14.12.15, 06:55

Zbigniew Kuźmiuk: Dwa marsze i co z nich wynika

1. W sobotę odbył się marsz KOD, a tak naprawdę 5 partii politycznych, który według warszawskiej policji zgromadził ok.17-20 tys. osób, a w niedzielę marsz zorganizowany przez Prawo i Sprawiedliwość, w którym wg. tego samego źródła zgromadził ok. 40- 45 tys. osób i już choćby z tego porównania wynika, że wsparcie dla reform realizowanych przez parlamentarną większość Zjednoczonej Prawicy, utrzymuje się ciągle na wysokim poziomie.

Spieszę od razu wyjaśnić dlaczego uważam sobotni marsz za zorganizowany przez opozycyjne partie polityczne (mimo, że one zaprzeczają), ponieważ w internecie, aż roi się od zdjęć autokarów w których podróżują działacze tych partii udający się do Warszawy albo też z których wydawane są transparenty i flagi ludziom udającym się na demonstrację, ba pojawiają się nawet swoiste „listy płac” z których wynika, że część uczestników była wynagradzania.

Sobotni marsz był organizowany przeciw obecnemu prezydentowi i większości parlamentarnej, niedzielny to przede wszystkim marsz pamięci i solidarności ale także wsparcia dla prezydenta i rządu, na uwagę jednak zasługuje zarówno duża liczba uczestników jak i bardzo spokojny ich przebieg.

2. W następstwie obydwu tych wydarzeń należy się spodziewać z jednej strony krystalizowania się opozycji wokół Ryszarda Petru i w konsekwencji słabnięcia Platformy niezależnie od tego kto zostanie w styczniu jej przywódcą (Schetyna czy Siemoniak), a z drugiej strony coraz większej stanowczości w działaniu ze strony Prawa i Sprawiedliwości.

Nie wdając się w rozważania prawne (bo w tej sprawie wszystko już zostało powiedziane) wydaje się, że sprawa Trybunału jest przesądzona, ma on w tej chwili pełny skład15 sędziów (9 wybranych przez koalicję Platforma-PSL-SLD i 6 wybranych przez szeroko rozumianą Prawicę), co oznacza, że jeszcze przez najbliższe dwa lata ta większość będzie się utrzymywać.

W sytuacji kiedy Trybunał przez działania jego prezesa sędziego Rzeplińskiego oraz Platformy-PSL-SLD, zdarł się siebie maskę obiektywizmu, konieczne są intensywne prace wszystkich sił politycznych w polskim parlamencie w wyniku, których powstanie nowa ustawa o Trybunale, pozwalająca na wybór sędziów w szerokim konsensusie parlamentarnym.

3. Prawo i Sprawiedliwość musi przyśpieszyć uchwalanie ustaw, które są związane z realizacją programu wyborczego.

W tym tygodniu będzie uchwalona nowelizacja ustawy budżetowej na 2015 pozwalająca na zamortyzowanie braku około 13,5 mld zł dochodów z podatku VAT, co oznacza konieczność odpowiedniej redukcji wydatków ale i podniesienia deficytu budżetowego o około 4 mld zł.

Do Sejmu trafi również autopoprawka do budżetu na 2016 rok (a tak naprawdę to nowy projekt budżetu) i w tym przypadku ważna jest informacja przekazana przez ministra finansów Pawła Szałamachę, że zarówno w roku 2015 jak 2016 deficyt sektora finansów publicznych nie przekroczy 3% PKB, co powinno uspokoić tzw. rynki finansowe.

Odbyło się już I czytanie ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego, jest w Sejmie również prezydencki projekt ustawy o podniesieniu kwoty wolnej w podatku PIT z obecnych 3 tys. zł do 8 tys. zł, który będzie w najbliższym czasie rozpatrywany.

Do Sejmu zostanie skierowany także sztandarowy projekt ustawy tzw. 500+ dotyczący wypłat 500 zł na drugie i każde kolejne dziecko (także na Pierwsze w rodzinach gdzie dochód na głowę nie przekracza 800 zł), który musi być uchwalony w takim terminie aby wypłaty były możliwe odo 1 kwietnia 2016 roku.

4. Najprawdopodobniej w tym tygodniu zostanie złożony w Sejmie przez grupę posłów projekt ustawy o mediach narodowych, którego założenia przedstawiał niedawno zainteresowanym środowiskom sekretarz stanu w resorcie kultury Krzysztof Czabański.

Ten projekt ustawy pozwoli na „odkomercjalizowanie” mediów publicznych (telewizji, radia publicznego i Polskiej Agencji Prasowej, które do tej pory są spółkami prawa handlowego) i na większą niż do tej pory realizację misji, a także zapewni tym mediom dodatkowe środki pochodzące z budżetu państwa.

Podsumowując w wyniku tych marszów opozycja będzie się krystalizować wokół przewodniczącego Petru z Nowoczesnej, natomiast Prawo i Sprawiedliwość przyspieszy prace parlamentarne nad projektami ustaw realizujących jego program wyborczy.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze

anonim2015.12.14 7:11
Kuźmiuk nie zaklinaj rzeczywistości. Poparcie dla PiS leci na łeb. http://telewizjarepublika.pl/pis-traci-ale-wciaz-prowadzi-nowoczesna-zwieksza-przewage-nad-platforma-sondaz,27282.html
anonim2015.12.14 8:30
Dla mnie seks to jest celebracja miłości a dzieci się robi z miłości, inny seks to żadna przyjemność, chwila pocieszenia. Ludzie potrafią się oszukiwać przez całe życie a gdyby mieli wszystkie kobiety świata albo wszystkich facetów i uprawiali seks dzień w dzień czuli by się jak gówno.. dla mnie te wszystkie światowe przyjemności stały się za słabe w porównaniu do miłości jaką dał mi Chrystus.:)
anonim2015.12.14 8:31
Przepraszam, pomyliłem zakładki :)
anonim2015.12.14 9:50
To takie słodkie :) ciekawi mnie czy takimi "artykułami" autor stara się przekonać Nas czy sam siebie.
anonim2015.12.14 19:15
Jak to, Kuźmiuk, uważacie, że zwożenie ludzi na demonstrację autokarami to żenada? No to macie pecha, bo jest dużo zdjęć z niedzieli, z obstawionej waszymi autokarami Gagarina.