Prezydent Turcji, wracając z Ukrainy, zrelacjonował swoje rozmowy z Wołodymyrem Zełenskim i António Guterresem oraz podziękował za pomoc Polski przy przejeździe na Ukrainę.

"Prezydenci Andrzej Duda i Recep Tayyip Erdogan odbyli przed chwilą rozmowę telefoniczną. Prezydent Turcji wracając z Ukrainy zrelacjonował swoje rozmowy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem oraz podziękował za pomoc Polski przy przejeździe na Ukrainę" – czytamy we wpisie Kancelarii Prezydenta na Twitterze.

W dniu dzisiejszy we Lwowie miało miejsce trójstronne spotkanie pomiędzy prezydentami Ukrainy i Turcji oraz sekretarzem generalnym ONZ. Przedmiotem rozmów, jakie prowadzili Wołodymyr Zełenskieg, Recep Tayyip Erdogan i Antonio Guterres miała być m.in. sprawa napiętej sytuacji zaporoskiej elektrowni jądrowej.

Poruszane były też tematy związane z eksportem ukraińskiego zboża, szantażem jądrowy Rosji oraz współpracą wojskową.

Po spotkaniu Zełenski oświadczył, że wizyta prezydenta Turcji stanowi mocny sygnał wsparcia dla Ukrainy ze strony silnego kraju.

"Jestem przekonany, że dalsze poszerzanie współpracy pomiędzy Ukrainą i Turcją umocni obie strony” – podkreślił ukraiński prezydent.

Agencja Interfax-Ukraina podała też, że Wołodymyr Zełenski zwrócił szczególną uwagę na rolę Turcji, a w szczególności Erdogana w procesie uruchomienia eksportu ukraińskiego zboża podczas wojskowej blokady portów na południu Ukrainy przez wojska rosyjskie.

Na 23 sierpnia zaplanowane jest spotkanie międzynarodowej Platformy Krymskiej. Zełeski wyraził nadzieję, że prezydent Turcji także weźmie w nim udział. Będą na nim omawiane kwestie m.in. dotyczące deokupacji Krymu, który Rosja nielegalnie okupuje od marca 2014 roku.