18.02.20, 08:00Fot. Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland via Flickr, CC BY-ND 2.0

Zbigniew Kuźmiuk: Jak to z 2 miliardami zł na media publiczne było...

1. Totalna opozycja rozkręca nagonkę na rząd w związku nowelizacją ustawy o opłatach abonamentowych wprowadzających rekompensaty dla mediów publicznych za rozszerzenie listy osób zwolnionych z opłaty abonamentowej dokonanej przez Sejm w czerwcu 2008 roku.

W 2009 roku Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnął, że wprawdzie Sejm ma prawo wprowadzać ulgi i zwolnienia w systemie opłat abonamentowych ale w sytuacji kiedy takie zwolnienia wprowadza powinien również wprowadzić rekompensaty utraconych wpływów dla mediów publicznych.

W latach 2017-2019 Sejm corocznie taką rekompensatę przyznawał, teraz nowelizacją ustawy o opłatach abonamentowych Sejm wprowadził systemowy sposób tej rekompensaty, w 2020 roku ma ona nie przekroczyć 1,95 mld zł, a środki te będą przekazywane publicznym spółkom medialnym radiowym i telewizyjnym przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.

2. Rekompensata ta jest przekazywana sukcesywnie w ciągu roku w postaci obligacji Skarbu Państwa, a więc nie jest to „żywa gotówka”, którą można przekazać na jakiś inny cel lub do jakiejś innej instytucji.

Posłowie opozycji to doskonale wiedzą, w Sejmie głosowali przeciw tej nowelizacji, w Senacie wprowadzili poprawkę niezgodną z obowiązującym prawem, żeby mimo wszystko przekazać te obligacje na finansowanie onkologii.

Senacka poprawka została ze względów oczywistych odrzucona przez większość Zjednoczonej Prawicy w Sejmie i od tej pory trwa nagonka medialna na rządzących, że chcą dofinansować media publiczne kosztem środków na ochronę zdrowia w tym w szczególności na onkologię.

Perfidia opozycji polega na tym, że rekompensata dla mediów publicznych jest realizacją wyroku Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie, co więcej nie jest to przysłowiowa „żywa gotówka”, którą można przeznaczyć na jakiś inny cel.

Ale zestawienie wsparcia dla mediów publicznych z potrzebami ochrony zdrowia w tym w szczególności onkologii, stawia rządzących w niekorzystnej sytuacji, mimo tego, że tak naprawdę takiego wyboru w rzeczywistości nie można było przeprowadzić.

3. A przecież ochrona zdrowia jest priorytetem rządu Zjednoczonej Prawicy nakłady na ochronę zdrowia od roku 2016 bardzo wyraźnie rosną, co więcej rząd i większość sejmowa zdecydowali, że do roku 2024 przekroczą 6% ówczesnego PKB (w tym roku po raz pierwszy w historii przekroczyło 5% PKB).

W tym celu w połowie 2018 roku znowelizowano ustawę o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, a jej istotą było zwiększenie środków publicznych na finansowanie ochrony zdrowia w Polsce z 4,5% PKB w roku 2017 do 6% PKB w roku 2024, a więc o 1,5 % PKB w ciągu najbliższych 8 lat.

I tak już w 2018 roku ten poziom finansowania ma urosnąć do 4, 78% PKB; w roku 2019 – 4,86% PKB; w 2020 roku – 5,03% PKB; w 2021 roku -5,30% PKB; w 2022 roku-5,55% PKB; w 2023 roku -5,80% PKB, w 2024 roku – przynajmniej 6% PKB, a więc chodzi o coroczny wzrost finansowania ochrony zdrowia o około 0,2% PKB z roku bieżącego.

Rzeczywiście nakłady na ochronę zdrowia na rok 2020 zostały określone aż na 110 mld zł (środki NFZ razem z dotacją budżetową), a jeżeli utrzymana zostałaby dotychczasowa praktyka, to najprawdopodobniej pod koniec roku i ta kwota zostałaby powiększona.

W porównaniu z 2015 rokiem w którym nakłady na ochronę zdrowia wyniosły 75 mld zł, a więc w ciągu 5 lat rządów Zjednoczonej Prawicy ulegną powiększeniu przynajmniej o 35 mld zł.

Według szacunków resortu finansów gdyby udało się osiągnąć nakłady w na ochronę zdrowia w wysokości 6% PKB, to w warunkach roku 2024 Narodowy Fundusz Zdrowia dysponowałby astronomiczną kwotą 160 mld zł.

