08.10.13, 15:46Marsz Niepodległości 2012 (fot. archiwum fronda.pl)

Zawisza dla Fronda.pl: Antifa jest skompromitowana. Nie traktujemy jej poważnie. Gorzej a faszystami z rządu, którzy "idą po nas"

Fronda.pl: W jakiej fazie są przygotowania do Marsz Niepodległości 2013?

Artur Zawisza: Przygotowania do największej manifestacji narodowej idą pełną parą. W sobotę odbyło się spotkanie władz głównych ogólnopolskich organizacji i środowisk narodowych zaangażowanych w Marsz Niepodległości. Na bieżąco pracuje warszawski sztab organizacyjny wraz z jego sekcją prawną i Strażą Marszu Niepodległości. Znając doświadczenia ostatnich kilku lat, od lewackich blokad, poprzez policyjne rozwiązanie marszu, aż do próby podzielenia maszerujących na dwie części, chcemy minimalizować ryzyka i optymalizować zasięg i przekaz Marszu. Będzie dobrze!

Czy jest już ustalona trasa przemarszu?

Trasa jest co do zasady ustalona i nawiązuje do przebiegu dotychczasowych marszów. Natomiast jej ostateczny wariant zostanie zgłoszony na miesiąc przed 11. listopada zgodnie z przepisami ustawy. Chcemy, aby Marsz odbył się reprezentacyjnymi traktami, a jednocześnie dawał swobodę manewru organizatorom przy okolicznościach nadzwyczajnych.

Czy organizatorzy posiadają wiedzę na temat ewentualnych planowanych blokad Marszu Niepodległości przygotowywanych przez tzw. antyfaszystów?

Antifa jest doszczętnie skompromitowana i nie traktujemy jej jako poważnego uczestnika obchodów Święta Niepodległości. Gorzej z faszystami z rządu, którzy nasyłają policję, podporządkowują sobie prokuraturę i w ogóle "idą po nas". Mamy nadzieję, że policja pozostanie odpowiedzialną służbą państwową i nie pozwoli traktować siebie jako egzekutorów na rozkaz czynnika rządowego. Mamy chcemy spokoju i o spokój apelujemy.

Co organizatorzy MN robią, aby zapobiec burdom, do których dochodziło w latach poprzednich?

Jedyne toczące się śledztwo, zresztą z zawiadomienia Stowarzyszenia "Marsz Niepodległości", dotyczy przekroczenia uprawnień przez policję. W naszej ocenia miały miejsce policyjne prowokacje ze strony zamaskowanych funkcjonariuszy podjudzających uczestników do działań nazbyt dynamicznych. Oczywiście mogły zdarzyć się elementy agresji ze strony niektórych osób na obrzeżach Marszu, ale winna temu jest napięta sytuacja społeczna w kraju, wysokie bezrobocie, przymusowa emigracja zarobkowa i arogancja władzy, także tej warszawskiej w osobie prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Czy w ramach przygotowania MN organizatorzy podejmują współpracę z policją, aby zapewnić uczestnikom maksymalnie największe bezpieczeństwo?

Organizatorzy wnieśli o spotkanie z nowym komendantem stołecznym policji, co spotkało się z jego zainteresowaniem. Mamy wstępnie umówione spotkanie z uczestnictwem podległych mu służb. Chcemy, aby policja służyła narodowi, a nie występowała jako jego kat. Wiemy nawet, że liczni policjanci osobiście sympatyzują z naszymi narodowo-patriotycznymi hasłami. Natomiast przede wszystkim chcemy, aby przestrzegano prawa i chroniono uczestników legalnej manifestacji zamiast strzelać do nich gumowymi kulami. Liczymy też na konstruktywna współpracę ze Strażą Marszu Niepodległości, z działań której my jesteśmy dumni.

Not. MBW

Komentarze

anonim2013.10.8 15:58
Monitorujcie wszystko, szczególnie agresywnie zachowujących się osobników. Ściągajcie im maski z twarzy i róbcie im zdjęcia. W ten sposób jest duża szansa na wyeliminowanie prowokacji. Każdy kto chce świętować w pochodzie, ma mieć odsłoniętą twarz. Zasłonięta twarz świadczy o nieczystych intencjach.
anonim2013.10.8 16:29
"Faszyści z rządu" esencja prawdy ... bo faszyzm to państwo ponad obywatela!!!
anonim2013.10.8 16:31
@Lukasso nie rżnij głupa ... byłem na marszu w zeszłym roku ... prowokatorzy z policji aż się roiło ...wycofujący się za szpaler kolegów w kaskach i z tarczami... nie pitol !
anonim2013.10.8 16:32
@Inkasso Apropos "heilowania" to dziecinada w porównaniu do faszyzacji państwa jaką robie ten faszystowski rząd.
anonim2013.10.8 16:36
@lukasso... "Policja ma przestrzegać prawa, ale nie może być "egzekutorem na rozkaz czynnika rządowego". Faszystowskiego jednocześnie :-) Policja ma współpracować ze Strażą Marszu... cóż to za twór, jakaś nadwiślańska wersja SA?" A co niby złego jest w tym, że oczekuje się, aby policja strzegła porządku i nie uczestniczyła aktywnie w eskalacji burd? Co w tym złego, aby oczekiwać od niej pacyfikowania tych, którzy zakłócają porządek, a nie ich chronienia? Co w tym złego, że organizator Marszu stara się dodatkowo zabezpieczyć porządek i spokój marszu, organizując w tym celu własne służby porządkowe, które będą wspierały działania porządkowe policji?
anonim2013.10.8 17:18
@lukasso... ""Zabezpieczanie porządku i spokoju marszu" to szeroka definicja. " Nie. Znaczy to dokładnie to, co czytasz. "Ja nie wierzę w pokojowe działania tej całej Straży." Na jakiej podstawie? "Jeśli prowokatorzy byli, tym bardziej umizgi pana Zawiszy do "faszystowskiej" policji są żałosne." To nie "umizgi", ale jasne stawianie sprawy - nie nasyłajcie prowokatorów, to będzie spokojnie.
anonim2013.10.8 18:59
@Gipsen napisał(a): [ usuńcie ten komentarz! ]Paź 8, 2013, 5:25 po południu "To wszystko zgraja pospolitych bandytów, nawet nie żadni faszyści, tylko bezideowi zadymiarze o mentalności kibola." Na jakiej podstawie rzucasz takie oskarżenia? Proszę o konkrety, a nie ogólne opinie. W szczególności te dotyczące ich "bandytyzmu".
anonim2013.10.8 19:47
małe furerki siedzą w PE.
anonim2013.10.8 20:27
Mam nadzieję że będzie zorganizowana jakaś porządna blokada. Będę w pierwszym rzędzie jak dwa lata temu. Pozdrawiam!
anonim2013.10.9 0:44
Spokojnie Panie Czarnecki - już Sakiewicz i inne judasze z GP pracują by Wam jakieś gwno wylać pod nogi, w tamtym roku chcieli podzielić marsz w tym roku też coś wymyślą.
anonim2013.10.9 7:30
@Wrog_Z_Papieru napisał(a): "Mam nadzieję że będzie zorganizowana jakaś porządna blokada. Będę w pierwszym rzędzie jak dwa lata temu." To fajnie, już się cieszę na spotkanie face to face z lewactwem.
anonim2013.10.9 7:41
W tym roku lewacy na tak duzo sobie nie pozwola - zadbajmy o to.