16.11.14, 16:28Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska (fot. Wikipedia)

Zmarła córka Marszałka Piłsudskiego

Jadwiga Piłsudska urodziła się 28 lutego 1920 r. jako druga córka Józefa Piłsudskiego i Aleksandry Szczerbińskiej. Młode lata spędziła głównie w Warszawie, gdzie mieszkała z rodziną w Belwederze oraz w Sulejówku.

We wrześniu 1939 r. wraz z matką i starszą siostrą Wandą wyjechały do Wilna, a po agresji ZSRR na Polskę, do Kowna. Stamtąd specjalnym samolotem zostały ewakuowane przez Łotwę i Szwecję do Anglii. Po ewakuacji Jadwiga podjęła studia na Newnham College Uniwersytetu Cambridge na kierunku architektura. Ukończyła je w 1946 r. w Polskiej Szkole architektury na Polskim Uniwersytecie Na Obczyźnie przy Uniwersytecie w Liverpoolu z dyplomem magistra inżyniera architekta. Studiowała także urbanistykę i psychologię.

W 1944 r. wyszła za kpt. Andrzeja Jaraczewskiego, oficera Marynarki Wojennej. Po wojnie przebywała w Anglii na emigracji, gdzie pracowała jako architekt i prowadziła z mężem firmę.

Jesienią 1990 r. Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska powróciła do Polski na stałe. W dniu jej urodzin 28 lutego 2008 r., Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył ją Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Córka marszałka Piłsudskiego zmarła w otoczeniu najbliższych.

Wieczne odpoczywanie racz Jej dać Panie!

Ra/Niezalezna.pl

Komentarze

anonim2014.11.16 16:31
Wreszcie dołączyła do tatusia. Niech Pan ją do siebie przytuli.
anonim2014.11.16 17:27
śp prezydent profesor Lech Kaczyński porządnym osobom przyznawał odznaczenia natomiast Bronisław K. byle komu wręcza medale co obniż renomę państwowego odznaczenia
anonim2014.11.16 17:43
No bo jest już w niebie. O co Ci chodzi?
anonim2014.11.17 6:19
Anna Maria - musi Pani naprawdę nie lubić Józefa Piłsudskiego, aby zakładać że poszedł do piekła. A jeżeli Pani tak nie zakłada - to cóż zdrożnego w tym że ktoś wyraża zadowolenie iż zmęczona, bardzo stara kobieta, nareszcie może odpocząć po długim i bardzo pracowitym życiu? Pomijając ten szczegół iż mimo wszystko nie należy z przesadą optymizmu zakładać iż ktokolwiek po śmierci trafia do nieba, dlaczego Jack_Holborn miałby przepraszać?
anonim2014.11.17 10:57
Znałam Pania Jadwige, ktora byla kobieta przemiłą i prawdziwa dama. W czasie wojny byla pilotem transportujacym samoloty do jednostek. Kiedy ostatnio widziałysmy sie, prosila mnie o wytlumaczenie, do czego służą przyciski na telefonie komorkowym. Niech pani pomysli - powiedziała - w czasie wojny musiałam zapamietać całą tablice rozdzielczą samolotu z dziesiatkami takich przyciskow, a dzis nie umiem nauczyc sie przyciskow takiego małego telefonu...Odeszła majac przy sobie liczna kochajaca rodzine i przyjaciół.