25.02.16, 10:00

Ziobro proponuje tydzień więzienia dla "debiutantów"

Polski Minister Sprawiedliwości zapowiada nowy rodzaj kar dla początkujących przestępców. 

Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna" wg najnowszego pomysłu Zbigniewa Ziobry najniższa kara ma wynosić tylko tydzień i być przeznaczona dla początkujących przestępców, którzy dopiero pierwszy raz złamali prawo.

Zdaniem Ziobry taka kara nie byłaby zbyt dotkliwa, ale jednocześnie skutecznie odstraszałaby od dalszego angażowania się w przestępczą działalność. Minister sprawiedliwości podkreśla, że wywoływałaby szok u skazanych.

Pomysł Ziobry wywołuje kontrowersje głównie z uwagi na zatarcie się granicy między karą aresztu za wykroczenia (obecnie może ona wynosić do 30 dni) oraz karą więzienia. Wprowadzenie przepisów pustulowanych przez ministra doprowadziłoby do paradoksalnej sytuacji, kiedy kara aresztu mogłaby być cięższa, niż kara więzienia.

To jednak nie wszystkie zapowiedzi zmian. Ziobro chciałby podnieść wysokość możliwej kary więzienia do 30 lat (z uwzględnieniem elastycznego podejścia w kwestii jej egzekwowania). 

daug/tvp.info

Komentarze

anonim2016.02.25 10:26
ciekawe...ale ryzykowne. Myślę że ziober nie przemyślał tak jak rowerzystów kiedyś tam. ęfekt żaden, komizm pełny i pierdel przepełniony.
anonim2016.02.25 11:21
gorzej jakby ten tydzień więzienia zachęcił co po niektórych do kolejnych wykroczeń, więzienia, co po nie które te po remontach z dotacji ue są lepiej wyposażone niż niektóre hotele, a dla takiego bezrobotnego przestępcy mieszkanie z zrzędzącą matką czy mieszkanie w ekskluzywnym więzieniu to prosty wybór ...
anonim2016.02.25 11:47
Chyba niepotrzebne. Bardziej bym wolał stosowanie (nie potrzeba tu chyba nawet zmian prawa a jedynie praktyki) kary ograniczenia wolności wobec sprawców wykroczeń. Niby drobnych ale wkurwiających: np. nie posprzątałeś po psie, dwa tygodnie chodzisz z łopatką i zbierasz psie gówna w całej okolicy. Dla początkujących przestępców, co to ukradli batonik czy coś to też by mogło być ok...