25.11.14, 10:33Złóż protest wyborczy. Demonstracje nie wystarczą! (fot. Facebook)

Złóż protest wyborczy w sądzie. Demonstracje nie wystarczą!

Demonstracje i wnioski o powtórzenie wyborów to jedno, ale trzeba działać na drodze prawnej, która jest jedyną możliwością wyjaśnienia wyborczych nieprawidłowości – podkreśla na łamach „Naszego Dziennika” Piotr Trudnowski, koordynator akcji Klubu Jagiellońskiego protestwyborczy.pl. Jego zdaniem, manifestacje oczywiście wyrażają obywatelskie niezadowolenie, ale nie można na nich poprzestać, bo same w sobie nic nie zmienią.

Dlatego można składać wnioski o zbadanie nieprawidłowości wyborczych. Wprawdzie zostało na to niewiele czasu, ale takie wnioski będzie rozpatrywać aż 45 sądów okręgowych. Gotowy formularz, który należy wysłać do sądu, znajdziemy na stronie protestwyborczy.pl.

Aby wyjaśnić, co się stało, potrzebna jest dokumentacja z komisji, ale ta – według przepisów – będzie niszczona 31 grudnia. Dlatego tak ważne jest składanie protestów, bo to będzie przesłanka do tego, aby zarchiwizować dokumentację.

„To dzisiaj jedyna pewna procedura, by zablokować zniszczenie dowodów ewentualnych nieprawidłowości lub fałszerstw. Badamy możliwości prawne, które pozwolą na to, żeby karty nie były niszczone nawet wówczas, kiedy w danym okręgu nie zostanie złożony żaden protest” – mówi w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Trudnowski.

Wnioski do sądów okręgowych można składać do 1 grudnia (ale uwaga, muszą one do tego czasu fizycznie wpłynąć do sądu, dlatego lepiej zrobić to jeszcze w tym tygodniu).

„Nawet jeśli na ulice wyjdą 2 mln ludzi, a protesty nie zostaną w sądach złożone w terminie i możliwie dużej liczbie, to nikt nie będzie miał formalnoprawnych podstaw do tego, by badać to, co się wydarzyło” – przekonuje koordynator akcji protestwyborczy.pl.

MaR/Naszdziennik.pl

 

Komentarze

anonim2014.11.25 10:53
Tu jest bantustan, a właściwie ranczo Putina ...rządzi WSI i jej pachołki PO ...właśnie za pomocą takich wałków jak te wybory.
anonim2014.11.25 10:57
Już zbłaźniliśmy się takimi wyborami made in Rosja Putinowska ...szachrajstwo wpierw medialne "skreśl na każdej karcie jednego kandydata" ...potem dopisywanie krzyżyków bądź inne chwyty ... a na koniec wmawianie że powtórki być nie może to jest błazenada.
anonim2014.11.25 11:05
Jak słucham debat Niesiołowskiego z Brudzińskim to wybieram Piechocińskiego. Jedyna słuszna prawda, najprawdziwsza. Kaczyński już pół roku wcześniej podejrzewał fałszerstwo i szykował swoich mężów zaufania , i co - olali go ? oszukali?
anonim2014.11.25 11:10
@Polipid3 ".szachrajstwo wpierw medialne "skreśl na każdej karcie jednego kandydata"" No oczywiście, że na każdej KARCIE (a są 4 karty), bo na każdej KARTCE to by nijak nie miało żadnego przecież sensu (każda partia dostałaby głos). Ze zdania "Otrzymasz komplet czterech kart do głosowania. Na każdej z kart stawiasz znak X przy nazwisku TYLKO JEDNEGO kandydata. Wtedy Twój głos jest ważny" nie można wysnuć wniosku, że skreśla się wszystko jak leci - bo wtedy głosowanie nie miałoby sensu. Jaki sens jest skreślać wszystkie partie krzyżykami, skoro to są WYBORY i chodzi o to, żeby wybierać, a nie stawiać sobie dużo krzyżyków. "potem dopisywanie krzyżyków" Pod okiem mężów zaufania z PiS
anonim2014.11.25 12:09
uwaga , już się zlatują szczury systemu...będą pluć na każdego, kto kontestuje "wysokie standardy" demon-kracji z ruskich stepów
anonim2014.11.25 15:03
I słusznie, trzeba wyjaśnić wszystkie niejasne sytuacje. Doniesień o przekrętach wyborczych było sporo, ale w telewizji. A z tym przecież trzeba iść do sądu.
anonim2014.11.25 18:11
Te wybory to była szopka, tyle w temacie.
anonim2014.11.25 20:03
Właście w rozstrzyganiu nieważności wyborów są Sądy Rejonowe, a nie czopki przegranego Karła.....