Fentanyl to wyjątkowo silny opioid, który po zażyciu odcina użytkownika od świata zewnętrznego. Osoby pod wpływem tej substancji przestają reagować na bodźce z otoczenia, tracąc świadomość zagrożeń. Takie osoby mogą nie być świadome pędzących pojazdów czy innych niebezpiecznych sytuacji, co stanowi zagrożenie nie tylko dla nich samych, ale także dla otoczenia. Fentanyl jest również bardzo łatwy do przedawkowania, co często kończy się śmiercią.

Podczas operacji policjanci zatrzymali cztery osoby oraz zabezpieczyli znaczne ilości fentanylu. "Czynności trwają" – dodała rzeczniczka. W Polsce od początku 2024 roku zanotowano 48 przypadków zatruć fentanylem, a odnotowane zgony z nim związane miały miejsce w Żurominie i Poznaniu.

Inspektor Piotr Janik poinformował także, że policja dokładnie analizuje wszystkie sprawy związane z fentanylem, nawet te sprzed 11 lat. W ubiegłym tygodniu zatrzymano dwóch mieszkańców Żuromina w wieku 34 i 35 lat, podejrzanych o handel fentanylem. Policja prowadziła przez ostatnie miesiące 20 postępowań przygotowawczych związanych z tym narkotykiem, ustalając 22 podejrzanych. Warto dodać, że 2023 roku policja wszczęła aż 37 728 postępowań związanych z narkotykami.