03.10.16, 06:50Fot. Wikipedia

Żołnierze Wyklęci: Konkurs na muzeum

Trwa konkurs na koncepcję architektoniczną Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Placówka ma zostać oficjalnie otwarta 1 marca 2019 roku w murach Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów, który do tego czasu zostanie wygaszony. To właśnie w mokotowskim więzieniu komuniści w latach 40. i 50. XX wieku mordowali żołnierzy i działaczy podziemia antykomunistycznego

Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Jacek Pawłowicz zaznaczył, że zwycięski projekt architektoniczny powinien łączyć walory historyczne z cechami współczesnych muzeów.

- Takim, które z jednej strony odda powagę tego miejsca, bo Mokotów to miejsce pamięci narodowej, a z drugiej strony będzie na tyle uniwersalne, że osoby, które będą je zwiedzały, swobodnie się poruszając, mogły z łatwością poznać ten obiekt - tłumaczył Jacek Pawłowicz.
Muzeum, które będzie mieścić się w murach obecnego aresztu mokotowskiego, ma łączyć najlepsze cechy znanych tego typu instytucji.

Według jej dyrektora, placówka upamiętniająca żołnierzy wyklętych i więźniów politycznych PRL, powinna czerpać z dobrych rozwiązań muzeów - Powstania Warszawskiego, AK, Historii Żydów Polskich czy II wojny światowej. W ocenie Jacka Pawłowicza, ekspozycja stała, której dotyczyć będzie II etap konkursu, powinna zawierać zarówno możliwie najszerszą część opowiadającą losy żołnierzy wyklętych, jak i wszelkich struktur opozycji demokratycznej w PRL.

Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie na koncepcję architektoniczną Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL należy składać do 19 października. Publiczne ogłoszenie wyników ma nastąpić 25 stycznia 2017 roku.

dam/IAR