06.12.19, 20:47Zdj. Krystian Maj,Kancelaria Premiera, Flickr CC0

ZOBACZ, co premier powiedział kanclerz Merkel

"Mówiłem Kanclerz Merkel o Treblince i innych niemieckich obozach"-napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. W ten sposób polityk odniósł się do dzisiejszej historycznej wizyty szefowej niemieckiego rządu na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady w Oświęcimiu. 

Polski premier wraz z niemiecką kanclerz wzięli udział w uroczystości 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau.

W uroczystości, która odbyła się na terenie b. obozu Auschwitz-Birkenau uczestniczyli m.in. byli więźniowie - Bogdan Bartnikowski, Barbara Wojnarowska-Gautier i Bronisława Horowitz-Karakulska. Po ceremonii spotkali się oni z kanclerz Merkel. Wśród uczestników uroczystości był także szef Światowego Kongresu Żydów Ronald Lauder oraz zwierzchnik Centralnej Rady Niemieckich Sinti i Romów Romani Rose. 

"Mury, baraki, krematoria Auschwitz są niemym świadkiem niemieckich zbrodni. Mówiłem Kanclerz Merkel o Treblince i innych niemieckich obozach - takich jak mało znany „Hasag” w Skarżysku-Kamiennej, gdzie 35 tys. obywateli RP bestialsko zamordowano poprzez niewolniczą „pracę”-napisał na Twitterze szef polskiego rządu. Do wpisu dołączył zdjęcie z kanclerz Angelą Merkel, która odwiedziła dziś miejsce, gdzie mieścił się niemiecki obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. 

"Odczuwam ogromny wstyd wobec barbarzyńskich zbrodni, dokonanych przez Niemców. zbrodni, przekraczających granice wszystkiego, co wyobrażalne"-mówiła w Oświęcimiu kanclerz Niemiec. 

"Musimy pamiętać o zbrodniach, jakie zostały tu popełnione i nazwać je po imieniu. Auschwitz – ta nazwa symbolizuje mord dokonany na Żydach Europy, ludobójstwo dokonane na Sinti i Romach, zamordowanie więźniów politycznych i przedstawicieli polskiej inteligencji"-przemawiała Angela Merkel. Polityk jednoznacznie podkreślała również, że Auschwitz był obozem niemieckim, prowadzonym przez Niemców. 

 

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze

anonim2019.12.7 17:22
Powinien jej kazać wskoczyć na podajnik i szur do zimnego pieca. Nie zapomnieć zapytać o odczucia z wycieczki do wnętrza ( czy go może podgrzać ).
Saki Faki2019.12.7 8:53
O reparacjach cicho sza. Za pół roku będzie kuźmiuk z bukowskim na frondzie walczył :-)))))
Tadzibullach2019.12.7 8:00
To wszystko jest KUKU RYKU NA PATYKU. Co z tego, że do jakiejś Merkel powiedzą albo do nas. ONI MAJĄ MÓWIĆ TO DO SPOŁECZEŃSTW ZACHODU - I NIE W POLSKICH MEDIACH I PO POLSKU.
JCS2019.12.7 7:52
DANKE Angela za największą atrakcje turystyczną w Polsce ;)
Paulina2019.12.7 21:34
JCS Za co dziękujesz? Jak śmiesz porównywać Obozy Zagłady z II Wojny, do atrakcji turystycznych !!!!! Czy ty masz chociaż trochę empatii ??? Byłeś tam? Oglądałeś ? Ja tam byłam ! Nie można wytrzymać, patrząc na to i słuchając przewodnika ! Przecież to ogromna Fabryka Śmierci, a ty nazywasz atrakcją?! Nie jesteś Polakiem, tylko polskojęzyczny! Nikt z nas napewno tak nie napisałby jak ty! Domyślam się, że jesteś " dumnym....g...! Tylko, że nie ma z czego być tym dumnym!
Valentynka2019.12.7 2:20
Faszyzm w RFN nadal istnieje ale w formie e-dot soft. Myślą że są inteligentniejsi niż muzułmanie sprowadzeni do "brudnej roboty". Pomylili się bardzo. Narody scalone z religia osiągną cel bez względu na sytuacje. Technologia, internet, komunikacja, itp. Polska będzie ocalona wiarą. Jak byłam w krajach muzułmańskich i mówiłam ze jestem żarliwą katoliczką to miałam uznanie i szacunek. Wahabici to inna historia.
Aldona- Daria Cz.2019.12.6 22:52
Polacy ! Ja kilka lat temu byłam na wycieczce i mieliśmy w planie zobaczyć też ten OBÓZ ! Przewodnik nam pokazywał krematoria, celę Śmierci Maksymiliana Kolbe, wiele innych rzeczy ! Uwierzcie mi, nawet jak teraz to piszę, to same łzy mi się kręcą w oczach ! NAJGORSZE BYŁO, GDY WIDZIELIŚMY STOSY MAŁYCH DZIECIĘCYCH BUCICZKÓW! CO DZIECI I CI LUDZIE WSZYSCY BYLI WINNI ??? Każdy z nas, patrząc na to, pewnie myślał wtedy o swoich żyjących obecnie dzieciach! Nie dało się na to patrzeć ! Płakaliśmy ! Ciekawe, czy to też Merkel pokazywali? Pokazywali nam też w barakach ogromne stosy włosów, kul ludzi starszych do chodzenia, okularów małych i dużych dla dorosłych i mnóstwo zdjęć dzieci i dorosłych ludzi z różnych krajów! Teraz jak piszę, te wspomnienia wróciły, a jak było tam przeżyć !? BOŻE, NIGDY WIĘCEJ WOJNY I MORDERSTW ! ZACHOWAJ NAS OD TEGO ! AMEN.
JONASIK2019.12.6 22:34
To chyba Niemka powinna oprowadzać po niemieckich obozach, nie polski Premier. Morawiecki udając gospodarza, legitymizuje polskość obozów. PiS jest mistrzem strzałów w kolano. A propos, co sobie Prezes ostatnio wymieniał?
o, yenny2019.12.6 22:18
Raczej napisałbym tak: „Odczuwam ogromny wstyd wobec barbarzyńskich zbrodni, dokonanych przez Niemców. zbrodni, przekraczających granice wszystkiego, co wyobrażalne” — mówiła w Oświęcimiu kanclerz Niemiec.