03.11.19, 13:05Fot. Andrzej Iwański [wykadrowane] (http://fbc.pionier.net.pl/zbiorki/dlibra/docmetadata?id=25) via Wikipedia, CC 3.0 (https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Plik:Funeral_Popieluszko_Europeana_(13).jpg)

35 lat temu Polacy pożegnali ks. Popiełuszkę

Dokładnie 35 lat temu, 3 listopada 1984 roku pożegnaliśmy ks. Jerzego Popiełuszkę, którego zamordowali esbecy. Jego pogrzeb był ogromną antykomunistyczną manifestacją, na którą przybyło niemal milion osób.

Duszpasterz ludzi pracy, który powtarzał, że „Przemoc nie jest oznaką siły, lecz słabości”, pochowany został w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu mimo nacisków ze strony komunistów, aby spoczął on w rodzinnej parafii w Suchowli.

Ostatnia droga bł. księdza Jerzego rozpoczęła się 19 października 1984 roku, kiedy to jego samochód zatrzymali w okolicy Górska pod toruniem trzej oficerowie SB z IV Departamentu MS zwalczającego Kościół katolicki w Polsce. Byli to Grzegorz Piotrowski, Leszek Pękala i Waldemar Chmielewski.

Oprawcy porwali księdza, pobili do nieprzytomności i wrzucili do bagażnika. Potem wywieźli do lasu, gdzie skatowali go drewnianą pałką, po czym przywiązali do nóg księdza 11-kilogramowy worek z kamieniami i wrzucili do Zalewu Wiślanego pod Włocławkiem.

Pogrzeb odbył się dopiero 3 listopada. Zgromadził niemal milion osób i był tak naprawdę ogromną antykomunistyczną manifestacją. Mszy żałobnej przewodniczył prymas Józef Glemp. Do dziś nie wiemy, na czyje zlecenie działali sprawcy zbrodni.

dam/polskieradio24.pl,Fronda.pl

Komentarze

Lech Keller-Krawczyk zyd homo pedofil2019.11.3 15:40
Kim jest ten: 𝐁𝐣𝐨𝐫𝐧 𝐊𝐚𝐫𝐥𝐬𝐬𝐨𝐧 - 𝐧𝐢𝐤𝐭 - gudłaj 𝐚𝐧𝐝𝐫𝐳𝐞𝐣𝐡𝐚𝐡𝐧 ? Nazwisko jego jest Lech Keller-Krawczyk i jak sam przyznaje, cyt.: "Nazywam się Lech Keller-Krawczyk (spolszczone żydowskie -Sznajder) mam lat 70 plus jestem Żydem i homoseksualistą." - i dalej, cyt.: "Można mnie znaleźć m.in. pod "nickami": 𝐨𝐟𝐢𝐜𝐞𝐫 𝐋𝐖𝐏, 𝐉𝐏𝐈𝐈𝐈, 𝐀𝐠𝐧𝐢𝐞𝐬𝐳𝐤𝐚, 𝐃𝐚𝐫𝐢𝐚_𝐃𝐚𝐧𝐢𝐥𝐜𝐳𝐲𝐤 (mam słabość do bolszewików), itp." - Wszystko jest w archiwach Frondy. Lech Keller-Krawczyk, sowiecki Żyd, homoseksualista a jako taki pedofil. Prawdziwy stachanowiec blogowy, zaczyna rano i kończy rano. Stara dobra szkoła leningradzka. Jest jak goowna w dworcowych WC - niespłukiwalny.
anonim2019.11.3 15:26
Glemp o Popiełuszce: Sam pchał się do swojego "męczeństwa"... i tyle w temacie!
Jan2019.11.3 19:14
Filozof! i tyle w temacie!
Piotr Nowak2019.11.3 13:55
Są dwa rodzaje czerwonych bydlaków: ci których nie lubię i ci którymi gardzę !!! Wyście oszaleli z nienawiści. Wy otumanieni lewaccy pomyleńcy cuchniecie kłamstwami , co powoduje uszczerbek na zdrowiu psychicznym ! Skąd wy plugawi i wredni ateistyczni degeneraci się bierzecie? Kto i po co daje wam jeść? To marnowanie żywności. Weźmiemy się za was , za to, że feszerujecie Polaków strachem i nienawiścią !
Janusz Pawilon 3a2019.11.3 13:47
Mnie stale zastanawia, PRL zakatował setki robotników w ten czy inny sposób, ludzi opozycji, ludzi którzy nie chcieli się podporządkować i faktycznie działali przeciwko tamtej władzy. Dlaczego ich się tak nie wspomina?
Sebastian Lorenc2019.11.3 14:14
Wspomina się wszystkich, ale ksiądz Popiełuszko był osobą publiczną, duchownym, który porywał tłumy wiernych, jeszcze za życia stał się jakimś symbolem walki z komunizmem. Zamordowano go w straszny sposób i tak naprawdę winni nie zostali nigdy należycie ukarani. Nie jest dziwnym, że do dziś się o tym mówi.
nolens volens2019.11.3 13:45
w takich przypadkach powinien obowiązywać kodeks hammurabiego bydlaki na usługach sowieckich bandytów nie ważne czy to był ksiądz, milicjant np zakatowali polaka