18.04.20, 08:25Fot. KPRM via Flickr, CC 0

Zbigniew Kuźmiuk: Premier Morawiecki apeluje o ambitną odpowiedź UE na pandemię

1. W odstępie tygodnia premier Mateusz Morawiecki opublikował artykuł we włoskim opiniotwórczym dzienniku „La Republika”, oraz udzielił wywiadu hiszpańskiemu dziennikowi „El Mundo”.

Włochy i Hiszpania to dwa unijne kraje najbardziej dotknięte pandemią koronawirusa, zachorowania dawno przekroczyły 100 tysięcy, a liczba ofiar śmiertelnych 20 tysięcy w każdym z nich.

Bardzo mocno ucierpiały także ich gospodarki według prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), recesja jest nieuchronna, a jej głębokość zależy od tego kiedy władze zdecydują się na odblokowanie działalności gospodarczej (w obydwu przypadkach przewiduje się spadki wynoszące blisko 10% PKB).

W obydwu krajach narastają także bardzo wyraźnie nastroje antyunijne, co jest spowodowane brakiem pomocy ze strony instytucji europejskich w najbardziej dramatycznych momentach zagrożenia epidemią koronawirusa.

Europejskie media obiegły filmiki, na których różni włoscy i hiszpańscy politycy zdejmują unijne flagi i wieszają w to miejsce flagi narodowe albo flagi krajów, których samoloty z materiałami medycznymi wylądowały jednak w Rzymie czy Madrycie.

2. Zaprezentowanie więc przez polskiego premiera stanowiska naszego kraju wobec pandemii COVID-19 i jej skutków, a w szczególności wyzwań jakie stoją w tym kontekście przed Unią Europejską, akurat wobec opinii publicznej Włoch i Hiszpanii, jest jak najbardziej trafnym posunięciem.

Morawiecki zwraca uwagę na związki Polski z obydwoma krajami, przypomina idee polskiego ruchu Solidarności i zwraca uwagę, że w tak trudnym czasie na miarę swoich możliwości, udzieliliśmy pomocy obydwu krajom (do Włoch pojechało na 2 tygodnie kilkunastu polskich lekarzy, do Hiszpanii wysłaliśmy transport 20 tysięcy litrów środków odkażających).

Pisze i mówi o słabej reakcji instytucji europejskich na kryzys wywołany pandemią i podkreśla bardzo mocno konieczność ambitnej odpowiedzi UE na skutki tego kryzysu zarówno w ochronie zdrowia jak i w całej gospodarce.

To jest przekaz, na który oczekują zarówno rządy jak i społeczeństwa obydwu krajów, szczególnie w sytuacji kiedy kraje Północy UE (szczególnie Niemcy i Holandia), zdecydowanie sprzeciwiły się emisji tzw. koronaobligacji przez kraje strefy euro, a nawet zablokowały uelastycznienie pomocy z Europejskiego Mechanizmu Stabilności (ESM), w którym jest potencjalnie do wykorzystania ponad 400 mld euro.

Północ” zgodziła się wprawdzie na wykorzystanie 240 mld euro ale pod dwoma warunkami, z tych środków mogą być finansowane potrzeby ochrony zdrowia ale także obłożone koniecznością realizacji planów naprawczych w tym utrzymywania równowagi budżetowej.

3. Premier Morawiecki podkreśla w obydwu publikacjach, „że epidemia koronawirusa, podobnie jak wcześniejszy kryzys zadłużenia w państwach strefy euro z roku 2008 uwidoczniły wewnętrzne sprzeczności w grupie państw strefy euro i problem ten do dzisiaj nie jest rozwiązany”.

I konkluduje „sytuacja w której zyski są wspólne, a niektórzy korzystają z funkcjonowania jednolitego rynku nawet bardziej niż inni, straty natomiast dotyczą każdego z osobna, jest politycznie nie do utrzymania i zagraża dziś strefie euro, a w rezultacie całej Unii Europejskiej” i dodaje „ten problem musi być rozwiązany”.

