Jedną z głównych przesłanej wydanego przez MTK nakazu aresztowania Putina są zbrodnie wojenne, które polegają między innymi na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji.

Światowe media podają, że przywódca Chin Xi Jinping będzie rozmawiał w Moskwie z Władimirem Putinem o zacieśnianiu współpracy dwustronnej oraz o wojnie na Ukrainie.

- Państwowa chińska agencja prasowa Xinhua przekazała, że na cześć Xi zorganizowano w Rosji „wielką ceremonię powitalną”. Według tej agencji Xi i Putin przeprowadzą „dogłębną wymianę opinii na temat relacji dwustronnych oraz międzynarodowych i regionalnych kwestii będących przedmiotem wspólnego zainteresowania” – czytamy na portalu TVP Info.

Agencja Reutera, powołując się na rosyjskie media, podała, że Xi zapewnił o gotowości Chin „bronienia wraz z Rosją ładu światowego opartego na prawie międzynarodowym”

Warto dodać, że do tej pory Pekin nie potępił rosyjskiej inwazji na Ukrainę, a teraz proponuje mediacje, które wielu ekspertów ocenia jako mało wiarygodne.

- Obserwatorzy przyglądają się też kwestii potencjalnych dostaw uzbrojenia z Chin do Rosji. Władze USA twierdziły, że Pekin rozważa przekazywanie Moskwie broni i amunicji, a amerykańskie media podawały, powołując się na dane rosyjskiego urzędu celnego, że z Chin do Rosji trafiały produkty o podwójnym, cywilno-wojskowym zastosowaniu – podaje dalej portal TVP Info.