08.09.19, 08:10Screenshot Twitter - pisorgpl

Zbigniew Kuźmiuk: Świetna konwencja i hat trick Jarosława Kaczyńskiego

1. Rzeczywiście wczorajsza sobota okazała się zdecydowanie lepsza od piątku zgodnie z hasłem ogłoszonym przez Platformę na jej konwencji programowej „ jutro może być lepsze”.

W sobotę na konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości w Lublinie prezes Jarosław Kaczyński ogłosił trzy propozycje, które oznaczają przyspieszenie realizacji polskiej wersji państwa dobrobytu, prawie natychmiast nazwane w internecie hat trickiem Kaczyńskiego.

To propozycja podniesienia płacy minimalnej w gospodarce do 3 tys zł (brutto) na koniec 2020 roku ( a więc obowiązującej od 1 stycznia 2021) i 4 tys zł (brutto) na koniec 2023 roku ( a więc będzie obowiązywała od 1 stycznia 2024 roku).

Jednocześnie premier Morawiecki poinformował, że proponowane do tej pory wynagrodzenie minimalne od 1 stycznia 2020 w wysokości 2450 zł (brutto) zostanie podwyższone do kwoty 2600 zł , a to płaca godzinowa wyniesie około 17 zł.

2. Jak podkreślił Morawiecki płaca minimalna w wysokości 4 tys zł , to w sytuacji wzięcia pod uwagę siły nabywczej złotego, odpowiada np. wynagrodzeniu w wysokości ok.1,2 tys euro w Hiszpanii ( z uwzględnieniem siły nabywczej euro w tym kraju).

Prezes Kaczyński zapowiedział także wypłatę dwukrotnie dodatkowego świadczenia emerytalnego w roku 2021 i jednocześnie utrzymanie zróżnicowanej metody waloryzacji świadczeń emerytalnych w 2020 roku ( niskie świadczenia kwotowo minimum o 100 zł w 2020 roku, a wyższe świadczenia wskaźnikiem inflacji).

Wreszcie trzecim elementem hat tricka Kaczyńskiego była zapowiedź wyrównania dopłat bezpośrednich dla rolników do średniej unijnej ( a więc około 280 euro do hektara) w nowej perspektywie unijnej , a więc od 2021 roku.

3. Te zapowiedzi prezesa Kaczyńskiego dotyczące wzrostu płacy minimalnej są kontynuacją procesu podwyżki tej płacy od momentu utworzenia rządu przez Prawo i Sprawiedliwość na jesieni 2015 roku.

Przypomnijmy, że rozpoczynaliśmy od płacy w wysokości 1750 zł w 2015 roku, a wyniesie ona w roku 2020 już 2600 zł ( i najprawdopodobniej 17 zł w wymiarze godzinowym) czyli będzie wyższa aż o 850 zł czyli blisko o 50%.

Jej podniesienie do 4 tys zł w 2023 roku czyli na koniec drugiej kadencji rządzenia oznaczałoby ,że w ciągu dwóch kadencji rządów Prawa i Sprawiedliwości płaca minimalna wzrosła aż o 2250 zł I ( a więc o prawie 230 %).

Ponieważ wzrost wynagrodzeń oznacza wzrost kosztów dla przedsiębiorców, premier Morawiecki zapowiedział zwiększenie kwoty obrotów pozwalających na pozostawanie w opodatkowaniu podatkiem zryczałtowanym z 250 tys euro do 1 mln euro, a więc przychodów do ponad 4,2 mln rocznie , a następnie do 2 mln euro), oraz uzależnienia składek przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą od osiąganych dochodów, a nie przychodów).

4. Z kolei premier Morawiecki zaproponował utworzenie aż 3 nowych funduszy: funduszu modernizacji szkół ( z kwotą początkową 2 mld zł), funduszu modernizacji szpitali ( także z początkową kwotą 2 mld zł) i funduszu budowy ok. 100 obwodnic mniejszych miast ( ze środkami budżetowymi dostosowanymi do ilości przygotowanych projektów w każdym roku budżetowym).