Morawiecki mówi o konkretnych pomysłach, o konieczności znalezienia dodatkowych źródeł finansowania budżetu w oparciu o sektory, które najbardziej korzystają ze wspólnego rynku (chodzi o unijny podatek cyfrowy) ale także o konieczności ograniczania szarej strefy i luki podatkowej w VAT.

Same raje podatkowe zmniejszają dochody państw członkowskich o 170 mld euro rocznie z kolei wyłudzenia podatku VAT są szacowane na przynajmniej 50 mld euro rocznie, więc uszczuplenia budżetów narodowych są naprawdę potężne.

Ambitna unijna odpowiedź na skutki pandemii koronawirusa jest więc możliwa, są także potencjalne źródła jej finansowania, tylko instytucje unijne muszą zdecydowanie szybciej działać, a niektóre kraje członkowskie powinny porzucić partykularyzmy.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze

Bewq2020.04.18 20:54
Przecież to wy głosowaliście przeciwko środkom pomocowym na walkę z koronawirusem! Antypolskie kreatury z USraela...
Nina2020.04.18 20:21
Kuźmiuk, przestań bredzić. Morawiecki powinien zacząć od siebie.
MaxFiend2020.04.18 15:28
Facet, który nie potrafi efektywnie zarządzać budżetem Polski poucza UE. :-D
"Leszek" Keller-Krawczyk ty Żydzie i prowokatorze 2020.04.18 14:43
"CHEMTRAILS" - 5G - CO2 nad Polską FAKE NEWS ... !!!! Ale to nie wszystko, są również FAKE BELIEVE VIDEOS! Robione na zamówienie Kremla. Zanim otworzysz VIDEO pomyśl, czy nie ma w nich MALWARE - VIRUSÓW! A już z pewnością to jest BULLSHIT VIDEO - BULLSHIT NEWS! -------------------------------------
Foster2020.04.18 14:14
Znowu żebrze ?. Jak można sie tak upokarzać, przecież Polska jest bogatym państwem i pieniędzy mamy niewyczerpane zasoby (tak zapewniał Glapiński).
Jana2020.04.18 13:28
Ciekawe w czym Włochom i Hiszpanom pomoże konkretnie przeprosiny von Der Leyen.
M.a2020.04.18 10:28
Panie Premierze Unia ma za dużo Tusków aby umiała wyjść z tej sytuacji.
taro2020.04.18 9:44
jak ty ideologu chcesz ruszyc unijnych ideologow i wymagasz by wyskoczyli z ambitnymi planami?
Marek2020.04.18 9:29
Polska to też UE. Morawiecki krytykuje sam siebie?
Jana2020.04.18 13:30
Służalców u nas jednak nie brak?
anonim2020.04.18 9:13
POWRÓT CHEMTRAILS NAD POLSKĄ www.youtube.com/watch?v=yj9VTMmgQmI Gdy lekarze zaczynają radzić sobie z koronawirusem, to ONI, ci sami, co doprowadzili do epidemii korona wirusa, ponownie rozpoczęli akcję sypania na nas z powietrza trucizny – CHEMTRAILS! ONI obsypują nas zabijającą organizm nanocząsteczką metali ciężkich i grzybami? Sypią na nas truciznę, która wnika do naszych organizmów? Z obserwacjami [ chemtrails ] lekarzy angielskich wynika, że notują oni wzrost zachorowań na stany zapalne górnych dróg oddechowych, w kilka dni po intensywnym sypaniu z powietrza. Koronawirus także atakuje płuca! Czy to jest zbieg okoliczności? Politycy, dziennikarze, ONI trują nas, a co za tym idzie, trują także wasze rodziny i dzieci? Czy jest to wam obojętne? Wygoogluj sobie „chemtrails” „nanocząsteczka” Jak długo będziecie milczeć i akceptować powolną depopulację ludności Polski? Milcząc, uczestniczycie w masońskiej zbrodni? Chemtrails Trojanische Wolken Doku (full length) www.youtube.com/watch?v=_8o4xgSVcyg&feature=youtu.be
