30.05.19, 10:00

Zmiana retoryki. ,,Der Spiegel'' chwali PiS i Jarosława Kaczyńskiego

Prawo i Sprawiedliwość zwyciężyło w Polsce dzięki "wyrafinowanemu stosunkowi do Europy", przekonuje niemiecki "Der Spiegel". Dziennik wskazuje, że pisowska retoryka "różni się od prostackiego antykursu innych krytycznych wobec UE partii".

"Der Spiegel" wskazuje, że dotąd w Polsce na wysokiej frekwencji zyskiwali zawsze liberałowie. Teraz było inaczej - wielu Polaków poszło do urn, a w konsekwencji PiS odnotowało wielki sukces i triumf.

"Zwycięstwo należy do Jarosława Kaczyńskiego" - pisze "Spiegel". Jak wskazuje, "kurs jego partii wobec Europy jest jasny: europejsko, ale bez męczących stron UE".

Według Jana Puhla Polska jest dziś "trudnym partnerem, który obstaje przy narodowym interesie, przeciwstawia się imigracji, ale jednocześnie jak żaden inny kraj korzysta z europejskiej solidarności w formie subwencji".

Jak przekonuje "Der Spiegel", PiS "nie jest żadną prostacką <<antyeurpejską partią>>, która stawiałaby na wyjście [z UE]". Puhl przypomina, że hasłem wyborczym PiS było "Polska - serce Europy".

"PiS w kampanii wyborczej nie prezentowało się jako przeciwnik UE, ale jako bojownik w ramach UE. Wydźwięk: jesteśmy w środku, ale nie pozwolimy sobie wszystkiego narzucić" - czytamy w artykule Puhla. Dziennikarz przytacza słowa Jarosława Kaczyńskiego mówiącego o tym, że Polska odrzuci wszystko, co jest dla naszego kraju w UE zagrożeniem, na przykład homomałżeństwa czy imigrację.

PiS proponuje raczej projekt ambicjonalny, pisze Puhl - wypracowanie dla Polski silnej pozycji w UE, doścignięcie zachodu pod względem ekonomicznym.

"PiS - a prawdopodobnie Kaczyński dobrze to przemyślał - trzyma się z daleka od spotkań nowej prawicy europejskiej. Partia najwyraźniej zrozumiała, że prowokacyjny antyeuropeizm Geerta Wildersa czy Matteo Salviniego nie jest dobrze przyjmowany przez jej wyborców".

kk/spiegel.de

Komentarze

Leon Napoleon2019.05.30 17:02
A co red. Lis na zmianę retoryki Spiegla?
edi2019.05.30 11:29
BRAWO PiS - BRAWO POLSKA - BRAWO POLACY - NA NIC LEWACKIE PODRYGI - POLACY JUŻ NIE POPEŁNIĄ BŁĘDÓW Z PRZESZŁOŚCI - Prawo i Sprawiedliwość WYGRAŁO te i następne wybory TEŻ WYGRA gdyż OPATRZNOŚĆ MA TAKI PLAN - JEZUS JEST PANEM POLSKI a MARYJA KRÓLOWĄ - Polska BĘDZIE URATOWANA ! NIE BĘDZIE W POLSCE ANI GENDER ANI KOMUNY ANI LGBT !!!!!
Baśka2019.05.30 10:27
Wystarczy być tylko sobą, a należny szacunek zostanie oddany.
man.of.Stagira2019.05.30 10:23
. . stała obecność amerykańska w Polsce to jedyna rzecz z którą bydło -jak nazywał Niemców Nietzsche- liczy się bowiem; pokorne jest bydło, milczące i posłuszne ż o ł ą d k o w i. . Tak trzymać Jeronimo! . Tyle
west2019.05.30 10:22
A moim niefachowym zdaniem w naszym kraju zaczyna dochodzić do głosu pragmatyzm i coraz mniejsza chęć przyznawania się do głupoty "elyt" z POprzednich rządów.
Tomek2019.05.30 10:13
Niemcy! Wasza czas się kończy, zniknięcie z mapy świata, tak jak chcieliście wymazać nas. wymieracie, usłyszcie dźwięk ostrzonej kosy, którą dzierży śmierć!
Jana2019.05.30 10:25
Chyba nie są tacy głupi,jakie chcą sprawić wrażenie.
michu2019.05.30 12:36
To chyba raczej przedwczesne. Według wikipedii jest ich (chodzi o naród także diasporę) prawie 200 mln....