Według komunikatu Orlenu, rekordowo wysoki rating to efekt skutecznej realizacji procesów przejęć - zakończonej fuzji z Lotosem, trwającego obecnie połączenia z PGNiG.

"Według Moody's skuteczne przejęcie gazowych aktywów może stanowić podstawę do dalszego wzrostu oceny PKN Orlen jako lidera procesu transformacji energetycznej Polski" - głosi dalej komunikat.

"Inwestujemy w rozwój Grupy Orlen, wzmacniamy dotychczasowe i wchodzimy w nowe, perspektywiczne obszary działalności, skutecznie konsolidując podmioty z sektora energetycznego w Polsce i w regionie. Jednocześnie generujemy solidne wyniki finansowe i utrzymujemy pod ścisłą kontrolą zadłużenie koncernu" - powiedział z kolei cytowany w komunikacie Daniel Obajtek.

"Nasze działania przynoszą wymierne efekty, co dostrzega Moody's. Podwyższony rating uwzględnia zakończoną właśnie fuzję PKN Orlen z Grupą Lotos i po niemal jednomyślnych decyzjach akcjonariuszy obu spółek podczas Nadzwyczajnych Walnych Zgromadzeń stanowi kolejny dowód na to, że transakcja jest biznesowo słusznym kierunkiem. Wysoka ocena potwierdza też pozytywną ocenę Moody's dla strategii budowy firmy multienergetycznej, uwzględniającej w niedalekiej przyszłości połączenie z PGNiG" - dodał.

"Agencja podwyższyła także rating z poziomu Baa2 do Baa1 dla ustanowionego przez PKN Orlen S.A. programu emisji średnioterminowych Euroobligacji do kwoty 5.000.000.000 euro" - głosi także komunikat.