4. Co więcej w lutym tego roku została przyjęta Narodowa Strategia Onkologiczna przygotowana przez ekspertów prezydenta Andrzeja Dudy, która ma na celu przyśpieszenie diagnozowania i leczenia nowotworów w Polsce.

W ramach tej strategia na lata 2020- 2030 dodatkowo na ten cel (poza obecnymi środkami kierowanymi na onkologię), ma być przeznaczone przynajmniej 5 mld zł, średnio po około 500 mln zł rocznie.

Ale już obecnie w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych środki na ten cel (zarówno z NFZ jak i z budżetu państwa) wzrosły z 7 mld zł w roku 2015 do 9,5 mld zł w roku 2019.

Środki na ochronę zdrowia za rządów Zjednoczonej Prawicy bardzo wyraźnie rosną i po raz pierwszy w historii przekroczyły 5% PKB (są wyższe o 35 mld zł niż w roku 2015), w tym na onkologię przynajmniej o 2,5 mld zł, a mimo tego rządzący są atakowani i to przy okazji rekompensowania start mediom publicznym przy pomocy obligacji Skarbu Państwa, których na inny cel przeznaczyć się nie da.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze

Krysia2020.02.19 13:39
TVP to jest nasz Polska telewizja czyli nas polaków my nie potrzebujemy zagranicznych mediów, Dbajmy o to co jest nasze.LOT, ORLEN, nasze rolnictwo.
anonim2020.02.18 14:53
Franek Broda robi protest przeciwko TVP youtube.com/watch?v=LTATzuPzFiU
Realista2020.02.18 12:09
Te media publiczne kojarzą się raczej z DOMEM PUBLICZNYM Itaki maja wizerunek w społecznych odbiorze
anonim2020.02.18 11:50
Wstaję rano, włączam Polskie Radio24, i leją propagandziści od p. Sakiewicza, odznaczonego orderem ukraińskiej bezpieki, jedynie słuszną propagandę PIS. To samo środowisko Made in Sakiewicz, wraz ze swoim szefem, swoimi "ekspertami" tłumaczą mi, jakie wielkie i jedyne słuszne spotkało mnie szczęście, że na świecie, i w Polsce, jest taka jedynie słuszna partia, jak PiS, i jaśnie nam panujący Prezes PiS. Szanowna rado mediów, nawet gdyby to było prawdą, to już cały dzień tym rzygam! Zajęty robotą, zapominam, dlaczego rzygam. Kończę dzień, włączam TVP Info, znów ci sami propagandziści p. Sakiewicza mącą w głowach swoją nachalną prostacką urojoną jedynie słuszną myśl polityczną. I nawet spokojnie nie można podziękować Panu Bogu za dzionek. I tak myślę, czy kiedyś włączę, jedno publiczne medium, lub drugie publiczne medium, i usłyszę, lub zobaczę, kogoś nie związanego ze stajnią p. Sakiewicza? Skoro odznaczają się nawzajem, to pewne, że nie.
Realista2020.02.18 12:14
Dlatego od 5 lat nie oglądam kuuuuurwizji
Urszula2020.02.18 13:05
U mnie w domu oglądanie TVP jest zabronione.
AAAtomek2020.02.18 11:03
2 miliardy złotych poszło do telewizji na propagandę PiS, zamiast na leczenie onkologiczne Polaków.
LegitimateCybersecurityCompany2020.02.18 10:41
Statkiem z tenkraju do Niemiec? Pan się dobrze czuje?
Marek 2020.02.18 10:32
to że ktoś ma paszport z Naszym Godłem nie swiadczy że jest Polakiem. Jeden duży statek i wyjazd do kraju który ci płaci. W pana wypadku niemcy. Podać nr pana paszportu . Gdyby było tak żle i trzeba uciekać do ambasady własnego kraju /niemiec/
Urszula2020.02.18 13:04
A kto ci dał prawo określać kto jest Polakiem, a kto nim nie jest? Kto ci dał prawo nakazywania opuszczenia kraju przez ludzi, o których piszesz, że nie są Polakami? Przyjdzie czas, że ktoś ci wybije ze łba ten nacjonalizm i faszyzm. To ty nie jesteś Polakiem skoro przeciwko Polakowi występujesz.
wyklęty, powstań ludu ziemi! 2020.02.18 10:18
