W Valletcie trwa 17. spotkanie przywódców państw Grupy Arraiolos poświęcone bezpieczeństwu wschodniej i południowej flanki, polityce spójności Unii Europejskiej oraz najnowszym wyzwaniom stojącym przed Wspólnotą. Szczyt stał się okazją do spotkania prezydentów Polski i Niemiec.

Odnosząc się do kwestii reparacji, prezydent Niemiec powołał się na stanowisko prezentowane wcześniej przez rząd.

- „Rząd federalny jednoznacznie odpowiedział, że kwestia reparacji nie jest obecnie w żaden sposób otwarta. Niemcy uznają swoją historyczną odpowiedzialność i jesteśmy wdzięczni, że również Polska wyciągnęła rękę i włączyła się do procesu pojednania, który z powodzeniem trwa od wielu dziesięcioleci. I dlatego będę apelował o kontynuowanie dobrosąsiedzkich relacji, które nawiązaliśmy z Polską w ostatnich dekadach”

- oświadczył Frank-Walter Steinmeier.

1 września, w 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej, na Zamku Królewskim w Warszawie zaprezentowano raport o stratach Polski w czasie niemieckiej okupacji, które oszacowano na 6 bilionów 200 miliardów zł. Razem z publikacją raportu, polski rząd rozpoczął działania mające na celu uzyskanie od Niemiec należnych odszkodowań. W poniedziałek minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną, za pośrednictwem której polski rząd wzywa niemieckie władze do „uregulowania kwestii następstw agresji niemieckiej w latach 1939-1945”.