01.05.20, 20:00Fot. Adam Guz/KPRM

16 lat Polski w UE. Premier Morawiecki: Stoimy przed wielkim egzaminem jako wspólnota europejska

Dokładnie 16 lat temu, 1 maja 2004 roku Polska stała się częścią Unii Europejskiej. Premier Mateusz Morawiecki w swoim wpisie na Facebooku podsumowuje tych 16 lat, podkreślając jednocześnie że „[…] dziś bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy Europy Solidarności - z ambitnym budżetem i nową, odbudowaną równowagą. Funkcjonowanie UE musi napędzać ambicja solidarnej współpracy gospodarczej podjętej w celu ochrony zintegrowanego europejskiego rynku”.

16 lat temu nastąpiło historyczne dopełnienie spotkania dwóch części Europy rozdzielonych przez żelazną kurtynę. Kraje Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polska, stały się członkami Unii Europejskiej”

- pisze szef polskiego rządu.

Dodaje też:

Wzrosły bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Polsce, a po wielu latach przerwy uzyskaliśmy dodatni bilans handlu zagranicznego. Akcesja unijna spowodowała również pewne negatywne skutki, w tym między innymi gwałtowny wzrost emigracji zarobkowej w pierwszych latach obecności we wspólnocie”.

Zauważa również:

Kluczowym wyzwaniem wciąż stojącym przed Wspólnotą jest stabilizacja gospodarek, w tym stworzenia tarczy socjalnej dla europejskich pracowników i obywateli. Potrzebujemy Nowego Planu Marshalla opartego na nowych inwestycjach europejskich, dających dźwignię rozwoju gospodarczego”.

Cały wpis premiera można przeczytać poniżej:

dam/Facebook,Fronda.pl

Komentarze

anonim2020.05.10 1:14
Pinokio ciągle wyje o Planie Marshalla. Od 5 lat zajmujecie sią gospodarką i rozdawnictwem i to są efekty waszej działalności.
Toni 2020.05.2 11:03
Oby to był ostatni rok tej obecnej lewackiej UE, eurokołchoz niech się rozleci raz na zawsze.
Moshe Cvel2020.05.2 8:22
Pan Premier Morawiecki ma racje i dobre pomysły dla EU. Warto sie jednak zastanowić nad tym czy jesteśmy w tej samej wspólnocie o której marzyli i którą zakładali : Schuman, Adenauer czy De Gasperi ? Raczej nie jest to Europa oparta o wartości chrześciańskie bo ci trzej wybitni mężowie stanu byli katolikami i z nauki Kościoła Katolickiego czerpali te wartości. Dzisiaj Europa jest podzielona na tych którzy chcą zarabiać i mają inne prawa dostepne tylko dla nich jak Niemcy , Francja , Niderlandy,Belgia , Luxemburg a także solidaryzują się ze sobą a reszta krajów które próbuja zarabiać ale w oparciu o troszeczkę inne zasady je obowiązujące. Polska należy do reszty i molestowanie naszego kraju przez tych starych wyjadaczy poprzez TSUE , róznych nawiedzonych komisarzy i polityków raczej nie stwarza perspektyw do realizacji planów Premiera Morawieckiego. Trzeba wprowadzić do Traktatu Europejskiego preambułę KRAJE CZŁONKOWSKIE MAJĄ OBOWIĄZEK POMAGAĆ SOBIE I SOLIDARYZOWAĆ SIĘ . Bez tego nic nie będzie. Bedzie Eurokołoz bis zarządzany przez braci starszych w wierze manipulujących i skłócających kraje ze sobą.
MORAWICKER ŻYDKU2020.05.1 21:37
NIE BĘDZIE ŻADNEGO PLANU MARSHALLA, NIECH CI SIĘ NAWET NIE MARZY! NIE DOSTANIESZ JUŻ ANI CENTA Z UNIJNYCH PIENIĘDZY. SSIJ STARUCHOWI Z ŻOLIBORZA I PEDAŁOWI Z TORUNIA.
koszerny goj2020.05.1 20:41
Minusujecie, minusujecie - ale to autentyk przecież: https://www.youtube.com/watch?v=JNHsoKNicKQ
Ja 2020.05.1 20:15
UE musiał by rządzić PiS i Orban!!!!!
katolicka kretynizacja polski2020.05.1 20:10
szMateuszek nic nie wspomniał jak to sam negocjował wejście do UE?!