Jednym z elementów, które decydują zarówno o wyglądzie, jak i o funkcjonalności każdej kuchni, jest blat roboczy. To wyjątkowo istotna powierzchnia, podlegająca intensywnej eksploatacji i pełniąca wiele ważnych funkcji. Projektując wnętrze, należy więc zwrócić szczególną uwagę na typ blatu oraz materiał, z jakiego zostanie on wykonany. W naszym poradniku podpowiemy Ci, które tworzywa sprawdzą się w tej roli najlepiej i jak wpłyną na ostateczną cenę kuchennej powierzchni roboczej.

Blaty kuchenne na wymiar — od czego zależy ich cena?

Ile kuchni, tyle różnych blatów. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się, że wystarczy wybrać odpowiedni kolor powierzchni roboczej, to w rzeczywistości pod uwagę trzeba wziąć zdecydowanie więcej kryteriów. Zdecydują one o ostatecznym wyglądzie pomieszczenia, a także o komforcie i bezpieczeństwie jego użytkowania. Pamiętaj, że blat kuchenny powinien być solidny i odporny zarówno na czynniki mechaniczne, jak i wilgoć czy skrajne temperatury.

Każde z kryteriów wpływających na funkcjonalność i wygląd blatu kuchennego odbije się również na jego cenie. Wśród kluczowych aspektów, które trzeba mieć na uwadze, można wymienić:

  • materiał, z jakiego będzie wykonany blat,

  • grubość blatu,

  • wymiary powierzchni roboczej.

Nie zapominaj, że wykonanie blatu kuchennego na wymiar to tylko jedna składowa ostatecznej ceny. Wśród wydatków należy również uwzględnić koszty montażu (wraz z listwami i narożnikami) oraz wycięcia ewentualnych otworów pod zlewozmywak i baterię.

Rodzaje blatów kuchennych na wymiar

Ostateczny kształt blatu kuchennego na wymiar zależy wyłącznie od indywidualnych potrzeb klienta i specyfiki projektu pomieszczenia. Na rynku dostępne są niezliczone ilości różnych wariantów tych powierzchni, więc z łatwością wybierzesz idealne rozwiązanie dla siebie. Największą popularnością cieszą się blaty granitowe i kompozytowe. Cechują się one mianowicie wysoką trwałością i są łatwe do utrzymania w czystości. Miłośnicy estetyki naturalnej najczęściej decydują się jednak na drewno, które nadaje wnętrzu autentyzm i ponadczasowy urok.

Drewniane blaty kuchenne na wymiar są zazwyczaj stosunkowo tanie, ale odznaczają się też najmniejszą odpornością na czynniki destrukcyjne i wymagają regularnej konserwacji. Powierzchnie laminowane wykonane są natomiast z wysokogatunkowej płyty wiórowej, dzięki czemu pozostają bardziej odporne na wilgoć czy ewentualne zarysowania. Najkorzystniej pod tym kątem prezentują się więc kamienne blaty kuchenne na wymiar. Cechują się eleganckim charakterem, a jednocześnie wysokim poziomem wytrzymałości. Niestety są też ciężkie, wobec czego wymagają specjalnie dostosowanych do nich mebli. Jak łatwo się domyślić, jest to jedno z bardziej kosztownych rozwiązań.

Ile kosztują blaty kuchenne na wymiar?

Skoro wiesz już, od czego zależą ceny blatów kuchennych na wymiar, warto sięgnąć po konkretne kwoty. Zależą one przede wszystkim od typu powierzchni roboczej:

Drewniane blaty kuchenne na wymiar

Ceny blatów kuchennych z drewna tworzą bardzo szerokie widełki. Wszystko dlatego, że ostateczna kwota zależy od wyboru określonego gatunku surowca. Powierzchnie z jesionu, buku lub drzew iglastych mogą kosztować od 200 do 450 zł/mb. Blaty z naturalnej dębiny to już jednak wydatek rzędu 450 — 1000 zł/mb. Zdecydowanie najdroższe okażą się warianty wykonane z egzotycznych drzew, których cena sięga nawet 600 — 5000 zł/mb. Koszty będą oczywiście tym wyższe, im grubszy i głębszy ma być blat.

Laminowane blaty kuchenne na wymiar

Cena laminowanych blatów kuchennych również zależy od ich głębokości:

  • 70 cm — od 80 zł/mb,

  • 90 cm — od 90 zł/mb,

  • 120 cm — od 120 do 300 zł/mb.

Kwoty te mogą już obejmować docięcie blatu na wymiar i jego wykończenie za pomocą m.in. obrzeży HPL.

Granitowe blaty kuchenne na wymiar

Ze względu na wyjątkową trwałość i elegancję, blaty kuchenne z granitu kosztują od 600 do nawet 2000 zł/mb. W tym przypadku warto pamiętać również o doliczeniu 10 — 15% wartości mebli, które powinny zostać odpowiednio dostosowane do tak ciężkich powierzchni. Decydując się na blat granitowy, musisz liczyć się też z wyższym kosztem wykonania otworów na zlewozmywak czy armaturę.

Kompozytowe blaty kuchenne na wymiar

Blaty kompozytowe wydają się ciekawą alternatywą zarówno dla mało wytrzymałego drewna, jak i dla ciężkiego kamienia. Kosztują od 1000 do 2000 zł/mb.

Nie zapominaj, że oprócz ceny wykonania blatu kuchennego na wymiar, musisz uwzględnić także koszty jego montażu. Usługa tego typu to wydatek rzędu 50 — 60 zł/mb, przy czym rodzaj mocowanej powierzchni ma tu drugorzędne znaczenie.

Jaki blat kuchenny wybrać?

Wybór blatu kuchennego powinien być podyktowany przede wszystkim stylem aranżacji, a także Twoimi indywidualnymi potrzebami. Jeśli cenisz sobie ponadczasową estetykę, postaw na naturalne drewno. Jeżeli jednak zależy Ci na wytrzymałości i funkcjonalności powierzchni roboczej, zdecyduj się raczej na kamień lub sztuczny kompozyt.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj blatu kuchennego na wymiar wybierzesz, zwróć uwagę na renomę fachowca, któremu powierzysz jego wykonanie. Przed rozpoczęciem współpracy zapoznaj się z portfolio danej firmy oraz opiniami klientów na jej temat. Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w popularnych serwisach dla małych przedsiębiorców, takich jak Fixly.