2020.01.17 18:04
Za śmierć Adamowicza odpowiadają PO i Owski - nikt inny !!!
MAVERICK JONASIK2020.01.17 18:51
i Tusk!!!
Dam2020.01.17 19:02
Za śmierć Lecha Kaczyńskiego odpowiada PIS i Jarosław Kaczyński - nikt inny!!! Widzisz, też tak można.
MAVERICK JONASIK2020.01.17 17:49
Zabójstwo Adamowicza to mistyfikacja GW. Są zdjęcia z Bali, gdzie ktoś zadziwiająco podobny do Adamowicza popija bardzo drogie drinki z palemką na brzegu bardzo błękitnego basenu. Przypadek????
Dam2020.01.17 19:01
Rozumiem, że jesteś w stanie pokazać te zdjęcia. No bo przecież byś nie kłamał?
MAVERICK JONASIK2020.01.17 22:02
To on, tam, pod polską flagą/odwrotną: https://santorinidave.com/best-places-bali