07.06.21, 11:44Fot. P. Tracz (KPRM) via Flickr, CC 0

Zmiany w prawie spadkowym - ograniczenie dziedziczenia ustawowego, uderzenie w dłużników alimentacyjnych

Ministerstwo Sprawiedliwości doszło do wniosku, że dziedziczenie ustawowe dalekich krewnych niepotrzebnie wydłuża postępowanie i sprawie, że na rozstrzygnięcie znacznie dłużej muszą czekać najbliżsi krewni zmarłego. Planowane jest zatem ograniczenie kręgu osób dziedziczących z ustawy. Zmiany mogą zacząć obowiązywać już na początku 2022 roku.

Projekt nowelizacji Kodeksu cywilnego zostanie opublikowany w przeciągu kilku dni.

Najistotniejsza zmiana to ograniczenie dziedziczenia przez dalekich krewnych zmarłego, takich jak stryjeczne lub cioteczne wnuki. W ocenie resortu sprawiedliwości osoby takie nierzadko ledwo co znały zmarłego.

"Nowelizacja przepisu art. 934 par. 2 i 3 kodeksu cywilnego doprowadzi do usunięcia z kręgu osób uprawnionych do spadkobrania dalekich krewnych, z którymi więź często jest znikoma albo w ogóle nie powstała, przy pozostawieniu swobody testowania i wyrażenia woli przez spadkodawcę, gdy jest ona odmienna od założenia poczynionego przez ustawodawcę" - twierdzi Ministerstwo Sprawiedliwości.

Oczywiście w dalszym ciągu zostanie zachowana swoboda rozrządzeń testamentowych, a dalecy krewni będą mogli dziedziczyć po zmarłym. Będzie jednak potrzebny do tego testament.

Zdaniem urzędników resortu sprawiedliwości zmiany przyspieszą i upłynnią postępowania spadkowe.

Obciążenie sądów zostanie również ograniczone poprzez zmniejszenie liczby spraw o uchylenie się od skutków prawnych niezłożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku, spraw o złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku czy protokołów o odebraniu takiego oświadczenia przez inne sądy, notariuszy i pozostałe uprawnione osoby.

Resort planuje dodać również jedną przesłankę niegodności dziedziczenia. Będzie to uporczywe uchylanie się od wykonywania obowiązku alimentacyjnego w stosunku do spadkodawcy.

jkg/money

Komentarze

Antonii2021.06.8 5:40
Dobra rada: wysyłajcie dzieci na studia prawnicze! Albowiem po następnych wyborach ( niezależnie od tego kiedy będą i kto wygra ) zwolni się bardzo wiele etatów w wymiarze sprawiedliwości a w szczególności w sądach. Jeśli wygra obecna opcja to wyrzuci resztę tych, którzy nie chcą zaakceptować rozwiązań jakie ta władza wprowadza, a jeśli wygra opozycja to wyrzuci wszystkich tych którzy będą kojarzeni z obecną władzą. Tak czy inaczej będzie wiele wolnych etatów.
Skrzypek na dachu2021.06.7 22:08
PiS klamie i odbiera biednym ludziom wolnosc wlasnosc wiare i walute .
Dam2021.06.7 18:22
Na zachodzi już lewactwo chciało wprowadzić podatek 100% od spadków. Na razie PIS go wprowadza tylko od dalekich krewnych, ale jak się kasa skończy, okaże się że nawet babcia nie były zbyt blisko.
JonB2021.06.8 23:02
Kiedy podatek katastralny ? Tak z 5% wartosci rocznie. Czlonkowie PiS zwolnieni - zapis w ustawie.
Darek2021.06.7 15:53
Już nie ma czego kraść, że PiS teraz chce ludzi okradać ze spadków? Nic już nie zastało czego komuniści z PiS nie ukradli, że wciąż sięgają swoją brudna czerwoną łapą po więcej?
JonB2021.06.8 23:03
Spokojnie, jeszcze troche zostalo. Do wyborow starczy.
x2021.06.7 12:02
a za celebrytów kastowych tez się zabierzecie czy będą dalej robili co chcieli?