03.07.19, 11:25

Zbigniew Kuźmiuk: Bez zgody Polski nie da się przeprowadzić w UE żadnej układanki

1. Piszę ten tekst w sytuacji kiedy negocjacje szefów rządów na  posiedzeniu Rady Europejskiej w Brukseli jeszcze nie zostały zakończone i każde rozstrzygnięcie jest jeszcze możliwe.

Wszystko wskazuje jednak na to, że kraje Grupy Wyszehradzkiej wspierane przez Włochy i pozostałe kraje Europy Wschodniej, zablokowały pochód komisarza Timmermansa na szefa Komisji Europejskiej.

To ogromny sukces premiera Mateusza Morawieckiego i wspierających go przywódców Grupy Wyszehradzkiej, ponieważ od początku negocjacji, wszystko wskazywało na wybór socjalisty na szefa KE jest po prostu niemożliwy.

Ewentualny wybór na szefową KE , chadeczki Ursuli von der Leyen, , na szefa Rady Europejskiej dotychczasowego premiera Belgii , n a szefa unijnej dyplomacji socjalisty Borrela oznacza, że kompromis polityczny zatriumfował 

2. Przypomnijmy, że kanclerz Angela Merkel mimo tego ,że europejska chadecja wygrała do wybory do PE zdecydowała ,że odpuści stanowisko szefa KE dla chadecji czyli tzw. szpicenkandydata Manfreda Webera.    

Poparcie przez Angelę Merkel kandydata socjalistów i liberałów  Fransa Timmermansa,, w tej sytuacji, było co najmniej zastanawiające ale  na szczęście okazało się, nieskuteczne.

Okazało się  ostatecznie, że przedstawicielka chadeków, Niemka Ursula von dr Leyen, zajmie fotel szefa Komisji Europejskiej i w tej sytuacji należy mieć nadzieję, że relacje naszego kraju z nową przewodniczącą, ułożą się co najmniej poprawnie.

3. Przypomnijmy także, że ułożenie kierownictw poszczególnych instytucji unijnych ( chodzi o aż 5 stanowisk: przewodniczącego PE, szefa KE, szefa RE, wysokiego przedstawiciela ds. stosunków zewnętrznych i prezesa EBC) w tej kadencji jest trudniejsze niż kiedykolwiek, wszak wybory europejskie znacząco zmieniły strukturę Parlamentu Europejskiego, a wybory w państwach narodowych co i rusz zmieniają strukturę parlamentów krajowych, a w konsekwencji także rządów w tych krajach.

Dwie największe frakcje w PE (chadeków i socjalistów ) straciły łącznie ponad 80 mandatów w stosunku do obecnego stanu posiadania i żeby mieć większość zapraszają  do współrządzenia co najmniej europejskich liberałów, a to wymaga oddania tej grupie jakiegoś ważnego stanowiska.

Co więcej sytuacja w dwóch największych unijnych krajach Niemczech i Francji, choć rządzą tam rządy większościowe, jest coraz trudniejsza zarówno dla kanclerz Angeli Merkel jak i prezydenta Emmanuela Macrona.

4. Pozycja Merkel znacząco osłabła od momentu kiedy przestała być szefową CDU-CSU, dodatkowo po przegranych wyborach do PE przez socjaldemokrację niemiecką, zmieniła się szefowa tej partii, a nowo powołana, chce wyprowadzić partię z rządu do opozycji , bo tylko tak jak publicznie tłumaczy może odzyskać wiarygodność u wyborców.

Gdyby się tak stało, Niemcy mogą czekać przedterminowe wybory, a jak wynika z badań poparcia politycznego, CDU-CSU ciągle traci i może te wybory przegrać, a to oznaczałoby wręcz polityczne trzęsienie ziemi w tym kraju

Z kolei prezydent Macron wprawdzie ciągle we Francji rządzi ale jego partia przegrała wybory do PE z partią Marii Le Pen, a ruch tzw. żółtych kamizelek tak poważnie osłabił rządzących w Paryżu, że są jak sparaliżowani.

5. W tej sytuacji na szczycie w Brukseli  niemiecko -francuski tandem, nie miał już takiego posłuchu jak wcześniej bywało i trudno mu było przeforsować własnych kandydatów, choć próbowali się jeszcze podpierać hiszpańskim premierem socjalistą Pedro Sanchezem

W tej sytuacji w procesie wyboru nowych władz instytucji unijnych, urosła rola państw Grupy Wyszehradzkiej i szerzej państw Europy Środkowo-Wschodniej i to przywódcy tych krajów zablokowali kandydaturę Fransa Timmermansa.

Rolę krajów Europy Środkowej w procesie decyzyjnym podkreślał także wiceszef polskiego MSZ Konrad Szymański, który towarzyszył premierowi Morawieckiemu podczas ostatniego szczytu w Brukseli.

Powiedział on między innymi „ Europa Środkowa jest kluczowym wymiarem regionalnym tej gry. Bez dobrego porozumienia z nami wybory personalne w UE nie ruszą z miejsca”.

A więc bez uzgodnień z krajami Europy Środkowej , bez uwzględnienia ich interesów gospodarczych i politycznych w rozpoczynającej unijnej 5-latce, układanki personalnej w instytucjach UE nie da się przeprowadzić, i to jest dobry znak na przyszłość.

