23.12.19, 13:14

Abp Grzegorz Ryś: Kościół nigdy nie uzna homomałżeństw

Abp Grzegorz Ryś nie wpuściłby do katedry marszu LGBT. W archidiecezji łódzkiej myśli się za to o powołaniu duszpasterstwa dla "osób LGBT". Hierarcha zapewnia przy tym, że Kościół nigdy nie zgodzi się na jednopłciowe "małżeństwa".

 

"W episkopacie trwają prace nad dokumentem dotyczącym miejsca osób LGBT w Kościele, ukaże się on w przyszłym roku. Tym ludziom trzeba wyraźnie powiedzieć nie – jak dotąd – czego im nie wolno, ale co wolno. Że mogą np. być w radach parafialnych, grupach charytatywnych, że – tak myślę – mogą być katechetami" - powiedział abp Ryś.

Pytany, czy wpuściły bo łódzkiej katedry marsz osób LGBT, odparł, że nie.

"Nie, dlatego że te marsze mają swoje postulaty. Jednym z nich jest równouprawnienie małżeństw i związków jednopłciowych. Ci ludzie mają oczywiście prawo iść i manifestować swoje poglądy, natomiast ich adresem docelowym jest budynek parlamentu, a nie katedra" - wskazał hierarcha.

"Wpuszczanie „marszu” do katedry oznaczałoby, że zgadzam się z jego postulatami. A Kościół nie zgodzi się nigdy na zrównanie związków homoseksualnych z małżeństwem. Czym innym jest kwestia duszpasterstwa dla osób LGBT" - dodał.

Jak powiedział, w Łodzi nie ma jeszcze duszpasterstwa dla osób LGBT, ale "może będzie"; zamierza się tym zająć najbliższa rada łódzkiego synodu.

