06.02.19, 17:38zdj. screen Youtube/BP KEP

Abp Gądecki spotkał się z ofiarami nadużyć osób duchownych

Każde z tych spotkań było dla mnie ważne. Każde z nich poszerzyło moją wiedzę i jeszcze bardziej uwrażliwiło na doświadczoną krzywdę – powiedział abp Stanisław Gądecki po spotkaniach z osobami pokrzywdzonymi przez nadużycia seksualne ze strony duchownych. Zaznaczył, że takie spotkania będą kontynuowane.

Przewodniczący Episkopatu powiedział o swoim zaproszeniu i odpowiedzi na nie. „Przed kilku tygodniami – za pośrednictwem kurii diecezjalnych i zakonnych – zaprosiłem na spotkania osoby pokrzywdzone w sferze seksualnej w dzieciństwie lub w młodości przez duchownych, których sprawy zakończyły się w procesach kanonicznych. Jestem wdzięczny wszystkim 28 osobom, które przyjęły zaproszenie. Z częścią z nich już się spotkałem, terminy kolejnych spotkań będą sukcesywnie uzgadniane” – podkreślił abp Stanisław Gądecki.

Spotkania miały charakter prywatny. „Osoby zaproszone prosiły mnie o zachowanie całkowitej dyskrecji i w związku z tym spotkania miały charakter indywidualny i prywatny. Z tej racji nie może być mowy o ujawnianiu szczegółów tych rozmów” – zaznaczył abp Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu podkreślił, że te spotkania są potrzebne i są ważne także dla niego osobiście. „Na każde spotkanie było przewidziane sporo czasu, a niektóre z nich znacznie się przedłużyły. Myślę, że były one bardzo potrzebne zarówno osobom zaproszonym, jak i mnie osobiście oraz ojcu Adamowi Żakowi, koordynatorowi Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży. Pragnę przy okazji podkreślić, że każde z tych spotkań było dla mnie ważne. Każde z nich poszerzyło moją wiedzę i jeszcze bardziej uwrażliwiło na doświadczoną krzywdę” – powiedział abp Gądecki.

Przewodniczący KEP odniósł się także do dotychczasowych działań Episkopatu Polski. „Te spotkania utwierdziły mnie w przekonaniu o słuszności różnych inicjatyw podjętych do tej pory przez Konferencję Episkopatu Polski oraz o konieczności jeszcze bardziej intensywnej pracy, aby właściwie odpowiadać na bolesne fakty z przeszłości i teraźniejszości oraz zapobiegać podobnym w przyszłości” – zaznaczył.

Abp Gądecki zwrócił uwagę na wyrządzoną krzywdę oraz zaapelował o bezwarunkowe działania na rzecz osób poszkodowanych. Powiedział: „Ból i cierpienie osób pokrzywdzonych wymagają od wszystkich – od biskupów i przełożonych zakonnych, od duchownych i świeckich – bezwarunkowego zaangażowania w proces zgłaszania, wysłuchiwania, naprawy i zapobiegania tego rodzaju przestępstwom”.

Przewodniczący Episkopatu zaapelował także do sprawców tych krzywd. „Pragnę zwrócić się w imieniu wspólnoty Kościoła do sprawców: wzywam was do rachunku sumienia, do uznania waszej odpowiedzialności przed Bogiem i ludźmi za popełnione grzechy i przestępstwa oraz do nawrócenia. Wasze czyny niszczą młodych i Kościół oraz zaciemniają blask Ewangelii” – podkreślił.

Przewodniczący KEP zwrócił się także z prośbą o modlitwę. „Proszę wszystkich wiernych o włączenie się w gorącą modlitwę w intencji osób pokrzywdzonych oraz o nawrócenie sprawców” – zaznaczył.

Kolejne spotkania Przewodniczącego Episkopatu z osobami pokrzywdzonymi przez nadużycia seksualne ze strony duchownych będą się odbywały sukcesywnie.

