13.08.17, 13:10Fot. Salve TV / domena publiczna

Abp Hoser: Dziękujmy Bogu, że ocalił Warszawę i Europę przed bolszewikami!

„Stając wspólnie na modlitwie, będziemy chcieli dziękować Bożej Opatrzności za zwycięstwo polskiego oręża, które ocaliło nie tylko stolicę i cały naród przed rewolucją bolszewicką, ale również Europę polecając jednocześnie Panu tych wszystkich którzy polegli w obronie Ojczyzny. Będziemy również oddawać Bogu przyszłość Polskiego narodu za przyczyną Matki Bożej Zwycięskiej, która jest patronką diecezji warszawsko-praskiej, a który to tytuł bierze swój początek właśnie z wydarzeń roku 1920, nazywanych również „Cudem nad Wisłą” - powiedział abp Henryk Hoser w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną.

Już za dwa dni, 15 sierpnia, będą miały miejsce centralne uroczystości 96. rocznicy Bitwy Warszawskiej, która rozpoczęła się 13 sierpnia 1920 roku. Uroczystości rozpoczną się w Ossowie, o godzinie 10:00 modlitwą przy Krzyżu Pamięci ks. Ignacego Skorupki. Następnie procesja przejdzie do pomnika Katyńskiego.

Abp Hoser przewodniczyć będzie Mszy Świętej w kaplicy polowej na Cmentarzu Poległych o godzinie 11:15. Po niej odbędzie się Apel Poległych, a także złożenie wieńców na Cmentarzu Bohaterów 1920.

O godzinie 14:00 rozpocznie się część widowiskowa - Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 roku z udziałem setek aktorów i statystów.

Centralne uroczystości rocznicowe odbędą się na Cmentarzu Żołnierzy Polskich Poległych w 1920 roku w Radzyminie. Mszę o godzinie 17:00 odprawi bp Marek Solarczyk. 

dam/KAI,Fronda.pl