6 stycznia, w Święto Objawienia Pańskiego, ulicami Warszawy od pl. Zamkowego, Krakowskim Przedmieściem do pl. Piłsudskiego przeszedł Orszak Trzech Króli. Przed Pałacem Prezydenckim prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą dołączyli do orszaku i wspólnego kolędowania.

 

Prezydent powiedział, że Trzech Króli jest dla niego piękną tradycją, przypomniał, że to najstarsze chrześcijańskie święto, obchodzone od III wieku. – Odkąd pamiętam, zawsze tego dnia uczestniczyłem we mszy świętej i tradycyjnym poświęceniu kadzidła i kredy oraz uroczystym wypisaniu „K+M+B” na drzwiach – powiedział Andrzej Duda. – Jest to tradycja, w której zostałem wychowany, więc bardzo się cieszę, że przybrała ona wspólnotową, obywatelską formę marszów, na których spotyka się od lat już tyle osób w całej Polsce – dodał prezydent.

 

Andrzej Duda powiedział też, że takie wydarzenia jak organizowany już po raz ósmy w Warszawie Orszak Trzech Króli pomagają w nieprzerywaniu łańcucha pokoleń, które przekazują sobie tradycję. – One tę tradycję budują i spajają wspólnotę – zaznaczył.  Dodał, że niezwykle go to cieszy, ponieważ wokół tego wydarzenia rodzi się wiele inicjatyw obywatelskich, a tradycja jest przekazywana dzieciom przez ich rodziców.

 - Chciałbym życzyć, żeby ten rok był dobry dla nas, żeby był rokiem, kiedy rzeczywiście odczujemy poprawę – podkreślił Andrzej Duda. – Myślę tu przede wszystkim o domowych budżetach rodzin, bardzo też liczę, że będzie pomoc dla dzieci ze strony państwa polskiego – dodał.

 

- Chciałbym generalnie, żeby ten rok upłynął nam dobrze, żeby było bezpiecznie, żebyśmy budowali tę sferę bezpieczeństwa i wewnętrznego, i zewnętrznego.  To są oczywiście zadania dla władzy i to jest moje zadanie i będę czynił wszystko, żeby je jak najlepiej zrealizować, żebyśmy dobrze czuli się w swoim kraju – zaznaczył prezydent.

 

Orszak przybył do stajenki usytuowanej na pl. Piłsudskiego. Kulminacyjnym momentem był pokłon Dzieciątku, złożony przez Trzech Króli. Na zakończenie na scenie Para Prezydencka wspólnie z uczestnikami zaśpiewała kolędę „Bóg się rodzi”. 

 

Hasłem tegorocznego Orszaku Trzech Króli było: „Nade wszystko miłosierdzie”. Orszak włączył się też w obchody przypadającej w tym roku 1050 rocznicy chrztu Polski. Wzięły w nim udział postaci księcia Mieszka I i Dobrawy.

za: prezydent.pl