05.02.20, 12:45

Zbiorowy gwałt na 17-latce, wyrok: skandaliczny

TVP Info poświęciło program "Kasta" słynnemu przypadkowi zbiorowego gwałtu sprzed kilku lat, w którym uczestniczył syn znanego polityka z PSL. Sprawcy gwałtu nigdy nie trafili za kratki. W sądzie I instancji otrzymali... wyrok w zawieszeniu.

 

Do gwałtu doszło w 2013 roku w klubie w Pietrzykowicach na Śląsku. Grupa nastolatków odurzyła nastolatkę i dwukrotnie ją zgwałciła. Ofiarę odwieziono potem na przystanek autobusowy. Jednym z oskarżonych w sprawie był Michał O., syn polityka PSL, byłego wojewody. 

W sądzie I instancji zapadł szokujący wyrok. Sędzia Teresa Jędrzejas wymierzyła karę 2 lat więzienia w zawieszeniu. Uzasadnienie wyroku zostało utajnione.

Prokuratura Krajowa zaskarżyła wyrok ze względu na, jak podała, rażąco niską karę. W miniony piątek Sąd Apelacyjny w Katowiach rozpatrzył sprawę ponownie - i wymierzył sprawcom bezwzględne więzienie od 2 do 5 lat. Michał O. otrzymał za gwałt trzy lata więzienia.

Skazani odwołali się i prawdopodobnie zaskarżą wyrok.

