Dziś rano Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że szef rządu podpisał zarządzenie wprowadzające 2. stopień alarmowy BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza granicami kraju.

- „Służby mają informację o potencjalnym zagrożeniu, a w związku z tym administracja publiczna jest zobowiązana do zachowania szczególnej czujności”

- wyjaśnia RCB.

Szwedzka policja poinformowała dziś, że prowadzone przez nią śledztwo dowiodło, iż gazociągi Nord Stream zostały uszkodzone poprzez detonację ładunków wybuchowych. Eksplozje zbiegły się w czasie z uroczystym otwarciem w Polsce gazociągu Baltic Pipe. Kierownik zespołu Rosyjskiego OSW Marek Menkiszak ostrzegał wówczas, iż jest „bardzo prawdopodobne, że Rosja dokona też sabotażu przeciwko Baltic Pipe”.

- „Wszyscy musimy zdać sobie sprawę, że Rosja prowadzi wojnę nie tylko przeciwko Ukrainie ale też przeciw Polsce, Unii Europejskiej, NATO, USA i całej wspólnocie zachodniej. I musimy na to odpowiadać szybko, zdecydowanie, wspólnie i adekwatnie do zagrożenia. Aby Rosja od razu odczuła wysokie koszty agresji”

- pisał ekspert na Twitterze.