Kuźmiuk jednak chyba zapomniał o swojej przeszłości. - To pan musi mieć niesłychanie spokojną krew. Że ona się panu nie wzburzyła w 1986, kiedy pan do ZSL-u się zapisywał - i wtedy koalicjantem tego ZSL-u była taka partia: PZPR - wytknął mu Mazurek. Kuźmiuk tłumaczył, że w tym czasie bronił doktoratu i zapisanie do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego było warunkiem jego promotora. Kuźmiuk przekonuje ponadto, że "zebrania ZSL w końcówce lat 80. wyglądały jak zebrania partii opozycyjnych. Bardzo często występowali tam np. żołnierze wyklęci. Byłem sam tego świadkiem w Radomiu".
Urszula2020.02.18 13:00
Tylko, że jest jeden szkopuł: w 1986 roku już nikt nie żądał od doktorantów i w ogóle od innych wstąpienia do jakiejkolwiek partii. PZPR się kończyła, nie miała już swojej pierwotnej siły i liczebności, walczyła o przetrwanie. To samo partie satelickie. Kuźmiuk po prostu kłamie żeby się wybielić. Mało to komuchów w PiSie? Kiedy PZPR już dołowała i wiadomo było, ze jej dni są policzone, zażartowałam do mojego pracodawcy, członka PZPR, że chcę wstąpić do partii. Spojrzał na mnie jak na idiotkę i rzucił: "A po co ci to". Dlatego nie wierzę w tego promotora.
Topek2020.02.18 10:10
Myślę że ta ustawa jest po prostu nagrana przez kulawego prezesa PiS by Prezydent miał co zawetować przed wyborami i pokazać jaki to on dobry i niezależny, a kampanie TVPis i tak będzie wspierać bo Kurski jest tylko narzędziem Kaczora do wykonywania poleceń
Elektor2020.02.18 10:22
Może tak być jak piszesz. A 2 mld mogą sobie zabrać nam po wyborach. Wszystko przegłosują i fucka nam pokażą i tyle.
Ambroży2020.02.18 9:55
Prawda jest taka, że niezależnie od przynależności partyjnej, zarówno przekazanie potężnej dotacji tubie propagandowej PiS w postaci TVP, jak również haniebny gest środkowego palca Joanny Lichockiej, u większości Polaków powinny budzić niepokój, a nawet oburzenie. Nieprawdopodobna stronniczość, wiernopoddańczość wobec partii rządzącej, brak obiektywizmu, niezależności, to, co obserwujemy dziś w TVPiS w sposób daleki przekracza nawet to, co działo się w tej stacji za czasów rządów PO. Co do gestu Lichockiej, jestem przekonany nie w stu, ale w dwustu procentach, że gdyby jego autorem był polityk opozycji, inna tuba propagandowa PiS w postaci portalu fronda, przez tydzień publikowałaby tego newsa na swoich łamach na stronie głównej, a nie tak jak ma to miejsce w tej chwili, z premedytacją go przemilcza.
J N Kowalski2020.02.18 9:46
Uważam że dziennikarze pracujący W TVP i mający jeszcze trochę honoru powinni odejść bo muszą się zdawać sprawę z tego że pracują za pieniądze odebrane między innymi dzieciom chorym na raka
Ale luja i do przodu2020.02.18 9:41
Ależ ten senat jest perfidny i obłudny że chce przeznaczyć pieniądze na chorych na raka a nie na telewuzje która przynajmniej nie będzie musiała się męczyć jak inne media by zarobić na siebie, po co zarabiać jak mamy władze która rozdaje swoim
Radioman2020.02.18 9:10
Są takie państwa, gdzie rządy nie obawiając się elektoratu wprowadziły powszechny abonament. To największe i najsilniejsze kraje Europy. I jest kraik, gdzie rządzący dzwoniąc kolanami (musieli jednak wstać, klęcząc nie wyda się dźwięku) oszukują elektorat, którego świadomość zdiagnozował szef TVPis. Wasze podatki płynące wartko z budżetu do niezależnej publicznej telewizorni to nic innego, niż abonament. Za to mniej będzie nakładów na służbę zdrowia, drogi, godziwe zarobki przyciągające do pracy w policji itp.
XYZ2020.02.18 8:58
Najpiękniejszy był moment gdy butna posłanka zrozumiała co zrobiła i próbowała przekonać prezesa że to nie jest tak.
Urszula2020.02.18 12:49
