Per Waestberg to współzałożyciel szwedzkiej Amnesty International związany z organizacją od 1964 roku. To znany szwedzki pisarz, który w roku 2019 wygłosił laudację na cześć Olgi Tokarczuk w trakcie ceremonii wręczania jej medalu oraz dyplomu noblowskiego w Sztokholmie.

Uzasadniają swoje odejście z organizacji stwierdzi, że „nie godzi się na sposób, w jaki organizacja zaatakowała Ukraińców za sposób obrony przed rosyjskimi okupantami” – czytamy na portalu TVP Info.

Z Amnesty International odeszła już w ramach protestu szefowa ukraińskiego oddziału AI Oksana Pokalczuk. Poinformowała ona w piątek, że jej decyzja była związana z tym, że „raport AI stał się narzędziem rosyjskiej propagandy”.

Raport AI został bardzo szeroko napiętnowany przez liczne światowe media, organizacje oraz polityków. Brytyjski dziennik "The Times" dla przykładu nazwał AI "propagandystami Putina", ponieważ autorzy raportu oraz aktywiści deklarujący wątpliwości humanitarne na Ukrainie, "mogą mieć problem z moralnym rozróżnieniem sprawiedliwości i zła".

Dokument AI zawiera między innymi stwierdzenia, że „taktyka wojsk Ukrainy narusza międzynarodowe prawo humanitarne, poprzez zmienianie celów cywilnych w wojskowe. Rezultatem tego są uderzenia armii rosyjskiej na te obiekty, zniszczenie infrastruktury mieszkalnej i śmierć cywilów, co z kolei stanowi zbrodnię wojenną strony rosyjskiej”

Raport AI miał rzekomo bazować na danych satelitarnych, relacjach świadków a także obserwacji badaczy organizacji pozarządowej – nie skorzystano jednak z pomocy ukraińskiego oddziału AI, co już samo przez się pokazuje absurdalność i raportu i wyjaśnień AI

Zawarte w raporcie informacje dotyczą rejonów Charkowa, Mikołajewa oraz Donbasu, gdzie – czytamy – miano stwierdzić, iż „w 19 miastach i wsiach żołnierze armii ukraińskiej wykorzystywali budynki cywilne do działań o charakterze militarnym. Ustalono też, że prowadzili ostrzał z zaludnionych miejsc”

Warto także podkreślić, że raport ten zaczął być od razu powszechnie wykorzystywany przez propagandowe ośrodki dezinformacji Kremla.