O tym poinformowała Radio Wolna Europa/Radio Swoboda, powołując się na oświadczenie przedstawiciela Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy Andrija Jusowa, który twierdzi, że chociaż podejmowane są próby ukrycia informacji o miejscu pobytu Putina i innych osób bliskich reżimowi, w tym przy użyciu „technologii”, takich jak sobowtóry, to wciąż nie jest to coś, co mogłoby być ukryty. Powiedział, że ukraiński wywiad doskonale zna ich miejsce pobytu, dodając, że Putin jest bardzo dobrze strzeżony.

Zarówno Ukraina, jak i zachodni partnerzy dysponują danymi o miejscu pobytu Putina i Prigożyna i często są one śledzone w czasie rzeczywistym. Jednak teraz, zdaniem Jusowa, Ukraina nie ma ochoty eliminować tych rosyjskich zbrodniarzy wojennych, ponieważ wszyscy bez wyjątku zbrodniarze wojenni mają stanąć przed specjalnym trybunałem międzynarodowym.

„Rzeczywiście, Putin jest zbrodniarzem wojennym, podobnie jak cała jego banda. Jest rzeczywiście celem nr 1 pod względem zatrzymania i dostarczenia do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości i trybunału w Hadze. Ukraina jest cywilizowanym państwem i działa cywilizowanymi metodami. […] Potrzeba zatrzymania go jako zbrodniarza wojennego i jego popleczników jest kwestią sprawiedliwej kary, która z pewnością zostanie wdrożona” – powiedział przedstawiciel Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy i dodał, że „Haga jest dla Putina nieunikniona. W tej sytuacji jeszcze lepiej, żeby stanął przed trybunałem żywy” – podkreślił.

Jagiellonia.org