31.10.14, 15:31

Halloween jako przejaw amerykanizacji polskiej kultury


Jeszcze dziesięć lat temu, dzieci w Polsce nie obchodziły Halloween i nie działa się im z tego powodu żadna krzywda. Dziś próbuje się nam zaś wmówić, że bez Halloween nasze dzieci będą zacofane i nieszczęśliwe. To smutne, że elita III RP zamiast bronić naszej tożsamości, przykłada rękę do amerykanizacji polskiej kultury i tradycji.

Kiedyś nasza tożsamość i tradycja były atakowane przez Wschód. Za PRL  szerzono wśród Polaków sowiecką nowomowę, w której Boże Narodzenie nazywano Gwiazdką, a choinkę bożonarodzeniową, choinką noworoczną. W Polsce wciąż niektóre osoby zamiast mówić Święto Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny używają sowieckiego sformułowania „Święto Zmarłych”. Być może już niedługo będziemy mieli w Polsce do czynienia także z zachodnią nowomową. Obecnie próbuje się ją bowiem zaszczepić za pośrednictwem polskiej elity, która nie tylko nie robi nic, aby  zapobiec amerykanizacji naszych świąt, ale wręcz jawnie się do tego przyczynia.

Żelazna logika

Polscy postępowcy nie kryli swojego zachwytu, gdy w 2010 roku, pod pałacem prezydenckim młodzież rozrzucała znicze i sikała na kwiaty, które miały ich zdaniem uosabiać polski zaścianek i ciemnogród. Gdy na Placu Zbawiciela spalono jednak „Tęczę”, te same osoby uznały, że wkładane w jej szkielet kwiaty i zapalane pod nią znicze są czymś pięknym i wzruszającym.

Postępowcy spod znaku "tęczy" twierdzą dziś, że tradycja „grobingu” - jak nazywają odwiedzanie przez Polaków grobów swoich bliskich i spotykanie się z dawno niewidzianą rodziną  - jest żałosnym zachowaniem stadnym, świadczącym o polskim zacofaniu i zaściankowości. W tym samym czasie jednak, dają się uwieść holloweenowemu spędowi, podczas którego naśladują zwyczaje Amerykanów i karmieni są anglosaską popkulturą. W tym wszystkim, nie widzą oni jednak żadnej sprzeczności.

Cudze chwalicie, Swego nie znacie, Sami nie wiecie, Co posiadacie

Zapatrzona w Zachód, jak w zwierciadło polska elita, wciąż nie dostrzega skarbów, jakie ma u siebie. Od czasów „Janka muzykanta” nic się w tej kwestii nie zmieniło. Z uśmiechem na ustach przyjmuje każdą głupotę, która może ją pokazać Zachodowi, jako nowoczesną i postępową. Czyni to nawet kosztem wyrzeknięcia się swojego tysiącletniego dziedzictwa.

Z wygody i bezmyślności nasze elity dopasowują się do form i treści pochodzących z zewnątrz, w których Polacy zawsze będą odtwórczy i gorsi od kopiowanych przez siebie wzorców i oryginałów. Cokolwiek byśmy nie zrobili, to dla Zachodu zawsze będziemy bowiem obcy i zbyt wschodni. Dla Wschodu zaś, zawsze będziemy zbyt zachodni. Mimo że jesteśmy częścią cywilizacji łacińskiej, to nasza kultura, historia i mentalność czyni nas bytem zawieszonym między Wschodem a Zachodem. Czy tego chcemy czy nie, jesteśmy z  Europy Środkowej. Nie potrafimy jednak tego zaakceptować i w tym tkwi nasza tragedia. Odrzucając bowiem tradycję i wzorce kulturowe, z których wyrośliśmy, zatracamy swoją tożsamość, stając się jedynie marną podróbką zagranicznych oryginałów.

 

Gabriel Kayzer

Komentarze

anonim2014.10.31 16:04
Rozumiem że co roku na tym serwisie redakcja dostaje paranoi na punkcie tego ,,święta"
anonim2014.10.31 16:08
Każdy lubi się zabawić, wypić, takie halloween to kolejna okazja żeby dać w palnik, a dzieciaka futrować słodyczami. Niestety przeciwnicy zabierają się do zwalczania halloween od złej strony. Gadka o Szatanie i opętaniach tylko pogarsza sytuację i ośmiesza przeciwników tego dziadostwa. W sumie nie wiem co robić, najlepiej nic, pewnych rzeczy nie da się powstrzymać, amerykanizacja naszej kultury pewnie jeszcze będzie postępować i trudno się temu dziwić. Jakoś katechon(kutafon) Putin też sobie z tym nie radzi i taki Hollywood działa na wyobraźnię również Rosjan, kształtuje ich gusta i pewnie wartości w niemałym stopniu też. Jeden z bardziej znanych separatystów ze wschodniej Ukrainy - ten co nam groził, że tu przyjdzie - ma za idola Bruca Willisa... Beka, co nie? Obrońca prawosławia, pogromca imperializmu amerykańskiego podnieca się filmami z Los Angeles. Zresztą nie takie straszne to halloween, wprawdzie nie mieszkam w takim glamour i szik ośrodku jak Warszawa, Wrocław czy Kraków, tylko w ponad stutysięcznym mieście na Górnym Śląsku i tutaj prawie nie ma żadnych symboli halloween, za to stoisk z wieńcami, zniczami itp. jest bardzo dużo. Może po prostu nie dramatyzujmy, nie wydaje mi się aby amerykańskie święto robiło jakieś postępy w ostatnich latach, a może po prostu z perspektywy zadupia tego nie widzę.
anonim2014.10.31 16:33
>Postępowcy spod znaku "tęczy" twierdzą dziś, że tradycja „grobingu” - jak nazywają odwiedzanie przez Polaków grobów swoich bliskich i spotykanie się z dawno niewidzianą rodziną - jest żałosnym zachowaniem stadnym, świadczącym o polskim zacofaniu i zaściankowości.< Czy można prosić o wskazanie kto konkretnie tak twierdzi, z imienia i nazwiska? Ja nigdy nie spotkałem się z takim podejściem.
anonim2014.10.31 16:57
@Mniemanologia Weź pod uwagę ile jest kasy z reklam gdy się pisze o halloween, a ile o Dniu Wszystkich Świętych.
anonim2014.10.31 17:03
Halloween jest irlandzkie a nie amerykańskie i piszą o tym nawet w Wikipedii. Następnym razem przed publikacją tekstu wypada się trochę lepiej przygotować.
anonim2014.10.31 20:03
@Panie Gabriel'Jeszcze dziesięć lat temu, dzieci w Polsce nie obchodziły Halloween i nie działa się im z tego powodu żadna krzywda. 'No a teraz dzieje sie ,tym dzieciom? Jeszcze 10 lat temu Polacy nie emigrowali na tak masowa skale jak dzieje sie to od kilku lat.Czy tym Polakom dzieje sie w Polsce jakas krzywda? Prosze sobie odpowiedziec na to pytanie i nie siac tu demagogii.Poza tym jaka amerykanizacja.Halloween nie jest amerykanskie.Prosze sie doksztalcic w tej materii.Katolicka(podobno w 90% )Irlandia ,dzis moj dom od wielu lat ,jest kolebka tradycji Samhain,dzisiejszego Halloween. http://pl.wikipedia.org/wiki/Samhain