bsw/wyborcza.pl

Komentarze

Jarecki2019.12.24 14:10
Lewak Rys pledzie bzdury dla takich głupcow jak on czy ty człowieku wogóle jestes w kosciele i czy wierzysz w Boga . Twoja działałnosc juz dawno nie ma nic wspólnego z Chrystusem
julwrogkatopedofilowpolskich2019.12.23 23:53
ale homoksiezy i katopedofilow w sutannach uznaje katopedofilska organizacja polskiego KK? smiec klamie, bo katopedofilski koles jest.
\\0542019.12.23 20:37
Cooo? homoseksualiści mogą być katechetami? Skandal, co ten biskup mówi! od razu wypisuję dziecko z religii, jeśli ktoś taki będzie uczył w szkole. Biskup chce oddać dzieci w ręce zboczeńców. Świat staje na głowie! ten gość nie powinien być biskupem on nie ma pojęcia o nauczaniu katechezy.
abcd2019.12.23 19:11
Jeśli kochasz swoje dzieci, protestuj przeciwko homopropagandzie. P e d e r a ś c i i lesbijki dzieci nie mają, zatem muszą sięgnąć po TWOJE dziecko. Czy zrówność TOBIE też odebrała rozum? Jeśli kochasz swoje dzieci, powiedz NIE homopropagandzie. Czytaj więcej na "henryk dabrowski pl" https://henryk-dabrowski.pl/index.php?title=Je%C5%9Bli_kochasz_swoje_dzieci,_protestuj_przeciwko_homopropagandzie
KATON STARSZY2019.12.23 18:40
Brawo Arcybiskupie! wreszcie mowa wasza jest jak ,tak,tak-nie,nie.Przy okazji chciałbym się zapytać ,dlaczego podczas wizyt w parafich unikaćie wiernych,nie chcecie po mszy z nimi porozmawiać,uniknelibyście wiele problemów,a i proboszczom wyszło by to na dobre.Dlaczego przy parafiach nie ma bibliotek z książkami religijnymi,tylko jakiś posążek terenowego świętego. Nasz jak rozsyła opłatki to podpisujemy kwotę ile daliśmy na opłatek.
matis892019.12.23 17:35
Kolejny wspierający sodomię oszust za Bergoglio Fałszywy m Prorokiem. Jawne wsparcie dla sodomii zmiękczane w oczach innych przez tych oszustów jak Bergoglio że oni oficjalnie nie poprą sodomskich małżeństw ale na inne sposoby tak.
rdaneel2019.12.23 17:30
Właśnie oglądałem program o cybernetycznych rękach dla ludzi bez rąk. Właśnie oglądałem biegi na 400m w których uczestniczyła osoba bez nóg. Elon Musk ściągnął na ziemię dwie rakiety nośne z zabójczą precyzją: wyglądało to tak jakby ktoś puścił film od tyłu. Miło pomyśleć że przynajmniej nasz kościół jest ostoją tradycji i siedzi twardo w średniowieczu. W którym takich Musków by na stos dawali a kaleki pod kościół by się o cud modliły..
m42019.12.23 17:27
no chyba go pogięło!!! oni maja byc katechetami??? a z czego będa katechizować???
Anna2019.12.24 9:45
z przedmiotu pod nazwą "religia", tak samo jak wszyscy inni katecheci.
agal2019.12.23 17:05
Abp Ryś jest definitywnie za promocją LGBT. Nie jest to Jego nowe stanowisko, lecz od dawna przyjmowane, któremu wyraził swą aprobatę na łamach Tygodnika Powszechnego już w czasie synodu poświęconego rodzinie. Nie warto się przejmować Jego słowami, że nigdy nie zgodzi się na zrównanie związków homoseksualnych z małżeństwem, gdyż należy je rozpoznawać jako "mądrość etapu", czyli stwierdzenie o charakterze taktycznym. Strategiczne pomysły zawarte są natomiast w jednoznacznym dopuszczeniu chorej i jednoznacznie destrukcyjnej ideologii LGBT do równorzędnego traktowania w łonie wspólnoty Kościoła, skoro jak pisze: "W episkopacie trwają prace nad dokumentem dotyczącym miejsca osób LGBT w Kościele, ukaże się on w przyszłym roku. Tym ludziom trzeba wyraźnie powiedzieć nie – jak dotąd – czego im nie wolno, ale co wolno. Że mogą np. być w radach parafialnych, grupach charytatywnych, że – tak myślę – mogą być katechetami"". Przy tak dokonanym wyłomie względem ideologii LGBT nie zaś względem człowieka o homoseksualnej słabości, przyjęcie po jakimś czasie rozszerzenia definicji małżeństwa na związki genderowe jest oczywistością. Po prostu abp Ryś uważa nas za idiotów, którzy nie czytają niczego o sposobie funkcjonowania, taktyce i strategii ideologii marksistowskiej LGBT w układach światowych wśród kościelnych oficjeli. Śmieszny gość...
Tom Bombadil.2019.12.23 16:53
Ale przecież w Niemczech związki ("małżeństwa") homo są już akceptowane przez kościół, niemiecki episkopat układa już dla nich specjalne ryty błogosławieństw (pseudo "śluby" w świątyniach), etc. Ileż to roboty, żeby zaraza - jak afrykański pomór świń - przeniknęła przez granicę...?
