Prof. Alfieri szczegółowo poinformował dziennikarzy o wszystkich parametrach zdrowotnych pacjenta. Wyjaśnił, dlaczego lekarze odradzają mu ruch i szybki powrót do Watykanu, by nie nadwyrężać świeżych blizn po operacji. Chcieliby, by Franciszek pozostał w szpitalu jeszcze tydzień. Dodał zarazem, że Papież nie jest pacjentem, któremu można cokolwiek nakazać. My tylko sugerujemy, decyzję podejmuje sam – mówił włoski chirurg, żartując, że 86 lat to Papież ma wyłącznie w dowodzie osobistym, a mentalnością bliżej mu do 60-latka. On już teraz planuje, co zrobi po powrocie ze szpitala, gdzie pojedzie. To nie jest typowy pacjent w jego wieku, który po powrocie do domu siądzie w fotelu i będzie odpoczywał. On wróci do pracy, będzie kierował całym Kościołem i dlatego chcemy, aby wrócił w pełni sił – dodał prof. Alfieri.

Zapewnił zarazem, iż Papież nie ma żadnych problemów z sercem czy układem oddechowym. Został przebadany i jest zdrowy – powiedział prof. Alfieri. Mówiąc szczegółowo o stanie zdrowia Ojca Świętego, podał, że wszystkie kroplówki zostały już zawieszone w ostatnich dniach, a Papież odżywia się dietą półpłynną. Nie ma gorączki i pozostaje stabilny hemodynamicznie. Wyniki pooperacyjnego badania krwi i RTG klatki piersiowej są prawidłowe.

Ojciec Święty przechodzi ostrożną rekonwalescencję, która ma na celu zmniejszenie obciążenia ściany brzucha, aby umożliwić optymalne gojenie się wszczepionej siatki protetycznej i naprawy powięzi mięśniowej.