15.04.19, 10:15(fot. avinoam faltin/wiki/ccby25)

Żydzi domagają się odszkodowań od belgijskich kolei

- To także przez belgijskie koleje w obozie Auschwitz zginęło 25 tys. Żydów - twierdzą belgijscy Żydzi, domagając się od przewoźnika odszkodowań za deportacje. Za współpracę z nazistami odszkodowania wypłaciły już francuskie i holenderskie koleje, ale belgijski przewoźnik zasłania się brakiem dowodów. Frustracja Żydów w Belgii rośnie. - informuje Polsat News

Regine Słuszny walczy o prawa i odszkodowania dla dzieci ofiar Holokaustu.

- Powinni tak jak inni uznać swoją winę i przyznać się, że brali udział w tym, co się działo, że się nie sprzeciwili, nie powiedzieli: "nie ruszajcie ich" - podkreśliła

Belgijskie koleje państwowe, przy współpracy z nazistami, miały wywieźć z Mechelen pod Brukselą do Auschwitz ponad 25 tys. Żydów.

- To była konsekwencja tzw. polityki mniejszego zła, która polegała na kolaborowaniu belgijskich elit z niemieckim okupantem w celu obrony belgijskich interesów. Żydzi stali się jej kosztem - tłumaczył Nico Wouters z Belgijskich Archiwów Państwowych.

Jednak brakuje historycznych dowodów na to, czy belgijskie koleje wiedziały, że wiozą ludzi na śmierć.

- To był człowiek nowego porządku, znany z antysemityzmu, ksenofobii. Sprawował wówczas władzę na kolei, więc mógł się sprzeciwić, ale gdy wreszcie chciał to zrobić, to było już za późno - wyjaśnia Lawrence Schram, historyk w Centrum Pamięci o Holokauście "Koszary Dossin".

Pięć la temu francuskie koleje wypłaciły 50 mln euro odszkodowania za organizację transportu Żydów do obozów zagłady. W ubiegłym roku to samo zrobić holenderski przewoźnik.

- Mówimy pewnie o jakichś 2-3 milionach za deportację 5 tys. ludzi, nie odnajdziemy każdej rodziny, której się należą. Moglibyśmy wraz z belgijskim rządem przeznaczyć je na naukę o Holokauście albo dla tych, którzy go przeżyli, a teraz na starość nie mogą sobie pozwolić nawet na odpowiednią opieką medyczną - powiedział Michael Freilich, redaktor naczelny "Joods Actueel".

- To była konsekwencja tzw. polityki mniejszego zła, która polegała na kolaborowaniu belgijskich elit z niemieckim okupantem w celu obrony belgijskich interesów. Żydzi stali się jej kosztem - tłumaczył Nico Wouters z Belgijskich Archiwów Państwowych.

baz/polsatnews.pl

Komentarze

dz2019.04.15 17:41
a jak jechali przez las, to płacą leśnicy. Uczcie się...
Beno2019.04.15 15:43
Kolej w ruch. Załadować tę bandę znowu do wagonów i wywieźć poza granice Europy z zakazem ponownego wjazdu.
Ja2019.04.15 13:01
Nie wiadomo ,śmiać się,czy płakać!! Brak szacunku ,do samych siebie ,honoru!!!??? Coraz nowe żądania kasy. W oczach świata poniżenie. Bogiem mamona. Tak NIE uczczą na pewno bestialsko pomordowanych współbraci.Jesli w ogóle o to im chodzi??
Każdy od każdego coś chce.2019.04.15 12:11
Studenci żądają odszkodowań od prestiżowej uczelni, która kierowana przez jezuitów w 1838 roku sprzedała 272 niewolników. https://londynek.net/wiadomosci/Prestizowa+uczelnia+sprzedala+niewolnikow.+Studenci+zadaja+odszkodowan+wiadomosci+news,/wiadomosci/article?jdnews_id=58813
Gnostyk2019.04.15 11:42
Prawie wszyscy Żydzi są pod władzą niezbyt dobrego demiurga. Oddają mu cześć i wyznają jego doktryny. Na skutek tego są skoncentrowani na sprawach materialnych, doczesnych. Judaizm jest przecież religią głównie tego świata. Ze swoimi nakazami, zakazami oraz kultem materii, czynnościami dozwolonymi, zakazanymi i nakazanymi oraz dozwolonymi i nie potrawami itd... Dlatego żydzi żądają coraz to nowych pieniędzy. Szkoda mi ich tak bardzo są daleko od prawdziwego boskiego światła, że obecnie nie mogą dostąpić połączenia z Prawdziwym Bogiem.
go\\\\305\\\\233\\\\304\\\\2071112019.04.15 10:34
nie rozumiem jak świat to toleruje te roszczenia "jedynych poszkodowanych" w II wojnie światowej. to przybiera rozmiary paranoi.
Maciek Arczyński2019.04.15 13:46
To jest paranoja i to od dawna.
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.15 10:34
Trwa zbiórka dla Mikołaja wyrzuconego z domu przez matkę katoliczkę i ojczyma jednocześnie oprawcę Mikołaja. Chrześcijańscy zwyrodnialcy wyrzucili z domu 18-letniego syna z powodu orientacji seksualnej. Powiedz STOP katopropagandzie! Ludzie dobrej woli wpłacili dla Mikołaja już 10116zł! - - -> https://zrzutka.pl/mikolajowi-na-start "Pewne małżeństwo, które przeczytało o Mikołaju na Facebooku, zaoferowało mu pokój w wynajmowanym przez siebie mieszkaniu na Powiślu za kwotę na tyle niską, że Mikołaja stać jest na to by uzyskać upragnioną niezależność. Renta po ojcu i alimenty o które będzie występował wystarczą w tej sytuacji na to, by dopóki się uczy mógł żyć godnie. Dla Mikołaja jest to bardzo ważne". Mikołaj jest również ofiarą ponad 10-letniej przemocy domowej ze strony ojczyma, na co była milcząca zgoda jego matki. Padł też ofiarą wielu innych nadużyć. Na co zostaną przeznaczone pieniądze? Pokój Mikołaja jest pusty, jest potrzeba zakupienia podstawowych rzeczy, potrzebne są także środki, by do czasu przyznania alimentów Mikołaj mógł jakoś funkcjonować."
szcze na PiS2019.04.15 10:34
Niech żydy jeszcze pozwą kościół katolicki za Boga który ich tępił i eksterminował gorzej niż naziści!
Maciek Arczyński2019.04.15 10:30
Cooo, to już nie tylko Polacy byli nazistami? No, my to jesteśmy przyzwyczajeni do żydowskiej pazerności, ale Zachód dopiero się będzie zapoznawał. Na razie nie doszli do tego, że w porównaniu z Żydami to umierali tak zwyczajnie - nie to co Żydzi, metafizycznie - ale za chwilę się dowiedzą. A my się zastanowimy czy ich przyjąć do elitarnego klubu prześladowanych przez żydostwo...