W sprawę manipulacji zaangażował się dziennikarz niemieckiego dziennika "Bild" Julian Röpcke, który w mediach społecznościowych skrytykował Polskę oskarżając nasze władze, że nie chcą na naszym terytorium naprawić tego zdezelowanego niemieckiego sprzętu.

Na pomówienia zareagował Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Pełnomocnik Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

Polska nadal nie chce pozwolić na naprawę niemieckich haubic Panzerhaubitze 2000 na swojej ziemi, pomimo jego kluczowej roli w walce Ukrainy o przetrwanie. Również Niemcy nie chcą tego robić na swojej ziemi. W imieniu wszystkich Ukraińców powinniśmy podziękować Litwie za jej znakomitą służbę! – pisze na Twitterze Röpcke.

Do jego słów odniósł się Stanisław Żaryn.

Ten post zawiera manipulacje. Polski rząd przekazał stronie niemieckiej ofertę w tej sprawie. Została ona odrzucona przez RFN. Sugestie, że Polska »nie chce« serwisować niem. haubic, czym utrudnia obronę Ukrainy to kłamstwo i insynuacje, oczerniające PL - napisał Żaryn.