Apogeum nagonki na Jana Pawła II w Polsce nastąpiło w marcu, kiedy stacja TVN24 wyemitowała reportaż „Franciszkańska 3” red. Marcina Gutowskiego, w którym zarzucono papieżowi ukrywanie przestępstw seksualnych podległych mu księży w czasie pełnienia przez niego urzędu metropolity krakowskiego. Zarzuty oparto głównie o zeznania agentów służb PRL, na których wcześniej swoją książkę „Maxima culpa. Jan Paweł II wiedział” oparł holenderski dziennikarz Ekke Overbeek. Publikacje te wywołały zdecydowaną odpowiedź historyków i ekspertów specjalizujących się w badaniu archiwów komunistycznych służb, którzy zgodnie podważyli kierowane w stronę Jana Pawła II zarzuty.

Do tej nagonki na dzisiejszej konferencji prasowej w Wadowicach odniósł się premier Mateusz Morawiecki, który podkreślał, że Jan Paweł II był największym z Polaków i jedną z najwybitniejszych postaci w historii świata.

- „Wpłynął na losy świata, wpłynął w sposób pokojowy, swoją pokojową, ciepłą miłością, swoją misją zmieniał narody, zmieniał na lepsze, obalał złe systemy. To na pewno jemu również zawdzięczamy naszą wolność my, w Polsce”

- powiedział.

Przypomniał, że to właśnie papież obudził Polaków w 1979 roku i dzięki niemu powstała „Solidarność”.

Premier ocenił, że dziś dochodzi do drugiego zamachu na Jana Pawła II.

- „Mamy do czynienia z zamachem na jego dziedzictwo, na jego myśl, na jego miłość do Polski”

- powiedział.

Wskazał na środowiska, które chcą obalać papieskie pomniki, odbierać imię Jana Pawła II szkołom i szpitalom. Stwierdził, że w nagonkę tę zaangażowane są środowiska bliskie Platformie Obywatelskiej.

- „Wiemy też, że filmowcy, reporterzy z bezpośredniego kręgu Platformy Obywatelskiej już dzisiaj mają przygotowane filmy szkalujące dobre imię Jana Pawła II. Dziś jeszcze obawiają się je ujawnić, ale mają nadzieję zaraz po 15 października, po najbliższych wyborach ruszyć z potężnym atakiem na Jana Pawła II”

- oznajmił.

Wobec tego szef rządu wezwał do stanięcia w obronie dobrego imienia papieża.

- „Wzywam zatem moich wszystkich rodaków, którym imię Jana Pawła II jest bliskie - nasz wielki rodak potrzebuje dzisiaj naszego wsparcia, nasz wielki rodak potrzebuje dzisiaj dobrego słowa o nim i pomocy w obronie jego dobrego imienia. Tak jak on bronił nas przez dziesięciolecia”

- apelował.

- „Drodzy państwo, drodzy rodacy, dzięki temu obronimy naszą tożsamość narodową, obronimy polską rodzinę, bo Jan Paweł II był tym człowiekiem dla którego te wartości były zawsze najważniejsze. Brońmy Jana Pawła II naszego wielkiego papieża, wielkiego rodaka. Brońmy jego dobrego imienia”

- dodał.