Informacje dotyczą ruchów rosyjskich wojsk w regionie staromajorskim w obwodzie donieckim i okolicach miejscowości Robotyne.

Szefowa Centrum Prasowego Sił Obronnych "Południe", Natalia Gumieniuk, ostrzega przed rosnącą aktywnością rosyjską na obszarach okupowanych na południu Ukrainy. Choć liczba ataków spadła, obserwuje się zwiększoną koncentrację działań szturmowych, co stanowi istotne wyzwanie dla ukraińskich sił obronnych. Rosjanie wydają się unikać użycia pojazdów opancerzonych, co sugeruje zmianę taktyki i przygotowanie do działań pieszych.

W kontekście rosnącego zagrożenia, byłego zastępcę ukraińskiego Sztabu Generalnego, generała broni Ihora Romanenko, ostrzega przed nadchodzącymi trudnościami i zmasowanym uderzeniem ze strony Rosji w najbliższych tygodniach. Decydujące – czytamy – mają być kwiecień i maj. \Poza odpowiednimi decyzjami po stronie Kijowa, kluczowe staje się obecnie wsparcie sojuszników Zachodu.

Niemcy już zadeklarowały dostarczenie Ukrainie kolejnego systemu obrony powietrznej Patriot, a prezydent Wołodymyr Zełenski podziękował za wsparcie, podkreślając pilną potrzebę pomocy i zaopatrzenia w obliczu rosyjskiej agresji.