A jaką minę miał Kaczyński: "Boże z kim ja pracuję". Warto też zauważyć reakcję siedzącego obok Kaczyńskiego pisowskiego posła. Bezcenne. :D
gumowa kaczka2020.02.18 8:57
złotówka wydana na ten telewizyjny nowotwór jest stracona - organ pis TVP nie ma misji ma zenka m.,rachonia ,piele ,świeżyńskiego,chorego od edukacji seksualnej pospieszalskiego oraz jana (co mu opole uciekło) pietrzaka
anonim2020.02.18 8:35
TVP to telewizja PiS, synekura dla wyznawców PiS, wszystko tam jest obliczone pod propagandę PiS-u, uczciwie by było, aby to PiS płacił za zatrudnionych w TVP propagandzistów uprawiających jedynie słuszną propagandę PiS, jak i za produkcję jaczejkowych łże-programów wzrorowanych na gierkowskiej TVP? nie obrażając gierkowskiej TVP bowiem tam zupełnie nie było widać na ekranie sodomitów, pedofilii i homosiów, nawet więcej, ci zadeklarowani byli leczeni na koszyt PRL-u, trzeba to przyznać
anonim2020.02.18 8:24
miedź srebro to przemysł strategiczny? Jarosław Kaczyński wpadł jak śliwka w kompot... youtube.com/watch?v=KcEVKvYYcbc
ktoś tam2020.02.18 8:22
Inna poprawka totalniaków (przygotowana przez PSL/Kukiz a głosowana przez opozycję) to przeznaczyć 750 mln na media publiczne. Zdaje się w "żywej gotówce". 2 mld w obligacjach - "be", 750 mln gotówką(?) - "cacy". Jak podał jednen z komentatorów w programie "Jedziemy", totalniackie ujadanie przypomina biadolenie komunistów przed przylotem św. Jana Pawła II o tym, że pieniądze zamiast przeznaczyć na pielgrzymkę można było wydać na przedszkola...
Urszula2020.02.18 12:45
Kukiz to nie cała opozycja. Jest miedzy PSL, a resztą opozycji duża różnica w pojmowaniu rzeczywistości.
JS2020.02.18 8:22
Takie pieniądze na telewizję dla wszystkich Polaków są stanowczo zbyt wielkie ! Mało mają z reklam ? Obawiam się, że zaraz przyssają się do skarbca tvp prywatne spółki co to robią mało ciekawe programy dla gawiedzi, przygłupią rozrywkę, ulubioną przez prezesa tvp -marną muzykę disko-polo. A przecież żyjemy w kraju wiary w Chrystusa. Gdzie są programy pobudzające, budujące naszą zanikającą, zwłaszcza wśród młodzieży, wiarę ? Nie jakieś kolejne misiowe, pluszowe o wierze drętwe programy ale atrakcyjnie zrealizowane, wstrząsające świadomością, że KTOŚ JEST ponad nami, wysyła nam sygnały o Swojej obecności, mówi do nas, chce naszego dobra prawdziwego. Gdzie programy o wojnie jaka toczy się w naszych umysłach między siłami zła i Dobra ? To nie mity ani legendy ale prawdziwa, choć niewidzialna rzeczywistość, którą dopiero niedawno sobie uświadomiłem i przekazuje innym. Jak powiedział ks. Bliźniak - każdego dnia, w każdej chwili decyduje się gdzie nasza dusza trafi po odejściu z tego świata ! Króluj nam Chryste - NIE antychryście Pozdrawiam
Marek212020.02.18 8:54
"Majteczki w kropeczki" generują większą oglądalność i wyższe ceny reklam niż męczeństwo Chrystusa. W końcu z czego trzeba te pensje politykom PiS płacić.
JS2020.02.18 12:20
Ujrzymy po drugiej stronie życia ile wart był czas spędzony na oglądania majteczek w kropeczki a ile czas oddany dla Jezusa. Pozdrawiam
Urszula2020.02.18 12:43
Nie wiesz jak jest po drugiej stronie życia i nie wiesz czy w ogóle jest jakieś życie po śmierci.
JS2020.02.18 13:31
Nie wiem, nie byłem tam ale rozmawiałem z dwoma osobami, które tam BYŁY :-D Pozdrawiam
Elektor2020.02.18 8:21