Michał Pasierb 2019.12.23 15:59
Abp G.Ryś z pewnością mocno rozczarował tzw. otwartych katolików....
widziane wprost2019.12.23 15:33
@stalker Ty nie jesteś "osobą" - jesteś worem wypełnionym goownem. Wesołych, ty qrwo pełna nienawiści, "świąt" i ostatniego nowego roku. Tak do zobaczenia.
PiotrS2019.12.23 15:53
Normalnie Stalker...Muszę przyznać, że wzbudzasz tutaj zainteresowanie. To już któryś post w tym stylu. Weź załóż konto na youtube, to na reklamach zarobisz :)))
Won mi stąd! 2019.12.23 15:15
Homoseksualistów nie można przyjmować do seminariów więc jak ten Pan śmie mówić, że mogą być katechetami. Rozumiem, że ma pewnie na myśli osoby świeckie. Mimo to nie zgadzam się i jako rodzic gdybym się tylko dowiedział, że jakiś świecki katecheta to pedał natychmiast wypisuję dzieciaki z lekcji religii. Niech Pan Ryś sam się otoczy tymi radosnymi tęczowymi chłopcami w ramach duszpasterstwa.
wujek dobra rada2019.12.24 9:44
Uspokoj sie Won mi stad. Wez tabletki, bo jak zapominasz o nich, to atak powraca ze zdwojona moca.
andrzejhahn32019.12.23 15:11
rys ...SRAM TOBIE DO RYJA SZMACIARZU koscielny
***2019.12.23 17:46
Stul pysk....debilu frondowy.
widziane wprost2019.12.23 14:52
Jakim trzeba być życiowo przegranym aby siedzieć od rana do nocy na blogach i pluć nienawiścią? Niedziela i święta bez różnicy, nienawiść nie ma "godzin pracy" Wpadając tu okazyjnie wszędzie widzę jedną i tą samą rekę debila blogowego. Pamiętam był "dzielnicowy" potem jakiś "wiking" teraz jest "stalker". A tam gdzie "dzielnicowy-stalker" tam "hahn". Z prawdziwym sadyzmem i satysfakcją "myślę" o takim kimś; masz życie kompletnie przeye...ne masz życie na jakie sobie zapracowałeś i zasłużyłeś. Nawet jak nie wierzysz w piekło - jesteś w piekle bycia nikim - życie w pustce. Mieszkasz w jakieś norze, pieniędzy niewiele, żadnej rodziny, znajomych o przyjaźniach to możesz tylko poczytać. Ale ty nie czytasz. Padniesz jak bezdomny pies, znajdzie ciebie policja jak sasiadom smród z twojej nory nie da im spać.
bogdan2019.12.23 14:47
A kardynał Krajewski chciał wpuścić ( gdyby był na miejscu Jędraszewskiego w Krakowie ). Czyżby rozdźwięk między kolegami?
bezlitosny internauta2019.12.23 14:46
33 księży i 71 seminarzystów Legionu Chrystusa popełniło czyny pedofilii na co najmniej 175 ofiarach - czytamy w raporcie opublikowanym po wewnętrznym dochodzeniu w tym zgromadzeniu. Wskazuje on, że niektórzy z oprawców to jednocześnie ofiary ks. Marciala Maciela, założyciela tego zgromadzenia.
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2019.12.23 14:37
Kiedyś klechy mówiły, że nie będzie ich zgody na heliocentryzm, teorię ewolucji i mszę w językach narodowych. Jednak gdy wody się do du.py nalało, to nagle zmienili zdanie. Teraz zmieniają zdanie w sprawie komunii dla rozwodników i celibatu. Kiedyś zmienią zdanie w kwestii związków homoseksualnych.
***2019.12.23 17:45
Ty znowu te swoje... ble ble ble.
ester2019.12.23 14:37
Kościół nie musi się interesować LGBT, to nie są nasi bracia , ani siostry. Nie pełnią woli Bożej co jest warunkiem bycia siostrą lub bratem Kościoła. Niech sobie idą gdzie chcą, ale od nas wara. Jak jest misjonarz, ktory chciałby ich nawracać, to niech idzie do nich, ale Kościół niech przestanie o nich mówić. O bolszewikach nie mówił, o hitlerowcach nie mówił, bo z takich słownych zaczepek wobec tych co chcą ugryźć, nigdy nic dobrego.
***2019.12.23 17:43
Bardzo dobry głos w tej sprawie.
Iza2019.12.23 14:29
Nikt tego od kościoła nie oczekuje. To państwo zapewnić równość małżeńską. Kościół musi być oddzielony od państwa.
2019.12.23 14:10
@abp Grzegorz Ryś W Polsce Kościół przestaje być jedynym rozwiązaniem.
Piotr2019.12.23 14:04
Kolejna ściema. Kościół Posoborowy już dawno uznał związki homoseksualne i błogosławi je przy aprobacie Franciszka. Zob. np.: https://www.pch24.pl/walentynkowa-oferta-specjalna-diecezji-linz---blogoslawienstwo-homoseksualnych-ukladow,58254,i.html Wszystko odbywa się metodą salami. Najpierw homoseksualiści mają być w grupach charytatywnych, radach parafialnych i w katechezie. Powoli.
olaboga2019.12.23 14:03
Mnie jest zupelnie obojetne, czy kosciol uzna homomalzenstwa czy nie.Jesli to bedzie w jego interesie, to uzna.Tak czy inaczej niezaleznie od jego opinii one i tak beda. Kosciol przestaje byc sila, ktora dyktuje rozwiazania w tym zakresie.