BP KEP

 

Komentarze

rebeliant2019.02.7 13:45
Spotkał się z ofiarami żeby się z nich naśmiewać. Ostatnio wysoka hierarchia kościelna znacznie bardziej zabiega o bezkarność (pod płaszczykiem miłosierdzia) dla krzywdzicieli wszelkiej maści i pracuje nad poczuciem winy u ofiar, niż nad dyscypliną moralną u ludzi, którzy mają się wyżej od innych.
o2019.02.7 11:49
Spotkał się z ofiarami nadużyć, a nie z ofiarami przestępców?
Stanisław znad Dunajca2019.02.7 7:45
Czyżby poczuwał się do odpowiedzialności zbiorowej? Czy to nie oznacza jakiegoś masochizmu Kościoła (czyt. hierarchii)?
bicz na prawactwo2019.02.6 22:25
Czy Arcybiszkopt obiecał ofiarom zadośćuczynienie finansowe?
okularnik2019.02.7 0:05
zapytaj sie moze ci sie wytlumacza
GądeckiMordowiczCiNaImię2019.02.7 10:11
Nie. Postanowił załatwić sprawę po katolicku. Wręczył po obrazku ze świętym Petronelem i zaproponował ofierze przeniesienie do innej parafii, żeby kapłan gwałciciel uwolnił się od traumy i stresu.
anonim2019.02.7 14:23
arcydebil bicz=na pohybel a ty co za forsę byś dupę nadstwił ?
na pohybel!2019.02.6 20:23
Quec. 6.2.19 20:51 przymknij ryj gównojadize, dość katokurestwa
Quec.2019.02.6 22:09
-POLACY- KATOLICY zacznijmy zboczeńców i antypolaków gonić!, nie pozwalajmy tym Shlomom poniewierać nami. To NASZE OJCE Walczyli za Polskę i wiarę, oszołomy chcą nad nami zapanować. A prawda ich jest taka: Posłuchajcie prawdy. Ksiądz w sporze z rabinem: - Jacy wy, Żydzi, jesteście dziwny naród. Że nasz Pan Jezus chodził po wodzie i suchą nogą wyszedł na brzeg, to nie chcecie wierzyć. Ale jak wasz rabi Baal Shem Tow wpadł do rzeki i zaczął tonąć, przywołał dwie żaby, oparł się o nie i dopłynął do brzegu, w to wierzycie! - Bo to prawda! NIE DAJMY SIĘ TYM BELZEBUBOM OBRAŻAĆ!!!!
anonim2019.02.7 14:21
na pohybel dość gejokurestwa wypad na pedo stronki
Quec.2019.02.6 19:51
Polak Ateista Dumny Gej 6.2.19 20:36 aaa_kotki_dwa 6.2.19 19:51 -POLACY! KATOLICY! Nie dawajmy się wrobić Takim co nas ciągle obrażają. To są tej samej nacji a to Polski król pozwolił im się tu osiedlić, to przyjechali na ruskich czołgach! -Czytać pisać nie umieli ale byli sędziami, prokuratorami.... Wielu z nich wyjechało do Izraela i do dzisiaj mają dobrą emeryturkę z Polski.
MiliardyOdszkodowańWasZatopią2019.02.6 19:48
Spotkał się z pokrzywdzonymi przez księży-zboków, żeby zaproponować tym ofiarom przeniesienie do innej parafii?
Polak Ateista Dumny Gej2019.02.6 19:36
Gądecki jak ci nie wstyd śmierdzący patafianie! Ofiary w PiSdzie mają twoje katolskie "współczucie". Będziecie bulić milionowe odszkodowania dopiero wtedy się nauczycie.
Quec.2019.02.6 19:40
Polak Ateista Dumny Gej 6.2.19 20:36/ Te Shlomo-pedale śmierdzący. Zanim my się "nauczymy" to was arabi nauczą. -POLACY GOŃMY TEGO SMRODA PODSZYWAJĄCEGO ZA POLAKA!
Dzban2019.02.6 20:20
Argumentum ad islamum, nie macie innych śpiewek?, to już się robi nudne.
na pohybel!2019.02.6 20:22
przymknij ryj gównojadize
anonim2019.02.7 14:19
Spadaj geju
aaa_kotki_dwa2019.02.6 18:51
Ciekawe, czy starczy mu życia na zapoznanie się choć z częścią ludzi, których mający Boga w sercu kapłani molestowali, gwałcili i zastraszali.
anonim2019.02.6 18:49
Z pedofilii nie da się nawrócić, jest to choroba wymagająca leczenia.