Wprawdzie za substancję materialną w szkolnictwie czy w ochronie zdrowia w ponad 90% odpowiadają samorządy ( to one są organami założycielskimi szpitali albo organami prowadzącymi szkół ), ale rząd zdecydował się wesprzeć w ten sposób działania inwestycyjne i modernizacyjne tej substancji materialnej inicjowane przez samorządy.

Z kolei przynajmniej kilkadziesiąt mniejszych miast od dawna czyni starania o budowę obwodnic zarówno w ciągu dróg krajowych jak i wojewódzkich i rząd tworząc fundusz dotyczący ich budowy ,wychodzi naprzeciw także tym oczekiwaniom.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze

wacula2019.09.8 15:09
Notowania PIS b. dobre. Z drugiej strony mamy największy program rozdawnictwa od początku Gierka(prawie 50 lat) i zero wzrostu NADWYŻKI nad ZADŁUŻENIEM SKARBU PAŃSTWA . Dlaczego notowania naczelnika kacz-prezesa , wielkie nasze słońce narodów, są na poziomie 20 % kiedy PiS ma dwa razy więcej Słabo PIS przekupił nieudaczników, którzy nic własną pracą nie umieli osiągnąć. Teraz wyciągają żebraczą ręką po 500+, zasiłki lub stanowiska. PIS to partia taka sam jaką przez 50 lat była PZPR. Bo wtedy też nikt się nie przejmował ZADŁUŻENIEM SKARBU PAŃSTWA aż było już za późno ? A straty rosną i zegar BALCEROWICZA NIE KŁAMIE jak by chciał tego PIS.  A my nie chcemy rozdawnictwa naszych pieniędzy my chcemy silnego złotego panie kacz- prezes .NIE CHCEMY 200 zł,500zł NOWE ,my chcemy 10 zł i 100 zł aby miały wartość --200 500 zł .
Spoko2019.09.8 13:20
Polacy, mieliśmy wielkie szczęście, dane od Boga, że będąc na granicy katastrofy państwa po 8 latach rządów PO i PSL, zorientowaliśmy się, że to nie tędy droga, i w 2015 roku wybraliśmy zjednoczoną prawicę na czele z PIS-em, aby rządzili Polską i Polakami. Obecnie, po 4 latach wiemy, że wybraliśmy polityków prawdomównych i wiarygodnych, i mamy pewność na wspaniałą, bezpieczną ojczyznę i nadzieję dla nas i naszych rodzin na szczęśliwą przyszłość ! Obietnice wyborcze z 2015 zrealizowane, a dodatkowo piątki Kaczyńskiego i Morawieckiego w realizacji. 7.09.2019 został przedstawiony program wyborczy PIS: Plan Kaczyńskiego – polska wersja państwa dobrobytu !!! Program wyborczy: minimalna pensja na koniec 2020=3000 zł, a na koniec 2023=4000 zł, od 2021 14-tka dla emerytów, pełne dopłaty do 1 ha dla rolników, reforma sądownictwa będzie kontynuowana, fundusze: modernizacji szpitali, inwestycji dla szkół i 100 obwodnic, remonty 150 dworców kolejowych, ZUS liczony od dochodów firm, podstawa ryczałtu od dochodu a nie przychodu. Już niedługo dogonimy zachód, a krótko po tym Niemcy ! Morawiecki: Chcemy by Polska była najlepszym miejscem do życia w Europie !!! Podziękujmy im i podziękujmy Bogu !
Dam2019.09.8 13:26
Oprócz tego, że sam pan premier stwierdził, że z tą całą "Polską w ruinie" to było kłamstwo. A skoro pensja minimalna jest takim lekiem na wszystko, to proponuję ustawić ją od razu na poziomie 10000 zł, albo 20000 zł, będziemy zarabiać więcej niż na zachodzie. Tak to jest, jak się nie wie nic o ekonomii.
Lublinianka2019.09.8 9:11