bsw/tvp info

Komentarze

Weteran Prawdziwy2020.02.6 15:40
A cóż to za IMPULS ma taką MOC??? "Kiedy w komunizmie 3 lata więzienia dostał chłop za kradzież kopki siana, "inny" za kradzież 30 000zŁ z kasy PGR 3 lata w zawieszeniu na 3 lata. Młody pełen IDEAŁÓW dziennikarz zszokowany zapytał adwokata o logikę obu wyroków - ten odpowiedział "myślisz młody człowieku, że sędzia żywi się sianem"????----- Ot taki dowcip, oczywiście nieprawdziwy, to jakiś wróg STALINA rozsiewał takie wrogie imperialistyczne informacje, jak też te, że to nie WUJ SAM w nocy rozsiewał nad Polską STONKĘ, żeby podważyć ZDOBYCZE przywiezione na RADZIECKICH CZOŁGACH.
Lublinianka2020.02.5 22:31
Czy sędzia - o zgrozo! KOBIETA - nie wstydziła się ogłaszać tak żenująco niskich kar za dwukrotny brutalny gwałt na nieletniej, patrząc tej biednej dziewczynie i jej najbliższym w oczy?!?!?! Czy ta sędzia oczekiwałaby takich samych kar, gdyby sprawa dotyczyła jej córki lub wnuczki?!?!?! Jak można być taj bezdusznym???? Przecież ta dziewczyna nie tylko została skrzywdzona fizycznie, ale także - a może przede wszystkim - okaleczona psychicznie na CAŁE ŻYCIE!!!! Polecam pani sędzi poczytać świadectwa francuskich łyżwiarek figurowych, które jako nastolatki były gwałcone i molestowanie seksualnie przez swoich trenerów, może to jej coś uzmysłowi.
Maria Blaszczyk2020.02.5 23:50
Znając życie - nie. Bo wychowała się w kulturze gwałtu, bez edukacji seksualnej. Tak to już jest w naszym kraju - ludzie są gwałceni, a potem się okazuje, że to oni wypili kieliszek wina, włożyli nie takie ubranie, lgnęli i innego człowieka w grzech wciagnęli, że jakieś śmieszne odszkodowania to pieniądze, jakich najdroższe k...wy nie zarabiają. A PiS tego broni jak niepodległości - bo o tym, czym różni się zgwałcenie od seksu, że ofiara nigdy nie jest winna, że zapobieganie zgwałceniom nie polega na ostrzeganiu dziewczyn, że mają pilnować swoich napojów to byłoby na wyklętych lekcjach wychowania seksualnego. Zamiast tego mamy bardzo dużo lekcji religii, gdzie zgwałcenie jest przedstawiane jako normalna sprawa - jeśli tylko facet gwałci kobietę...
Nina2020.02.5 21:12
Skandal
Posterunkowy Trupek2020.02.5 18:34
Nie byłoby tak niskiego wyroku gdyby nie brał w nim proboszcz z C.
KASTA2020.02.5 17:53
To nie było żadne zgwałcenie tylko ROZTARGNIENIE !
właśnie 2020.02.5 15:43
no i jak tu nie domagać się reformy sądownictwa - kasta się sama nie zreformuje
R2020.02.5 15:25
jaka kara dla sedzi I instancji? Zachodzi możliwość korupcji
Polak dumny2020.02.5 15:19
Jakie są wrażenie typków w chałatach z fioletowymi kołnierxykami, którzy tak niezaleznie, apolitycznie, zgodnie z europejskimi standardami uczynili bandytów ludźmi wolnymi, a niewinnych wsadzali la lata do kryminału? Czy którykolwiek koleś poniósł karę za skandaliczne przestępstwa!!!!!! Na tym polegają europejskie standardy w sadach, ze przestepcy i szalbierze w togach są bezkarni za swoje czyny!!!!!?
Cool2020.02.5 15:07
Sądy w Polsce wobec swoich przestepców, stosują bardzo surowe kary! . .. kary zapisane w starych księgach ... ... KARY NAJSZTUBOWE! To najbardziej hańbiące kara dla wszystkich gojów!
Po prawej Ty po lewej ja2020.02.5 14:10
Śmiejcie się dalej z #metoo, stygmatyzujcie ofiary, brońcie księży i innych murarzy, którzy krzywdzą innych, a kobiety traktujcie jak zmywarki, praczki i kucharki rozpłodowe.
K.K.2020.02.5 13:50
Czytając niektórych komentarzy możnaby sądzić, że tego zbiorowego gwałtu dokonali księża. Antyklerykalizm zlasował niektórym móżgi.
Jarek2020.02.5 13:46
Jeśli myślicie, że coś się zmiemi za sprawą PISu to jesteście naiwni. Nie oto chodziło w reformie. O was nikt się nie upomni.
Nik2020.02.5 13:37
3 lata za gwałt ? Tylko ?
lady chapel2020.02.5 13:34
Ksiądz uprawiał seks z 14-latką? Zaskakująca linia obrony. Duchowny przedstawia nowe dowody, które mają świadczyć o jego niewinności Obrońcy księdza oskarżonego o współżycie z 14-letnia parafianką z Koniecpola, przedstawili częstochowskim śledczym nowe dowody. Jak udało się nam dowiedzieć, wśród nich jest m.in. nagranie, które ma dowodzić niewinności księdza.
Maria Blaszczyk2020.02.5 13:32
