25.04.19, 19:15zdj. screen Youtube

Związkowcy przegrali, bo stracili kontrolę nad strajkiem

Artur Wróblewski, politolog z Uczelni Łazarskiego ocenia, że strajk zainicjowany na początku kwietnia przez związki zawodowe zrzeszające pracowników oświaty ostatecznie obrócił się przeciwko samym protestującym nauczycielom.

"Strajk wymknął się spod kontroli ZNP oraz FZZ. Zakładnikami stali się uczniowie, a nie tylko nauczyciele. Do tego opinia publiczna odwróciła się od nauczycieli widząc, że rząd zaproponował konkretne rozwiązania, 15-proc. podwyżkę i dalszą dyskusję przy okrągłym stole na Stadionie Narodowym"-ocenił naukowiec w rozmowie z portalem tvp.info. 

Jak pamiętamy, przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego, Sławomir Broniarz oświadczył dziś, że od najbliższej soboty kierowana przez niego organizacja zawiesza ogólnopolski strajk. Broniarz zastrzegł jednocześnie, że zawieszenie strajku nie oznacza końca protestu. Politolog z Uczelni Łazarskiego zwrócił uwagę, że akcja protestacyjna nałożyła się na okres egzaminów, a te z kolei zostały wykorzystane przez związkowców do utwardzenia stanowiska. 

Wróblewski w rozmowie z portalem tvp.info stwierdził ponadto, że po stronie Broniarza i ZNP nie widać było woli kompromisu, co można odczytać jako błąd Związku. 

"Raczej upolityczniono to wydarzenie. I to był błąd, bowiem samo środowisko nauczycielskie nie jest jednolite politycznie. Nauczycielom przede wszystkim zależało na rozwiązaniu problemu i poprawie sytuacji bytowej"-zauważył politoloh. 

W ocenie Artura Wróblewskiego, szef ZNP zdecydował się na konfrontację polityczną, robiąc krzywdę własnej sprawie. 

"Bo skoro widać sympatie polityczne, to rząd także inaczej podchodzi do tego typu problemu niż gdyby był on neutralny politycznie"-wskazał ekspert. 

Rozmówca tvp.info ocenił, że w obecnej sytuacji związkowcy powinni przemyśleć, czy nie lepiej odmienić oblicze związku i pozbyć się łatki politycznej oraz skojarzeń wyraźnie działających na krzywdę organizacji. 

Politolog dostrzega również spadek morale wśród pracowników oświaty, spowodowany niepewnością w kwestii dalszego rozwoju sytuacji oraz zagrożeniem bytowym, gdyż strajkujący nauczyciele nie otrzymają wypłaty za kwiecień. Do tego dochodzi jeszcze niezadowolenie uczniów i nacisk ich rodziców. Wszystko to spowodowało, że strajkujący nauczyciele (a chyba wszyscy się zgodzimy, że zarobki w tym zawodzie są zbyt niskie w stosunku do odpowiedzialności powierzanej pracownikom oświaty oraz charakteru pracy, która nie kończy się na kilku godzinach lekcyjnych w szkole) zrazili do siebie uczniów i rodziców. 

