30.12.19, 18:50(fot. screen)

2019 rok w Wojsku Polskim. Ten film robi wrażenie!

12 ostatnich miesięcy to wzmacnianie bezpieczeństwa poprzez m.in. modernizację, zwiększanie liczebności Wojska Polskiego i zacieśnianie relacji międzynarodowych.

 

W 2019 roku Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podpisał 15-letni Plan Modernizacji Technicznej, dzięki czemu na zakup nowoczesnego uzbrojenia dla żołnierzy Wojska Polskiego do 2035 roku przeznaczone zostaną 524 mld zł.

Komentarze

Asmodeusz2019.12.31 9:33
Można by punktować i punktować... Zakupiono 4 śmigłowce Black Hawk. Świetnie, z tym że nie są to bardzo dobre UH-60, a ich eksportowa wersja - S-70i. Co za tym idzie, jest to śmigłowiec uboższy i wręcz bardziej prymitywny. Maszny skierowano do Wojsk Specjalnych, które posiadały relatywnie nowe śmigłowce. Do tego zapotrzebowanie na śmigłowce wynosi około 50 sztuk - potrzebujemy ich przede wszystkim w wersji SAR - tu przechodzimy do zakupionych AW-101. To naprawdę dobry śmigłowiec, ale jeden z najdroższych w użytkowaniu. Zakupiono ich kilka. Dlaczego nie zdecydowano się na jedną platformę, co znacząco obniżyłoby koszty zakupu i pozwoliłoby wynegocjować korzystny offset? Coraz bliżej myśliwców F-35... Póki co zapytano Kongres USA o zgodę, ta została udzielona. Nic więcej, nie ma szczegółów dot. ostatecznej ceny i offsetu. Zresztą, czy F-35 jest dla nas odpowiednią maszyną? Jest to samolot przewidziany do działania w całym systemie obrony powietrznej danego terytorium, co u nas w zasadzie nie istnieje. Nie mówiąc już o kosztach utrzymania, które są naprawdę wysokie. Doskonale że pojawiają się Kraby i Raki, ale zapomina się zupełnie o bojowych wozach piechoty - potrzbujemy na już wymiany naszych BWP-1. A jeśli nie wymiany to chociaż głębokiej modernizacji. Zapomina się o pojazdach uzbrojonych w PPK. Zapomina się o broni pancernej. Reasumując, coś się dzieje. Ale w niezbyt dobrym kierunku. Choć może jakikolwiek ruch jest lepszy od stagnacji?
Marek212019.12.31 8:09
W razie czego zrzucimy na rosyjskie miasta setki tysięcy płytek DVD z tym filmem. Rosja podda się od razu!
NieBlokujZwieraczaKiedyBroniszSięWeWłasnymSzambie2019.12.30 22:25
Zacieśnianie zwieraczy przyda się. Po uderzeniu rosyjskich rakiet, pocisków, helikopterów rekonstruktorzy partyzAntki przydomowej będą próbowali ukryć się w szambie albo wychodku. W żadnym z 16 dni szkolenia nie mówi się im, w którą stronę uciekać na Zaleszczyki. Żeby w Godzinie W droga na Zaleszczyki była tym razem wolna dla episkopalnych staruchów i partyjniaków rządowych.
Kosiar2019.12.30 23:05
Zawrzyj żyć trollu ! Albo zmień onuce bo WALI !
6 BPD2019.12.31 17:16
ty kretynie, byłem w "Z" a teraz WOT i "wojsku Macierewicza" wystrzeliłem więcej amunicji na jednym poligonie niż w Z przez cała służbę. Nie sil sie na siłę i nie powtarzaj 'żartów' Kupy wojewodzkiej z radia rynsztokfm bo to nikogo juz nie śmieszy
Jacek Placek2019.12.30 20:33
Stan uzbrojenia polskiego wojska to tzw. "śmiech na sali". Braki są gigantyczne, a PiS nie zrobił w zasadzie nic z tym. Nasze szczęście, że u nas w regionie jest na razie w miarę bezpiecznie bo inaczej nie powalczylibyśmy sobie nawet miesiąc jak w 1939 r. Generalnie ten stan rzeczy dla kogoś kto choć trochę zna naszą historię jest przerażający.
anonim2019.12.30 20:29
silni w sojuszach a bezsilni wojskowo w obronie kraju, tak jak w 1939 roku propaganda
who dares wins 2019.12.30 20:26