No jak to było? Mówiąc krótko. W maju wybory prezydenckie. Ludzie nawet ci ciemniejsi zaczynają dostrzegać że żyje im się gorzej niż 5 lat temu, wszystko dramatycznie drożeje, rząd utrudnia życie na każdym kroku. Człowiek prezesa PiS wcale nie ma pewnej reelekcji. Stąd panika w PiS i pomysł zabrania nam kolejnych pieniędzy żeby jeszcze większą propagandę pociskać w TVP. Cała tajemnica. Szczęśliwie poza TVP są inne stacje i przede wszystkim Internet! Nie będzie łatwo PiSowi utrzymać podpisywacza ustaw mimo potęgi swojej pralni mózgów.
genus2020.02.18 11:38
Gdzie byłeś jak z tylnego fotela rządził Krzaklewski a rządem Buzek ??? ? Obsesyjnie czepiasz się człowieka który nie okrada , nie pluje na własny kraj nie roluje polaków , Internet, TVN to media haniebnej opozycji nie przychylnej polakom,
Elektor2020.02.18 12:24
A czym jest podpisywanie ustaw podwyższających podatki? Próg dochodu wolnego od podatku dalej jak w Afryce, chociaż to była jedna z jego solennych obietnic, że doprowadzi do jego podniesienia, a jeśli nie to poda się do dymisji. No cóż...wyszedł na drobnego cygana;P Tylko Polaków żal, że tak nas okradają. O TVN mam krytyczne zdanie choć dobrze że jest jakas przeciwwaga do TVP ale już w Internecie można sporo dobrego się dowiedzieć.
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.02.18 8:18
"Media publiczne" emitują reklamy i podobno mają dużą oglądalność i .... jakoś nie mogą się sfinansować? A takie TVN może? Generalny problem z tzw "mediami publicznymi" jest taki, że nie są publiczne. To tuba brutalnej, tępej propagandy jednej partii. Każda wydana na tę szczujnię złotówka to złotówka wydana na zło w czystej postaci. A dwa miliardy (dwa tysiące milionów - to takie objaśnienie dla frondoczytacieli) to absurd, świństwo i granda.
Nowak ze WSI2020.02.18 8:46
W TVN i Polsacie pewnych spektakli, widowisk, filmów, spotkań , historii, a nawet meczy piłki nożnej, skoków nie zobaczysz. Nawet same mecze , gdybyś policzyć ile trzeba byłoby dopłacić, aby to oglądać na prywatnej TV tylko programy sportowe to suma wyszłaby wieksza niz 2 mld. zł.
Katolik2020.02.18 8:58
Mecze, jak mecze. Ale gdzie, no powiedz gdzie zobaczymy takie wspaniałe spektakle, wydarzenia muzyczne, jak benefis Zenka Martyniuka. A te spotkania z czołowymi politykami Partii przejdą chyba do historii. Nawet minister edukacji zafascynowany edukacyjną rolą TVP poparł pomysł otwarcia w szkole na Podlasiu klasy o profilu disco polo. Wobec tego masz rację, należą im sie wszystkie pieniądze świata. Chorzy na raka i tak kiedyś umrę, a TVP będzie jak Lenin, wiecznie żywa! Ku chwale Partii.
anonim2020.02.19 10:03
TVP to jest kilka programów i każdy może sobie coś wybrać. W TVN żaden program mi nie odpowiada, rozrywka dno, mnóstwo dennych celebrytów, przyznam że omijam TVN bo minuta oglądania już mnie zniechęca . Zdarza się że na TVN 7 oglądam film ale musi być bardzo interesujący, bo przerywanie filmu reklamami mnie irytuje. W TVP oglądam TVP INFO, TVP KULTURA, TVP HISTORIA. Nie oglądam seriali, nie oglądam rozrywki 'tańce w bańce" discopolo jest tego zbyt dużo moim zdaniem, ale są ludzie którzy to lubią.
ARA2020.02.18 11:21
Odkąd pamiętam TV publiczna zawsze była w rękach miłościwie nam panujących; za poprzednich rządów była tubą najpierw SLD, potem PO-PSL, a teraz jest PiS-u, więc o co ten raban?
Urszula2020.02.18 12:40
A o to, że piszesz nieprawdę. Takiego zawładnięcia TVP jeszcze nie było. Za PO i SLD nie było opluwania i fałszywie oskarżania przeciwników politycznych, nie było instytucją do finansowania muzycznych upodobań prezesów, nie było chamstwa redaktorków.
zebra2020.02.18 15:54
Ja rozumiem,zę ty wyznajesz zasadę iż jeśli sąsiad kradnie to tobie też wolno i tak się będziesz tłumaczył jak cię złapią.