Kaczyński kolejny raz zaprezentował się jako prawdziwy mąż stanu, spokojny, wyważony, elokwentny, całe kilkudziesieciominutowe przemówienie wygłosił z głowy. A Kidawa wyszła na mównicę z kartką, której nawet nie potrafiła bezbłędnie przeczytać, bo dukała te platfusie bzdury, jakby miała się zaraz nimi udławić (widać, że to takie kłamstwa, że nie mogły jej przejść przez gardło😁); przy prezentacji broszury z "programem" okazało się, że programu NIE MA, więc zabraniała i śmiejąc się sztucznie rozglądała się bezradnie po tłumie platfusów z błaganiem o pomoc w oczach. Za chwilę oznajmiła, że gdy PO-KO znów będzie rządzić, zaczniemy "osiągać NISKIE standardy europejskie" w leczeniu chorych na nowotwory 😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂 Jednym słowem: zmiana Schetyny na Kidawę to totalna POrażka! 😅😅😅😅😅
Sebastian Lorenc2019.09.8 9:43
Jegliński ściągaj te damskie majtki bo wstyd.
Cogito ergo sum2019.09.8 8:39
„Jutro może być lepsze”. Kidawa nie powidziała swoim wyborcom, że jutro będzie lepsze tylko, że może będzie lepsze. Zasiała słuszną niepewność. To nie jest przejęzyczenie tylko szczera niepewność. Tak jak ona sama była stremowana i niepewna. A Kaczyński objawił się jako prawdziwy przywódca, który prowadzi naród do jasno sprecyzowanego celu. Do dobrobytu i silnej, zdrowej rodziny. Kidawa daje polskim dzieciom dwóch tatusiów albo dwie homoseksualne mamusie.
Suweren2019.09.8 9:12
Zobaczycie dobrobyt. Jak w Wenezueli.
Daniel K2019.09.8 8:37
Dzień dobry. Na poprawę humoru w ten deszczowy poranek dowcip: Był sobie ksiądz który u siebie na plebani trzymał w klatce kanarka. Pewnego dnia zauważył że ptaszka w klatce nie ma, chyba uciekł. Pomyślał że na pewno ktoś w miasteczku go widział więc zapyta po kazaniu wiernych, może ktoś coś wie. Jak pomyślał tak zrobił, po kazaniu na niedzielnej mszy ksiądz pyta: - Kto widział ptaszka? Wszystkie kobiety ręka w górę - Nie, kto ma ptaszka Wszyscy faceci ręka w górę -Nie, kto widział mojego ptaszka? Ministranci łapki w górę..... 😁😁😁😁😁😁 Miłej niedzieli.
Marian2019.09.8 8:31
Jutro rzeczywiscie bedzie lepsze ale z PIS-em.Opozycja ma tylko jeden godny uwagi program a jest nim MIESIACZKA PLUS.Niestety "posagowa" kandydatka na premiera nic o tym nie wspomina.
Sebastian Lorenc2019.09.8 9:41
Nikt ci jeszcze nie mówił p, ze ten twój zarcik jest żenujący i na poziomie gimbazy? Uczepiłes sie tego jak dzieciak, którego jara samo słowo "miesiączka"
Marian2019.09.8 10:11
To nie jest zart!Gdybys uwazniej czytal artykuly pojawiajace sie na "Frondzie," to bys to wiedzial.
Sebastian Lorenc2019.09.8 10:17
Czytałem i wiem o czym mówisz. Moja firma wspomaga wroclawskie domy dziecka. Kiedy zapytaliśmy czego im najbardziej brakuje to odpowiedzieli, że artykulów higienicznych dla miesiączkijących nastolatek. Więc problem jest realny. Ale najlepiej wykpic wszystko bo ciebie nie dotyczy. Tylko ciebie to bawiło tam. Masz jakieś braki?
Marian2019.09.8 10:29
Czy wasza lewacka strona sporu, postepuje innaczej?Wykpione jest wszystko co proponuje PIS,wiec nie czepiaj sie.Produkuj te instalacje zeby Platforma miala co wkladac przed wyborami.Bez odboru-Fabrykancie.
Sebastian Lorenc2019.09.8 10:33
Co ty piszesz prostaczku? Może ty jesteś trollem od Ziobry??? Nieeee w sumie za prosty jesteś.
Marian2019.09.8 10:37
Z Inowroclawia, ty jasnie oswoiecony.Palant.