Szef Sojuszu podkreślił, że sojusznicy w trakcie spotkania raz jeszcze potwierdzili, że Ukraina będzie w NATO. Przekazał, że uzgodniono dalsze kroki:

[…] by zbliżyć Ukrainę jeszcze bardziej do NATO”.

Dodał, że Sojusz będzie wspierał ją na tej „nieodwracalnej drodze”, podczas gdy Ukraina kontynuuje swoje kluczowe reformy.

Jak podkreślają media, także w przyjętym wczoraj komunikacie ze Szczytu znalazło się sformułowanie o „nieodwracalności” drogi Ukrainy do NATO. Wcześniej podobno nie chciały na to wyrazić zgody USA i Niemcy.

Ustępujący sekretarz generalny Sojuszu ogłosił także wiele zapowiadanych wcześniej decyzji. Chodzi między innymi o utworzenie dowództwa NATO w Niemczech, które ma się zająć koordynacją przekazywania, napraw i serwisowania sprzętu dla Ukrainy, a także szkolenia ukraińskich żołnierzy.

Sojusznicy podpisali także długoterminową deklarację wsparcia dla Ukrainy – chodzi o przekazanie co najmniej 40 mld dolarów w ciągu najbliższego roku proporcjonalnie przez sojuszników tego kraju. Chodzi zarówno o kupno sprzętu, jak i darowanie własnego sprzętu czy koszta szkolenia żołnierzy.