Warto wspomnieć o zasługach poprzedników, były niebotyczne. Rząd PO-PSL wprowadził nowy przepis umożliwiający prywatnym (postesbeckim) firmom ochroniarskim, ochronę wojskowego i jednostek wojskowych, dokonano zakupu amunicji przeciwpancernej która przebijała wszystko oprócz reaktywnych ruskich pancerzy, wojsko zredukowano do 98 tys., gdzie większość kadry dowódczej to były trepy po szkoleniach GRU, grubasy i żołnierki sekretarki, które zajmowały sie głównie obsługą pod-biurkową.... Zaś minister Siemoniak zakupił dla wojska 30 tysięcy tablic matematyczno-chemicznych czym walnie przysłużył się do podniesienia obronności naszego kraju. Wiecie dlaczego amerykanie sprzedali nam F16, a do czasu rządów PiS, nie sprzedali nowoczesnego doń uzbrojenia? Bo samolot bojowy, to właściwie platforma do przewożenia broni i jankesi dobrze wiedzieli, że gdyby sprzedali nam takie choćby pociski Maverick (mowa o tych w nowej konfiguracji) czy Sidewinder, to na następny dzień po zakupie, pojedyncze sztuki poprzez chłopaków z GRU, leżałyby u Putina na stole gotowe do rozkręcenia. Dopiero usunięcie starych postsowieckich trepów zadecydowało o przekazaniu sprzętu, który ma wartość bojową, a nie jak za PO-PSL czy wcześniej za rządów komuchów Millera, wartość szkoleniową.
Commando2019.12.30 20:39
Atarowiec z kompleksami?
Niejestemrobotem2019.12.30 21:47
Hmmm... Raczej jest odwrotnie, jak PO chciało do F16 kupić pociski szybujące (zastrzeżona technologia) zgodę dostało szybko. PiS kupił śmigłowce w wersji, która jest obrazą dla sojusznika, że takie coś zaproponowano. Ochrona jednostek przez firmy ma wbrew pozorom sens. Przy braku służby zasadniczej, koszt utrzymania żołnierza jest zbyt wysoki, by marnować go na stanie przy koszarach. Lepiej do tego użyć ochrony, a żołnierzy na poligon. Niech się szkolą. Nie było idealnie w MON za poprzedniego rządu, ale nie jest teraz lepiej. Programy, którymi PiS się chwali, to te, które zaczęło PO i nawet PiS nie zdołał zepsuć. Amunicji mamy teraz na cały tydzień walki może, także też bez rewelacji.
anonim2019.12.30 22:16
taa, za PO było super i zaczęli wszytsko co teraz konczy PiS....a pieniądze i marmolade trzymasz pewnie w skarpetach
Niejestemrobotem2019.12.30 22:46
Nie nie było. Ale uczciwie patrząc, to nie było gorzej niż jest.
Katolicka Kretynizacja Polski2019.12.30 19:17
Filmiki propagandowe jak te z kampanii wyborczej z brochą i "Polską w ruinie"! Każdy wie że Polska stała się światowym złomowiskiem militarnym każdy tu wpycha jakiś nic nie przydatny złom! Wojsko kupiło czołgi wyeksploatowane i złomowane , nadające się tylko na defilady po przemalowaniu , bo w terenie mogą się rozsypać. Podobnie jest z samolotami" Mig 29" co potwierdza seria wypadków tych samolotów. Braki szkolenia pilotów które przyczyniły się do katastrofy Smoleńskiej bo prezydent Kaczyński zabronił szkoleń na specjalistycznym sprzęcie znajdującym się jedynie w Moskwie. Powołana przez Macierewicza armia WOT która niema umundurowania i broni , na ćwiczeniach w prywatnych trampkach i stalowych hełmach z II wojny tylko przemalowanych. Śmigłowce Francuskie "karakal "dla wojska Macierewicz zamienił na Amerykańskie dla rządu by woziły na działkę marszałka sejmu Kuchcińskiego w weekendy. Teraz czekamy na kilkudziesięcioletnie łodzie podwodne od szwedów! Uzbrojenie WP to PiS na wodę fotomontaż...
Wstydz sie Stalker2019.12.30 22:04
Nie ma co sie denerwować. Stalker działa jak Judasz. Za swoje srebniki sprzedaję prawdę. Módlmy się za niego
Kornel2019.12.31 2:59
No i już jest ten zakapturzony pajac bez twarzy ! Jakże by inaczej ! Na tyle tchórz, że bredzi bez twarzy ! To wampir jakiś !? Aż strach się bać ? Na wszystkim udaje że się zna, a w sumie na niczym , oprócz swojego g........! Zamknij japę,albo mów tylko za siebie, pedziu !
Wpierjot2019.12.31 12:57
Nie cudzołóż synku, nie cudzołóż..
acotomadorzeczy2019.12.30 18:54
Te "Black Hawki" w wersji cywilnej naprawdę robią wrażenie.