Łuszczyca to ogólnoustrojowa choroba zapalna należąca do chorób autoimmunologicznych. Może dotknąć każdego – niezależnie od wieku, płci i stylu życia. Jej etiologia jest bardzo złożona . Znaczną rolę w rozwijaniu choroby odgrywają czynniki genetyczne, zazwyczaj łuszczyca występuje u więcej niż jednej osoby w rodzinie.

Brak obciążenia genetycznego nie jest jednak gwarancją uchronienia się przed tą dermatozą. Łuszczyca może rozwinąć się także pod wpływem bardzo silnego stresu (np. przy przełomowym wydarzeniu w życiu, jak śmierć bliskiej osoby, rozwód, zmiana pracy), a także pod wpływem infekcji bakteryjnych i grzybiczych.

Jakie są objawy łuszczycy?

Najczęściej łuszczyca występuje na owłosionej skórze głowy, kolanach, łokciach i podudziach. Znacznie rzadziej może pojawić się w takich miejscach dłonie, stopy, pachwiny, pachy czy w okolicach genitaliów. Łuszczyca na głowie objawia się charakterystycznymi zmianami skórnymi – grudek (nazywanych blaszkami łuszczycowymi), które pokryte są nawarstwionymi łuskami. W ostrym przebiegu choroby powstają duże ogniska łuszczycowe, które mogą wychodzić poza linię włosów aż na czoło czy kark.

Zmiany łuszczycowe łuszczą się i bardzo swędzą, co zwiększa dokuczliwość choroby. Niekiedy zmianom towarzyszy wysięk, wtedy łatwo pomylić łuszczycę głowy z łojotokowym zapaleniem skóry.

Szampony na łuszczycę głowy

Ze względu na umiejscowienie zmian łuszczycowych głównym preparatem leczniczym stosowanym w tym przypadku są szampony. Szampon na łuszczycę może być na receptę lub bez.

Szampony na łuszczycę bez recepty

Szampony na łuszczycę bez recepty to preparaty, których stosowanie powala złagodzić objawy choroby. Zawarte w nich składniki mają działanie:

  • nawilżające – tak, aby zmiękczyć nawarstwione zmiany i delikatnie je usunąć;

  • keratolityczne (złuszczające);

  • przeciwświądowe;

  • przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

Największą skuteczność w walce z łuszczycą wykazuje działanie dziegciu. Ten składnik przez wieki stosowany w medycynie ludowej jest dostępny pod postacią szamponów.

Szampony na łuszczycę na receptę (leki)

Kiedy ogólnie dostępne szampony nie są skuteczne, lekarz może przepisać receptę na lek w postaci szamponu leczniczego. Są to preparaty zawierające steroidy, dlatego należy je stosować pod ścisłym nadzorem lekarza i wyłącznie według jego zaleceń Szampony tego typu nakłada się na głowę (zazwyczaj bez moczenia), zostawia na kilkanaście minut, a następnie spłukuje.

Preparaty ze steroidami można stosować nie dłużej niż cztery tygodnie, ponieważ dłuższe użycie może wiązać się z wystąpieniem silnych skutków ubocznych.