15.01.20, 17:10

Ziobro w Senacie: Sędziowie stworzyli państwo w państwie

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro przemawiał dziś w Senacie na temat stanu wymiaru sprawiedliwości w Polsce. "Rozrośnięta, rozbuchana korporacja, która działa niczym państwo w państwie, poza kontrolą demokratyczną" - mówił ostro o sędziowskiej kaście.

 

"Skąd ta niemoc wszystkich rządów od 1989 roku, które nie potrafiły poradzić sobie z tym problemem?" - pytał Ziobro.

"Szukając odpowiedzi na to pytanie, wielu ekspertów wiązało nadzieje ze zmiana procedur prawnych, przyspieszeniem postępowań, które miały być remedium na problemy polskiego sądownictwa. (…) Efekty takie same jak w przypadku realizacji ogromnych oczekiwań finansowego wsparcia" - wskazał.

Ziobro podkreślił, że Polska jest jednym z trzech krajów unijnych, które wydają najwięcej na sądownictwo.

Minister wskazał, że sędziowska kasta "wyżej stawiała interes korporacyjny ponad interes społeczeństwa", któremu winna służyć.

Ziobro przypomniał wypowiedź prof. Andrzeja Rzeplińskiego z roku 2014. Wówczas Rzepliński krytykował na łamach "Gazety Wyborczej" stan sądowictwa w Polsce, opowiadając się za "wprowadzeniem balansu władz"; Rzepliński sformułował postulat "wybierania przedstawicieli KRS z udziałem władz ustawodawczej i sądowniczej". Także Platforma Obywatelska jeszcze w roku 2007 krytykowała "korporacjonizm KRS" i żądała "zmiany doboru jego składu", tak, by aż 22 członków Rady wybierał Sejm.

"Czy to możliwe, by członkowie PO chcieli przedstawić mechanizm, który jest zamachem na niezależność sądownictwa?" - pytał Ziobro w Senacie.

Ziobro podkreślał, że w Polsce nigdy nie przeprowadzono dekomunizacji sądownictwa; piętnował też korporacjonizm jako główne źródło "przewlekłości, nieprofesjonalizmu" części środowiska sędziowskiego.

