17.09.14, 12:09Zmiana w uldze rodzinnej może zaszkodzić. Rodziny stracą zasiłek! (fot. Sxc.hu)

Zmiana w uldze rodzinnej może zaszkodzić. Rodziny stracą zasiłek!

Zapowiedziana przez premiera Donalda Tuska powiększona ulga rodzinna podniesie dochód polskich rodzin. W efekcie tego, aż 200 tys. przekroczy próg, uprawniający do otrzymywania świadczeń (obecnie wynosi 539 zł), co z kolei może pozbawić te rodziny środków do życia.

Jak wyliczyła „Rz”, zasiłki rodzinne otrzymuje obecnie ok. 2,4 mln dzieci. Po zmianach przepisów ich liczba zmaleje o 8 proc., tzn. ubędzie ich ponad 190 tys. Na poszerzeniu ulg rząd zaoszczędzi więc ok. 650 mln złotych.

„Teraz to kryterium wynosi 539 zł., ale problem się pojawia. Jeżeli odpisujemy i zwiększa się nam dochód, i z tego powodu kryterium dochodowe ma decydujące znaczenie, jeśli chodzi o przyznanie tego świadczenia. W wielu przypadkach stanie się tak, że nie odpisze się albo się odpisze tę ulgę, ale straci się prawo do zasiłku. Z jednej strony się mówi, że chce się pomóc rodzinom, a z drugiej zabiera się środki, które są w ramach zasiłku rodzinnego. To nie są duże środki, ale zawsze to coś jest” - komentował w rozmowie z Radiem Maryja poseł PiS Stanisław Szwed, wiceszef sejmowej komisji polityki społecznej.

MaR/Rp.pl/Radiomaryja.pl 

Komentarze

anonim2014.09.17 12:28
@AirWolf - gdy nie będzie PIT-ów, sritów, ulg itp, to i Ty we wszystkim się połapiesz. Na razie na tej całej zabawie zarabiają urzędnicy.
anonim2014.09.17 13:46
@AirWolf Proszę bardzo tłumacze jasno: W budżecie rozpaczliwie brakuje kasy.Rząd robi więc bandyckie wałki o każde parę groszy. Podwyższając wysokość ulgi(a nie można rozliczyć np.: części zaliczki na podatek) stawia rodziny przed dylematem.Czy w ogóle zrezygnować z ulgi i zwrotu zapłaconych zaliczek na podatek czy zrezygnować z zasiłku rodzinnego. Jest potrzeba jaśniejszego wyjaśnienia?
anonim2014.09.17 14:20
"Proponowana zmiana w uldze rodzinnej może pozbawić polskie rodziny środków do życia!" Głupota jakaś. Jeżeli ktoś zarabia na tyle dużo, że ma z czego odliczyć ulgę na dzieci, to na pewno nie straci środków do życia. W Polsce zasiłek na dziecko, to są marne grosze. *** A to, że w POlsce NIErząd kombinuje, z czego by jeszcze swoich obywateli ograbić, to przecież normalka jest.
anonim2014.09.17 14:34
@Klara Rodzina z trójką dzieci.Ojciec zarabia 2500 matka pracuje w domu.Dochód na członka rodziny 500 zł miesięcznie.Zasiłek rodzinny ok 400 zł/m.Plus ok 2500 zł raz w roku zwrotu podatku.To mają zasiłku czynsz.Reszta na jedzenie i byt a raz w roku sobie coś kupią.I żyją od zera do zera.Skromnie ale godnie.Zabierz im te 400 zł miesięcznie a zaczną się dylematy jedzenie czy nowa kurtka na zimę.Zabierz im ten zwrot podatku i już na wakacje nie wyjadą nawet na mazury pod namiot.
anonim2014.09.17 15:08
IMO ta ustawa to taki krok w bok i oberek. Ani specjalnie nie ubędzie, ani specjalnie nie przybędzie. A pismaki zmarnują trochę farby drukarskiej i papieru i chwilowo odwróci się uwagę od prawdziwego problemu: kiedy ostatnio w naszym kraju nowelizowano kwotę wolną od podatku? Wiecie ile ona wynosi 3091. PLN. Ile ta kwota wynosi w UK? 10000. Funtów. Ile we Francji? W Niemczech? To jest problem, a nie podniecanie się ochłapami.
anonim2014.09.17 17:13
@Klarciu, Airwolf: Do wyliczenia progu uprawniającego do zasiłku na dzieci wlicza się też podatek odzyskany od US. Wiele rodzin, które są ciut poniżej progu, dostając np.: 3000 więcej straci zasiłek na dzieci - ok 6000 w skali roku. I rząd dał, i jest na plusie!