No i? Takie są w Polsce wyroki za zgwałcenie. Do tego to, przez co musi przejść ofiara, jest często straszniejsze od samego przestępstwa - policjanci i prokuratorzy szukający powodu, dla których właściwie należało ją zgwałcić, ludzie oskarżający ją o fałszywe zeznania itd. W głośnej sprawie zgwałcenia bezradnej w związku z chorobą tłumaczki z Elbląga, sąd pierwszej instancji wydał wyroki kary dwóch lat więzienia z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na pięć lat i karę za dopuszczenie się tzw. innej czynności seksualnej wobec poszkodowanej został skazany na karę ośmiu miesięcy więzienia z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na trzy lata. Może zaczniemy szkolić sędziów, zamiast się oburzać, jak taki wyrok zostanie wydany w sprawie kogoś, kogo akurat nie lubicie? Albo nie lubicie jego tatusia? Bo jak to jest ktoś, kogo lubicie, np. jakiś ksiądz gwałcący dziecko, za co dostanie wyrok jak za kradzież wiertarki, to jakos się nie oburzacie...
Beno2020.02.5 13:56
Zamiast pisać powieść, napisz krótko: wyrok skandaliczny. Czas na sprawiedliwość w każdej sprawie i na oczyszczenie kasty sędziowskiej i to robi PiS. Chwała im za to, bo innym z tym było dobrze i dlatego jeszcze tych niesprawiedliwych, skorumpowanych i nieuczciwych skur... bronią.
Maria Blaszczyk2020.02.5 14:15
To, co robi PiS, w żaden sposób nie zmieni sposobu postępowania ze sprawcami przestępstw na tle seksualnym. Bo niby który element tych nowych przepisów wnosi coś nowego w tym zakresie? Żeby to zmienić, trzeba ludzi szkolić, nie tylko sędziów zresztą, ale też prokuratorów, policjantów, nauczycieli, lekarzy i w ogóle wszystkich, którzy często się z ofiarami tych przestępstw stykają. Zmiany proponowane przez PiS w ogóle nie mają z tym nic wspólnego. Sędziowie są tacy, jak ogół ludzi. Skoro ogół woli winić ofiarę niż sprawcę - widzimy to np. gdy arcybiskup opowiada o lgnących dzieciach czy pan red. Michalkiewicz porównuje dziecko więzione, katowane, głodzone i gwałcone tak, że pękła mu miednica do k..wy - sędziowie też to robią.
DużoGorszaJestZbiorowaBezkarnośćKleroGwałcicieli2020.02.5 13:32
Gdyby gwałcicielem był kleruchacz, to: 1. dziewczyna zostałaby skazana za molestowanie księdza ze szczególnym udręczeniem 2. dziewczyna zostałaby przeniesiona do innej parafii, żeby tam dumać nad swoim czynem
Jan2020.02.6 8:18
Głupiś, TVN i Wyborcza piałyby na cały świat że kler to zboki a Kościół to banda zboczeńców. Na szczęście nas katolików takie ateistyczne robaki nie zastraszą, Wy przeminiecie a Chrystus zatriumfuje.
Wiesław Kaloryfer2020.02.5 13:29
"Skazani odwołali się i prawdopodobnie zaskarżą wyrok." Rotfl, kto to pisał? Po pierwsze określenie "odwołać się" od jakiegoś rozstrzygnięcia jest właśnie jego zaskarżeniem. Więc odwołali się, czy nie? Bo z pierwszej części tego zdania wynika, ze tak, a z drugiej, że nie, ale pewnie tak będzie. Ale tak się nie da. Albo się odwołujesz albo nie. Tudzież nie zrobiłeś tego, ale masz jeszcze na to czas. Po drugie z tekstu wynika, że sprawa zaliczyła już dwie instancję. A to oznacza, że została już zakończona. Można jeszcze co najwyżej zaskarżyć wyrok kasacją do Sądu Najwyższego. Ale to jest nadzwyczajny środek zaskarżenia. Oznacza to tyle, że wyrok sądu apelacyjnego (kary od 2 do 5 lat na czysto) jest prawomocny i podlega wykonaniu. Sprawcy skarżąc wyrok ten kasacja mogą co najwyżej wnosić o wstrzymanie jego wykonania. Ale sąd nie jest zobligowany by ten wniosek uwzględnić. Ba, bardzo rzadko uwzględnia się tego typu wnioski.
kobieta prawnik2020.02.5 14:29
No to jak posiedzą a Hrabini Gersdorf ich uniewinni to jeszcze dostaną odszkodowanie jak płaczliwa łapówkara... Poza tym 7 lat apelacja... KASTA, sitwa, niedouczeni (na własnym przykładzie z sądu pracy wiem) ale 10 tys. na prowincji im za mało!
Maria Blaszczyk2020.02.5 16:33
"Hrabini Gersdorf" nie ma mocy ich uniewinnienia. Niby w jakim trybie? Więc nie sądzę.
nobilis2020.02.5 13:26
Ludzie, nie dajcie się zwieść. Tam żadnego gwałtu nie było. Chcecie chleba i igrzysk? Wy też możecie znaleźć się na arenie.
Joanna2020.02.5 13:29
To za co ich skazali (w zawieszeniu)?
jula2020.02.5 14:13
Byłeś tam i dziewczynie nie pomogłeś?
Wojtek Polak2020.02.5 13:22
'' kaście'' wolno wszystko. sędziowie i prokuratorzy nadzorujący tą sprawę powinni już dawno siedzieć. to nie sędziowie tylko łachudry w togach. złodzieje krętacze łapówkarze którzy nie pozwolą ''swoim'' zrobić krzywdy.to jest hańba mieć takich sędziów .{oczywiście do to tego wora z ''kastą''łachudrów nie wrzucam wszystkich sędziów.
Darek2020.02.5 13:20
I jak tu nie zrobić porządku z tą kastą sędziowską?
Irena2020.02.5 13:14
Ufam, że sąd wyższej instancji pozostawi wyrok w mocy. Była zbrodnia, musi być kara - ale odczuwalna.
MEN2020.02.5 13:12
"dwukrotnieją" Co to za słowo??🤣🤣🤣
Irena2020.02.5 13:15
Do Redakcji: Dwukrotnie ją. Zatrudnijcie korektora:)
jula2020.02.5 13:05
Czyje to były pomioty, przepraszam pocioty ?!