bsw/wpolityce.pl

Komentarze

Konwiktorska 62020.01.16 14:19
Warto zająć się czerwonymi uniwersytetami różnych Ma-łajów i Ma-dejów Mo-szków to żadni amerykanie
ola2020.01.16 12:26
Ziobro już nie ukrywa i otwarcie mówi że tylko lojalni sędziowie wobec rządu mogą być nominowani.Komuna wróciła.):
52020.01.16 12:18
Państwo w państwie a trolle w M.Sprawiedliwości
Adv2020.01.16 7:50
Co się dziwić, w końcu Ziobro to człowiek z wyrokiem...
aniaa2020.01.16 2:20
W ukladzie gdanskim, jak masz znajmosci z Mariusem Olechem to nawet sedzia bedzie kosic ci trawnik bo tam sa tak silne koligacje, kazdy boi sie tego semity
Roberty2020.01.16 1:56
ja to wiem od zabrania mego majątku w 1944 roku,wystarczy 5 klas zdać
Ryszard Olejniczak2020.01.15 22:54
"...stworzyli państwo w państwie..." Jak wynika to z dzisiejszych wydarzeń jest znacznie gorzej. Oni tworzą państwo równoległe do tego, które jest ojczyzną Polaków. Zamiast Sejmu, senat. Prezydent wtór (w osobie Grodzkiego) obok legalnego prezydenta. Zorganizowana kasta obok legalnego sądownictwa, komisja międzynarodowych przybłędów prawniczych, zamiast Trybunału Konstytucyjnego. Prawo brukselskiego Kaduka zamiast polskiej Konstytucji. Dziś w Strasburgu uznano, że właśnie to państwo równoległe to jest "polska".
Andy Semicki Rabin2020.01.15 22:17
"Ziobro podkreślał, że w Polsce nigdy nie przeprowadzono dekomunizacji sądownictwa;" Ciekawe spostrzeżenie PiS, jak na to wpadliście? Z moich obserwacji wynika, że przez ostatnie dziesięciolecia nie zrobiliście nic, żeby lustrację jednak przeprowadzić.
Ciekawy2020.01.15 21:14
Niektórzy mogą przecierać oczy ze zdumienia, tak bardzo wiadomości z Węgier mogą wydać się nieprawdopodobne. Zwłaszcza z polskiej perspektywy. Viktor Orbán, szef prawicowego, chrześcijańskiego rządu, sojusznik partii rządzącej w Polsce, właśnie zapowiedział bezpłatne in vitro. Ale jest mały haczyk, który w Polsce być może nie wszystkim by się spodobał. W tym celu rząd wykupił sześć prywatnych klinik.
Katolicka Kretynizacja Polski2020.01.15 18:22
Państwem w państwie żyjącym na koszt podatników i całkowicie bezkarnym jest kościół katolicki!
Barbakan2020.01.15 20:35
To się nazywa obsesja i jest jednostką chorobową.
JS2020.01.15 18:04
Jednym z największych problemów w naszym narodzie była i jest KORUPCJA. Kiedy robi się najlepsze interesy ? Wtedy gdy wszystko idzie jak np. po sznurku. Kiedy tak jest ? Jak się zapłaci i sznurek sam zacznie się rozplątywać. Trudności zaczną znikać. Jak poprzednie rządy utrzymywały nasze państwo, gospodarkę, ludzi w niedostatku a nawet w biedzie, wówczas dzięki korupcji łatwiej było zagranicznym firmom, czy ub-eckim biznesmenom utorować sobie drogę dla zysków i ich bronić. Pomagali im w tym skorumpowani sędziowie. Skorumpowani lekarze robili wszystko dla ratowania zdrowia ich i ich rodzin, za państwowe (nasze) pieniądze, no bo który z nich nie będąc takim Niemczykiem chciał by wydawać miliony na prywatne kliniki? A dla innych ? Pozostawała podstawowa, bardzo ograniczona, zgodna z procedurami opieka medyczna i surowe (nie)prawo(ść) i (nie)sprawiedliwość. Pozdrawiam
Reytan2020.01.15 17:48
Do zwolenników PIS-normalnych ludzi- Polaków ! Nie komentujcie wpisów osobników należących do PO-je-bów, śmierdzącego lewactwa i tęczowej zarazy. Dlaczego ? Jeśli skomentujecie wpis kogoś, kto ma przynajmniej trochę oleju w głowie, to ten/ta będzie się starał/a analizować, wychwycić błąd, poprawić pogląd. Natomiast komentowanie głupich ludzi, w tym przypadku potomków ruskiej swo-łoczy nic wam nie daje, bo oni mają poodwracane mózgi, do których nic nie dotrze, a zatem wasza praca jest zbyteczna ! Prosimy was o pisanie własnych komentarzy jedynie do artykułu i ignorowanie wpisów lewackich debili.
Urszula2020.01.15 17:47
B R A W O lewackie szczochy. Dziękujemy za wasze opinie i komentarze. Wasze wpisy czyta z wielką uwagą i uczy się przy tym pilnie niejaki Stalker, który jest upierdliwym lizo du-pem niemca Tuska, który ma go w ostatniej części układu pokarmowego. Ten leming cierpi na kilka schorzeń (m.in. totalne ogłupienie, dege neracja myślenia i nadmierna pobudliwość seks ualna). Myślę jednak, że przy naszej pomocy leming ten będzie stopniowo leczony z jego schorzeń. Bardzo obiecujące !
Adv2020.01.16 7:49
Idealnie opisałaś siebie prymitywie...
Albert2020.01.15 17:36
Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro, który nie ma bladego pojęcia o zasadach działania sądów w krajach demokratycznych. Takie rzeczy tylko w PISie. A może mu się zwyczajnie po͏p͏i͏e͏r͏d͏o͏l͏iła demokracja z demokracją ludową? To by wiele wyjaśniało biorąc pod uwagę to, z jakiej partii się wywodzi.
interia.pl i inne wyniki2020.01.15 17:33
Taka mi się reklama wyświetla: https://najnowsze-informacje.com/2-tygodniowa-metoda-nauki-jezykow-sp/?utm_campaign=BC-standard&utm_content=350x216_stara_w208&utm_medium=350x216_B&utm_source=bc&utm_term=fronda.pl
2020.01.15 17:31
Ziobro ‘Z’ ma kompleks, że nie został sędzią?
Trójoka wrona2020.01.15 18:20
Raczej nie, bo nigdy się nawet o to nie starał. Po studiach (nadal nie wiem jakim cudem je skończył) rozpoczął aplikację prokuratorską. Skończył ją i zdał egzamin, ale nigdy nie podjął pracy jako prokurator.