Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, więc nie można zaprzestać jego wykupywania – bez powodu. Jeżeli jednak dotychczasowa składka wydaje ci się zbyt wysoka, warto spróbować ją obniżyć.

Od czego zależy wysokość składki OC?

Aby móc spróbować obniżyć cenę OC, warto poznać czynniki wpływające na jej wysokość. Znaczenie mają nie tylko wiek czy doświadczenie właściciela auta w prowadzeniu pojazdów.

Towarzystwa ubezpieczeniowe uwzględniają także takie elementy jak np.:

  • miejsce zamieszkania,

  • markę i model samochodu,

  • pojemność silnika.

Niektórzy biorą pod uwagę stan cywilny czy nawet liczbę dzieci. Warto jednak mieć świadomość, że poszczególne czynniki w różnym stopniu wpływają na wysokość składki.

Sposoby na obniżkę OC

Zastanawiasz się, jak obniżyć OC samochodu? Możliwości jest kilka, więc tylko od ciebie zależy ostateczna decyzja.

Bezszkodowa jazda

Czy wiesz, że za każdy rok bezszkodowej jazdy towarzystwo ubezpieczeniowe przyznaje zniżkę? Tym sposobem możesz obniżyć podstawową stawkę OC nawet o 60%, ale dopiero po kilku latach.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe już na starcie dają zniżki, o ile nie jesteś młodym kierowcą i prawo jazdy uzyskałeś co najmniej kilka lat temu.

Wykupienie ubezpieczenia jako współwłaściciel

Jeżeli nie masz na swoim koncie żadnej zniżki i jesteś młodym kierowcą, możesz zarejestrować samochód jako współwłaściciel. Drugim współwłaścicielem niech będzie doświadczony kierowca. Dzięki temu uda się obniżyć wysokość składki, z wykorzystaniem zniżek za bezszkodową jazdę (uzyskane przez drugą osobę).

Wykupienie OC w pakiecie z AC

Czy wiesz, że OC zakupienie w pakiecie z AC będzie tańsze niż kupione samodzielnie? Chociaż finalnie zapłacisz więcej, zyskasz dodatkową ochronę. Autocasco zabezpiecza również twój pojazd – niezależnie od tego, kto będzie sprawcą zdarzenia drogowego.

Porównaj oferty OC, by zaoszczędzić nawet do 50%

Czy wiesz, że na zakupie OC możesz zaoszczędzić nawet do 50%? Wystarczy, że – zamiast decydować się na przypadkową ofertę – porównasz dostępne opcje. Wcale jednak nie musisz zbierać danych od ubezpieczycieli samodzielnie – szkoda twojego czasu.

Dobrym rozwiązaniem jest ubezpieczeniowy serwis porównywarkowy. Udostępniany tam kalkulator pozwala na szybkie poznanie szczegółów ofert od poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych.

Jak to działa? Twoja rola sprowadza się wyłącznie do podania danych w specjalnym formularzu. Potem otrzymujesz informację zwrotną w postaci konkretnych kwot, spośród których wybierasz tę najbardziej interesującą.

Warto przy tym podkreślić, że za pośrednictwem takiego serwisu możesz wykupić ubezpieczenie. Dzięki temu nie musisz kontaktować się bezpośrednio z ubezpieczycielem, a polisa będzie aktywna jeszcze tego samego dnia.