anonim2020.04.18 9:12
znalezione w sieci, Bill Gats mówi, że teraz wszystkich nas będzie szczepił, ludzi na całym świecie, nikogo nie wypuści z domu, dopóki się wszyscy nie zaszczepią ... to on będzie decydował, kiedy ludzie wyjdą z domów ... więc zastanówmy się, czy to nasze rządy decydują, czy my siedzimy w domach ... czy ktoś inni decyduje o tym, czy my siedzimy w domach .. zdaniem Billa Gatesa, wyjdziemy wtedy, gdy się wszyscy zaszczepią i dostaną tzw. przez Billa Gatesa cyfrowy certyfikat, który będzie chipem wstrzykiwanym ludziom, będzie zawierał informację, czy jesteśmy zaszczepieni, i czy mamy pozwolenie przebywać tam, gdzie chcemy przebywać, i podróżować tam, gdzie chcemy się udać ... Hanna Kazahari www.youtube.com/watch?v=g1v38mL2RHI&feature=youtu.be&t=1577
anonim2020.04.18 9:11
"Powszechne szczepienia, i jeszcze raz szczepienia, ich celem jest aby 7 mld ludzi dostało tą szczepionkę, pomyślcie nad tym, nawet jeśli to oznacza rozbicie amerykańskiej i światowej ekonomii i będzie to kosztować od 4 do 7 bilionów dolarów, to nie ma znaczenia, przy zysku 10 bilionów za rok (!), ONI to zrobią, ta polityka utrzymywana jest przez ludzi, którzy uprawiają fałsz, wiedzą co jest dobre ale promują naukę, że trzeba wszystkich zaszczepić... patrz, gdzie podążają pieniądze ….." dr Shiva https://youtu.be/IHgnZjGDV0E?t=399
Grizzly2020.04.18 9:12
Da tawariszcz, to nasze słowa z Kremla!
pistoleto2020.04.18 9:08
co na to wierni towarzysze chińskich komunistów z pisu czy duda morawiecki jk promujący strategiczne partnerstwo z chińskimi komunistami podniesie je do wiecznego strategicznego partnerstwa komunistów chińskich z PL
Grizzly2020.04.18 9:02
Niemiecka, bandycka UE - do likwidacji!
onuca2020.04.18 8:59
a co? chcecie, żeby unia sypnęła kasą? byliście jednym z pierwszych, którzy zamknęli granice i zablokowaliście przepływ towarów. werdykty TSUE was nie obowiązują... plujecie na ta "lewacka" unie przy każdej okazji... ale teraz gdy sie już pod tyłkiem pali to wijecie sie jak węgorze w stronę brukseli.
anonim2020.04.18 8:52
No i może wszystkie te pieniądze z wojny ideologicznej przeciwko chrześcijańskiej Europie na restart suwerennych współpracujących krajów?!
M.a2020.04.18 8:49
Panie Premierze żeby Unia podjęła ambitne działania w tym tak trudnym okresie dla całego świata, musiałaby mieć ludzi myślących i działających perspektywicznie.
nu Wania Iwan ja znaju Ja,Ja jawohl2020.04.18 8:38
wzywanie do ambitnych i inteligientnych wypowiedzi Iwana Heintza Bąka z Zoppot - to jak gawożenie po ruski na molo w Zoppotach
katolik2020.04.18 8:35
Aborcja+in vitro+ gender=kryzys
molo2020.04.18 9:02
Sekta katolicka + PiS = megakryzys.
katolik2020.04.18 9:58
sekta banksterów= kryzys
America f*****g first yeah!2020.04.18 8:33
700 000