Ura-Bura - syn Baby Jagi2019.12.23 14:02
NIKT!!! nie ma prawa dyktować kościołowi komu powinien dawać śluby i kogo wpuszczać do SWOJEJ świątyni. A państwo w żadnym przypadku nie powinno się interesować jakie małżeństwa kościół uznaje.
anonim2020.05.9 0:51
i vice versa - kościół niech nie wtrąca się do regulacji państwowych
ks. proboszcz2019.12.23 13:41
A już myślałem, że abp Grzegorz został połknięty przez LGBT+ Dobrze, ze jest z nami.
mir2019.12.23 13:31
a idz ty do watykanu jeden z drugim i nie wraca!
Grzegorz2019.12.23 15:20
Przydało by Ci się tam pojechać pooglądać dzieła sztuki Leonarda da Vinci i Michała Anioła
Wies2019.12.23 13:29
Jak to katechetami ? Co oni będą mówić na tych katechezach ? Pewnie o Sodomie i Gomorze ?
anonim2019.12.23 13:28
Tak jak nie uznaliście tego że ziemia jest okrągła, metody in vitro czy tego że samotne bez-mężne matki mogą chrzcić dzieci... dołożyć coś o bogu do homomałżeństw i będzie jak zwykle OK...
K.K.2019.12.23 13:46
I znowu bzdury wypisujesz. Czy naprawdę tak trudno w dobie internetu zdobyć rzetelną wiedzę? O kulistości ziemi pisali już w późnej starożytności i wczesnym średniowieczu św. Augustyn, św. Izydor z Sewilli, św. Beda Czcigodny i inni. Do nauki człowieku. No chyba, że specjalnie wprowadzasz w błąd i celowo kłamiesz.
JONASIK2019.12.23 13:55
Stalker pewnie myślał o Ziemi i jej miejscu we wszechświecie. A z tym to KK miał trochę problem: 1543 r. Kopernik publikuje teorie heliocentryczną. Jego dzieło trafia na kościelny indeks ksiąg zakazanych i pozostaje tam aż do 19 wieku. (Czyli aż do 19 wieku kościół uznaje, iż ziemia tkwi nieruchomo w centrum Wszechświata). 1615 r. – Trybunał inkwizycyjny zabrania głoszenia teorii heliocentrycznej. Ziemia jest płaska i unoszą ja na grzbiecie słonie – to poglądy Kościoła. Naukowe podejście Kościoła do świata odzwierciedlały poglądy świętego Augustyna: `Jest to niemożliwe, aby po przeciwnej stronie Ziemi znajdowali się ludzie, gdyż w Piśmie Świętym nie ma wzmianki o takim rodzie wśród potomków Adama’. 1600 r. – 17 lutego spalono na stosie Giordano Bruno, który głosił że wszechświat jest nieskończony i jednorodny (z czego wynikał pogląd, że ludzie nie są jedynymi inteligentnymi istotami w kosmosie). Religię uznawał za uproszczoną wersję filozofii a liturgię za wynik zabobonu. Kościół skazał go za herezję doketyzmu.
anonim2019.12.23 14:14
Płaskość Ziemi to pikuś. Wystarczy sobie przypomnieć historie Galileusza czy Giordana Bruna i jak ich kościół potraktował gdy głosili swoje poglądy filozoficzne które z czasem stały się dogmatem wiary katolickiej! także sam weź sie do nauki i PiSz pod jednym nickiem a nie robisz syf na forum!
K.K.2019.12.23 14:27
Zdecyduj się człowieku o czym chcesz dyskutować. O kulistości ziemi, czy heliocentryzmie i Galileuszu.
ZERR02019.12.23 15:01
No, jak ich potraktował?
***2019.12.23 17:38
Przestań się wymądrzać...debilu frondowy.
kira2019.12.23 20:11
Do Stalkera - szkoda czasu i atłasu - frondle wiedzą ''swoje ''....
Agnieszka. 2019.12.23 13:22
Sprawa jest oczywista co to by było jakby Ksiądz po Księdzu dziedziczył, toż to bankructwo KK !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Marek212019.12.23 13:20
Słowo "nigdy" jak każda nieskończoność przynależy raczej Bogu niż ludziom
stop dewiantom2019.12.23 13:54
I to "nigdy" właśnie wynika z tego co Najwyższy w tej sprawie - homo-małżeństw - ma do powiedzenia np. w Starym Testamencie !
jula2019.12.23 13:18
Wreszcie mowa: Tak,Tak,Nie,Nie.
tak?2019.12.23 14:50
że – tak myślę – mogą być katechetami" - powiedział abp Ryś.
Wojtek Polak2019.12.23 20:16
czy naprawdę mogą być katechetami? bardzo duży procent homosi to efebofile i pedoflile. a co mówi Pan Bóg o homoseksualizmie -''Bóg mówi w Biblii o homoseksualiźmie, że jest to obrzydliwość (Kpł 18,22; 20,13), bezwstyd i zboczenie (Rz 1,27), bezeceństwo i zło (Sdz 19,23), grzech przeciwny naturze (Mdr 14,26; Rz 1,26), a ci którzy się takich czynów dopuszczają plugawią się (Kpł 18,24) i będą wyłączeni spośród swego ludu (Kpł 18,29), a będą ukarani śmiercią (Kpł 20,13) i nie posiądą Królestwa Bożego (1 Kor 6,9)…'' i to jest biblijne czyli Boskie ''tak tak nie nie'