I tak się na szczęście stało.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze

Spoko2019.07.3 15:08
Przeczytałem info-notkę Dr Z. Kuźmiuka, i zmusiłem się do przeczytania kilku komentarzy. Myślę sobie: Notka właściwie jako informacja jakie osiągnięto wyniki i jakie wyniki są oczekiwane w 2019. Po prostu informacja do naszej wiadomości. I co ? I ręce opadają jak czyta się wypociny kilku-kilkunastu przygłupów. Panie Doktorze Kuźmiuk pisz pan proszę dalej pańskie notki. Niech się pan nie zraża tymi głupimi komentarzami. Bo wie pan, nawet jeśli jednemu z tych przygłupów tylko coś zostanie w tym tępym łbie, to już sukces dla PIS-u i dla Polski i dla ludzkości. Być może po następnej notce dołączy kolejny ?! A więc Panie Zbigniewie – róbmy swoje !
michu2019.07.3 18:07
No rzeczywiście nić się bez zgody Polski w UE nie dzieje. Mądre człowieki to potwierdzili. Jeden mądrzejszy od drugiego. Spoko loko, możemy spać spokojnie ;).
Hi, hi ... i wcale nie do śmiechu2019.07.3 14:39
Klęska pisrządu polega na tym, że ani Polska ani jakiekolwiek państwo Europy środkowo-wschodniej nie otrzymają żadnego kluczowego stanowiska w UE. Cała władza dla starej UE czyli będzie Europa dwóch prędkości.
Spoko2019.07.3 15:07
Ty cały hi, hi, dlaczego ty to robisz ?! Dlaczego zabrałeś się za komentowanie polityki skoro nie masz o tym zielonego pojęcia ?! Czy ty nie potrafisz zrozumieć, że oprócz ciebie są tutaj jeszcze czytelnicy, którzy po zmuszeniu się do przeczytania twoich wypocin, albo reagują odruchem wymiotnym, albo bólem prostaty czy zapaleniem cewki moczowej !!! Pytanie do ciebie: Czy ty rozumiesz co znaczy prośba ?! Jeśli tak, to prosimy cię o zaprzestanie twojej tutaj działalności !
Andrzej Malik2019.07.3 11:54
Szefowa KE zostaje Ursula von der Leyen, głosująca za małżeństwami jednopłciowymi, popierająca prawo do adopcji dzieci przez małżeństwo homo, sprzeciwiająca się łamaniu praworządności przez PiS, która chce Stanów Zjednoczonych Europy. Timmermans wiceszefem KE. Taki to sukces PiS!
Spoko2019.07.3 16:21
Takie przyłupy jak ty Andrzej nie zrozumią tego nigdy !
Moni2019.07.3 11:39
Uważam, że dla Polski lepsza na stanowisku szefa KE jest Niemka niż patologicznie obłąkany nienawiścią do Polski lewak Timmermans. Niemce łatwiej będzie przypomnieć w każdej sytuacji o polskich ofiarach II wojny i ewentualnych reparacjach wojennych. Poza tym, matce siedmiorga dzieci żaden unijny lewak nie wmówi, że dzieciom nie należy pomagać. Tak jak pomaga się im w Polsce programem 500+. Oraz, że jedyna prawdziwa rodzina to związek kobiety z mężczyzną i ich potomstwo. I że to są wartości uniwersalne a nie tęczowe samoróbki ideologiczne.
anonim2019.07.3 14:38
Koło "Moni" to ty w życiu nawet nie stałeś chłopie.
Foster2019.07.3 17:00
Moni - pomyśl trochę. Przecież teraz oboje z Timmermansem będą kierować Komisją Europejską. Timmermans ma największe szanse zostać jej zastępcą.. Pozostanie tak jak było, albo jeszcze ciekawiej. Ursula von der Leyen, w odróżnieniu od Junkersa, jest gorącą zwolenniczką federalizacji UE.
Polak2019.07.3 11:35
Zbysiu, to już nie zjazdy PZPR, tylko poważna polityka - obudź się i zobacz że dzięki PiSowskiej dojnej zmianie nie tylko zgoda, ale nawet obecność Polski nie jest w tej chwili potrzebna do żadnych ustaleń.
Spoko2019.07.3 15:05
Ty Polak, ty jesteś za głupi żeby do Dr. Kuźmiuka mówić na "ty" !!! Prośba do ciebie ! Przerwij komentowanie i zajrzyj do sypialni, otwórz szafę i zaciągnij się nosem. Jeśli poczujesz zapach naftaliny to wszystko w porządku – możesz wrócić do komentowania, ale jeśli poczujesz zapach stęchlizny to przeskocz na onet.pl lub gazeta.pl i tam komentuj dalej !
qwerty2019.07.3 11:33
Człowieku !!! Przejrzyj na oczy ! Jest dokładnie na odwrót. Popatrz na nazwiska nowo wybranych władz w PE ich narodowość i partie. Głupi wyborca PiS i tak wszystko kupi
Spoko2019.07.3 15:02
Ty qwerty, jakby miejsce twojego mózgu wypchać sianem – to wiesz jaka zmiana nastąpiłaby ? Żadna !!!
michu2019.07.3 11:28
Czytając sam tytuł, to aż niewiarygodne.... jakby to delikatnie określić.... taki posunięty w latach a taki niemądry ;)
Spoko2019.07.3 15:00
Ty michu, w moich oczach jesteś nędznym gadem, omyłkowo tylko nazywanym człowiekiem !
michu2019.07.3 18:04
Dlaczego? ;)
Foster2019.07.3 16:53
W mojej ocenie to jest "sarkazm".