15.02.16, 11:20

Abp Gądecki: obecność szatana nasila się w miarę, jak człowiek oddala się od Boga

- Przykład Jezusa staje się tym bardziej wymowny, im bardziej zdajemy sobie sprawę, że działanie szatana i innych złych duchów obejmuje cały świat. Szatan działa także dzisiaj, a jego obecność nasila się w miarę, jak człowiek i całe społeczeństwo oddala się od Boga - mówił w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu abp Stanisław Gądecki.

We wczorajsze homilii podczas Mszy św. w poznańskiej katedrze, arcybiskup podkręślał, że liturgia przybliża nam scenę kuszenia Jezusa na pustyni, która zapowiada trzy radykalne pokusy, którym podlega każdy chrześcijanin.

„Ten, który stanął wraz z grzesznikami nad Jordanem pragnącymi przyjąć chrzest, na pustyni stwierdza, że pragnie wyzwolić ludzkość od grzechu, nawiązując głęboką solidarność z grzesznym człowiekiem i pełen Ducha Świętego toczy walkę z szatanem” - zauważył abp Gądecki.

Jak zauważył przewodniczący KEP, pustynia stała się dla Chrystusa miejscem walki z szatanem, ale także polem nad trzema pokusami, które według nauki św. Jana stanowią zarzewie wszelkiego grzechu. Przywołał jego słowa, że wszystko, co jest na tym świecie: pożądliwość ciała, pożądliwość oczu i pycha tego życia nie pochodzi od Boga.

 „W Jego odpowiedzi nie kryje się żaden nakaz odrzucenia potrzeb materialnych, a jedynie stwierdzenie, że potrzeby są czymś istotnym, ale nie najistotniejszym. Życie wieczne zależy od pokarmu, jakim jest słowo Boże” - stwierdził metropolita poznański.

Druga pokusa to pożądliwość oczu.

„Pożądliwość oczu zamienia jednak chęć posiadanie różnych dóbr, które są człowiekowi potrzebne do życia, w żądzę posiadania. Chęć posiadania dla samego posiadania, aby jak najwięcej mieć. Mieć staje się ważniejsze niż być” - zaznaczył metropolita poznański.

„Nie wolno dla zaspokojenia pychy żywota kusić Boga. Jezus oznajmia, że może pokonać każdą pokusę” - dodał.

Jezus zwyciężył szatana „przez potwierdzenie prymatu słowa Bożego w życiu człowieka wiary, przez oddanie czci boskiej Stworzycielowi, a nie stworzeniu, wreszcie przez uniknięcie pokusy wystawiania Pana Boga na próbę” - stwierdził abp Gądecki.

 „Ten, kto nie jest kuszony, nie może siebie poznać. Nikt nie potrafi osiągnąć wieńca chwały bez uprzedniego zwycięstwa. Zwycięstwo odnosi się poprzez walkę, a walczyć można tylko wówczas, gdy się stanie w obliczu pokusy i nieprzyjaciela” - zaznaczył metropolita poznański.

„Walka ta trwać będzie do końca czasów, ponieważ człowiek stworzony przez Boga w stanie sprawiedliwości za podszeptem złego już na początku swojej historii nadużył swojej wolności, przeciwstawiając się Bogu i pragnąc osiągnąć swój cel poza Nim” - zauważył abp Gądecki.

 „Ponad szaleństwem złowrogich sił, nad gniewnymi atakami szatana, ponad złem wznosi się Bóg, najwyższy Władca historii” - powiedział metropolita poznański.

Kz/niedziela.pl

<<< KIM TAK NAPRAWDĘ BYŁ JUDASZ? ZOBACZ KONIECZNIE! >>>


Komentarze

anonim2016.02.15 11:47
A jak on tu na Frondzie szaleje... I nie ma się co dziwić. On bardzo lubi poświęcone...
anonim2016.02.15 11:54
@campeador I w przeciwieństwie do wielu piszących na Frondzie wierzy w Boga...
anonim2016.02.15 11:57
@marekwu Z ust mi wyjąłeś :-)
anonim2016.02.15 12:02
Jego Ekscelencjo, Księże Arcybiskupie, będzie Ksiądz przewodniczył Mszy Świętej w Uroczystość Świętego Stanisława na Skałce. Proszę nie czekać z Intronizacją Chrystusa Króla Polski na efemeryczne, przez nikogo nie potwierdzone "wpisane do Programu Duszpasterskiego Kościoła w Polsce na lata 2013-2017" na listopad 2016 roku wydarzenie!!! To sprytny wybieg, aby do niego nie dopuścić. To Skałka właśnie, w Święto Świętego Stanisława Biskupa jest najwłaściwszym miejscem i okazją - będzie Prezydent, będzie Premier, będzie Ks. Prymas i większość Episkopatu. NProsze nie zaprzekaścić tej wyjątkowej chwili Opatrzności!!! Christus Vincit, Christus Regnat, Christus, Christus Imperat !!! Ave Maryja........
anonim2016.02.15 12:08
A tutaj uzasadnienie: http://www.skalka.paulini.pl/stara_strona/ssanktu/procesje.html Proszę zwrócić uwagę na rok 1966, Niech Słowo stanie się Ciałem. Amen....
anonim2016.02.15 19:11
http://www.ivrp.pl/viewtopic.php?t=15391
anonim2016.02.15 21:12
Doszliśmy realnie do punktu kiedy szatan może chwilowo zatriumfować. Odpalenie nawet niewielkich ilości współczesnej broni nuklearnej narobi dużo bigosu w skali całej kuli ziemskiej i to na wiele lat.