yenn/TVP Info, Fronda.pl

Komentarze

anonim2019.04.26 14:34
Dzien dobry panie yenn itp. "zauważył politoloh." ??!!
aj waj2019.04.26 7:27
POLIAMORYSTU ZYDKU RESZTA SPOLECZENSTWA TO PASOZYTY Z GMIN ZYDOWSKICH.PACHNIE IM SIE WLADZA ALE TO JUZ BYLO I NIEWROCI WIECEJ DO SPOTKANIA W PIEKLE Z NACZELNYM OSZUSTEM PAJACEM ANGELI
ceramik2019.04.25 21:18
Polacy wygrali. Brodniarz stracił impet dywersji i musi teraz Merkelowej oddać srebrniki. Ale jak, jeżeli już przepite? A ''nauczyciele'' stracili resztki tego, co mieli z godności szkolnej. ''To już jest koniec i nie macie już nic''. Taka piosenka.
anonim2019.04.25 19:59
Nauczyciele ! Nie rezygnujcie ze swoich praw do uczciwego wynagrodzenie i godnej pracy ! Teraz WY powinniście być źródłem odnowy Państwa ! Jesteście wykształconą i najliczniejszą grupą społeczną z powołaniem do wychowania przyszłych pokoleń ! Nie dajcie sobie tego odebrać garstce szkodników u władzy ! A reszta społeczeństwa pójdzie Waszymi śladami !!!
eRKa2019.04.25 21:12
Pycha zawsze kroczy na przodzie, by później upaść. Tak też może stać się teraz, bo człowiek mądry nie musi być ZAWSZE po SZKODZIE. Nie wszyscy nauczyciele są tak mądrzy jak uczciwi. Dlatego uczmy się szacunku, który został sponiewierany za poprzedniego rządu, to będziemy szanowani, bo uczyć się trzeba, ale od ludzi i mądrych i uczciwych, ale nie za wszelką cenę od ludzi złych i GŁUPICH, a tak... to sami sobie dopowiedzcie.
emerytowany nauczyciel2019.04.25 19:59
Ten rozczochrany w czerwonych okularkach - jest zabawny. On pewno matury nie ma!
aj waj2019.04.26 7:23
ale dobrze dlubie w nosie podczas dyskusji ten czerwonooki
Cogito ergo sum2019.04.25 19:52
Nauczycielom zabrakło przyzwoitości. Zeszli do roli hunwejbinów opozycji.
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.25 19:34
Zwryrodniały 👿katolicki👿 ksiądz-bydlak zaatakował geja w kościele, zdarzenie zostało nagrane https://www.facebook.com/watch/?v=421697275308089 https://www.tvn24.pl/plock-kontrowersyjny-grob-panski-interweniowala-policja,929944,s.html Ma szczęscie bydlak, że nie trafił na mnie. Na miejscu Mateusza zdzielibym tego psychola po mordzie. Katole z propagandą nienawiści nie mogą się powstrzymać nawet w święta....
asia2019.04.25 19:56
Normalnie czytelnicy odnoszą się do zamieszczonego artykułu , taka jest istota portalu Normalnie to wszyscy rozumieją i przestrzegają przyjętych zasad. W twoim wypadku widać wyraźnie zaburzenia maniakalne , psychiczne. Zamiast tracić czas na klepanie ciągle tego samego ,od którego dostałeś ewidentnie pomieszania zmysłów, skorzystaj z pomocy lekarzy Jeżeli nie zrozumiesz , będę ci tą radę przypominać
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.25 20:08
przypominaj, a ja będę wklejać aż ci PiSda uschnie😝
Jarek2019.04.25 20:04
Policja już prowadzi postępowanie za złośliwe przeszkadzanie publicznemu wykonywaniu aktów religijnych. Powinniście również beknąć za znieważanie uczuć religijnych i obraźliwe epitety kierowane w kierunku księdza i ludzi o zdrowych poglądach.
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.25 20:07
Policja prowadzi dochodzenie w sprawie kapłana-bydlaka, który ukradł kartę pamięci oraz kartę sim, jak również propagował nienawiść wobec społeczności LGBT
Jarek2019.04.25 20:26
Ojejku biedni dewianci , nie dość że prześladowani przez niedobrych księży katolickich to jeszcze przez nich okradani. PO CO do diaska żeście się tam pchali , skoro tak was tam źle potraktowali. przecie nawet diabeł boi się wody święconej.
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.25 20:37
Kościoły są miejscem publicznym, każdy może wejść. Ksiądz-zwyrol urządił w jednym z nich wystawę przeciwko ludziom LGBT, a kiedy jeden gej zapytał go czemu szkaluje tę społeczność, ksiądz-zwyrol dostał furii rzucając obraźliwymi epitetami. Katoideolodzy nie potrafią się zachować nawet w miejscach publicznych, w dodatku to oszuści i złodzieje.
Jarek2019.04.25 20:55
Kościół TO NIE miejsce na homopropagandę !!! To jest Dom Boży , miejsce modlitwy a nie szerzenia kultu zepsucia moralnego jak LGBT ! A te twoje szkalowanie , no cóż , cały czas dajesz świadectwo swojego zepsucia moralnego i pokazujesz prawdziwą twarz LGBT.
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.25 22:53
Ksiądz, który atakuje LGBT, publicznie obraża i wyzywa traci moralne prawo do szacunlu. Staje się kanalią bydlakiem godnym napiętnowania.
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.25 19:34
🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈 Trwa zbiórka dla Mikołaja wyrzuconego z domu przez matkę katoliczkę i ojczyma jednocześnie oprawcę Mikołaja. Chrześcijańscy zwyrodnialcy wyrzucili z domu 18-letniego syna z powodu orientacji seksualnej. Powiedz STOP katopropagandzie! Ludzie dobrej woli wpłacili dla Mikołaja już ❤️11060zł!❤️ - - -> https://zrzutka.pl/mikolajowi-na-start "Pewne małżeństwo, które przeczytało o Mikołaju na Facebooku, zaoferowało mu pokój w wynajmowanym przez siebie mieszkaniu na Powiślu za kwotę na tyle niską, że Mikołaja stać jest na to by uzyskać upragnioną niezależność. Renta po ojcu i alimenty o które będzie występował wystarczą w tej sytuacji na to, by dopóki się uczy mógł żyć godnie. Dla Mikołaja jest to bardzo ważne". Mikołaj jest również ofiarą ponad 10-letniej przemocy domowej ze strony ojczyma, na co była milcząca zgoda jego matki. Padł też ofiarą wielu innych nadużyć. Na co zostaną przeznaczone pieniądze? Pokój Mikołaja jest pusty, jest potrzeba zakupienia podstawowych rzeczy, potrzebne są także środki, by do czasu przyznania alimentów Mikołaj mógł jakoś funkcjonować." 🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈
wicek2019.04.25 19:33
Zarobki nauczycieli są i tak zbyt wysokie w stosunku do czasu pracy. Dlaczego te bydlaki mają mieć płacone za 18 godzin tak jak ja za 40?! Do tego ja nie mam wakacji, ferii i innych przywilejów a te zgniłe ryje mają. Kiedyś ich szanowałem teraz są dla mnie zwykłymi łajdakami.
Jacek Placek2019.04.25 20:04
Nie ma problemu. Idź uczyć do szkoły i będziesz miał tak dobrze jak oni :)
pit2019.04.25 22:15
W Warszawie na chwilę obecną 740 wakatów w szkołach, zapraszam przygłupie.
Piłsudczyk2019.04.25 19:29
To Jest Nasz Dom >>> vimeo.com/332490879
Hej Piłsudczyk2019.04.25 19:46
https://www.youtube.com/watch?v=8EFalFXALEA