14.04.19, 15:30Zdj. Joanna Adamik, Archidiecezja Krakowska, Flickr

Abp Marek Jędraszewski: ZAKOCHAJCIE SIĘ w prawdziwej wolności, którą daje Jezus

– Po raz pierwszy w naszych dziejach obchodzimy Święto Chrztu Polski, by jeszcze głębiej pojąć, że nie zrozumiemy się jako Polacy bez Chrystusa – mówił podczas Mszy św. Męki Pańskiej w Katedrze Wawelskiej metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Na początku procesji z palmami sprzed Bazyliki Mariackiej do Katedry na Wawelu arcybiskup przypomniał, że dzisiejsze wydarzenie to nawiązanie do tryumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Stwierdził, że palma jest także symbolem męczenników i zwycięstwa, więc należy pamiętać o tych, którzy ponosili ofiarę za Kościół. – W duchu prawdy o Zmartwychwstaniu i zwycięstwie nieśmy krzyż i nasze palmy w rękach – dodał. W procesji ulicami Krakowa z metropolitą przeszli uczestnicy Forum Młodzieży archidiecezji krakowskiej niosąc Krzyż Roku Świętego, który został wręczony młodym przez św. Jana Pawła II w 1984 roku, w ramach inauguracji Światowych Dni Młodzieży.

Nie dajcie się kupić, nie dajcie się zwieść! Zakochajcie się w tej wolności, którą daje Wam Jezus – Msza św. Męki Pańskiej.

Przed Katedrą Wawelską arcybiskup pokropił wodą święconą przyniesione przez wiernych palmy. Następnie na czele uroczystej procesji udał się w stronę bramy południowej, gdzie miał miejsce mający bogatą średniowieczną tradycję ryt wejścia do katedry. Metropolita stojąc przed zamkniętymi drzwiami rozpoczął dialog z chórem, oparty o słowa Psalmu 24. Uderzył trzykrotnie pastorałem w drzwi, za trzecim razem zostały otwarte i procesja wkroczyła do katedry. Ten uroczysty obrzęd ma głęboką symbolikę i uświadamia, że do świątyni wkracza sam Chrystus – Król Chwały, kołaczący do drzwi.

W homilii skierowanej do wiernych podczas Mszy św. Męki Pańskiej arcybiskup powiedział, że Ewangelia mówiąca o męce i śmierci Jezusa trafia wprost do serc, pozwala przeżywać to co stało się jego udziałem. Nawiązał do hymnu o kenozie, w którym opisane jest ogołocenie Bożego Syna. Po raz pierwszy dokonało się ono, gdy Bóg postanowił zbawić ludzi i Jezus przyjął ludzką postać, kolejny gdy Chrystus przyjął haniebną i bolesną śmierć na krzyżu.
– Ogołocił się, ale to jednocześnie sprawiło, że Bóg go nad wszystko wywyższył i podarował mu szczególne imię, przed którym pada na kolana wszelkie istnienie – podkreślił metropolita.

Arcybiskup zauważył, że hymn ten był śpiewany przez pierwszych chrześcijan, gdy szczególnie silne były prześladowania. Dzięki niemu wierzący upewniali się w tym, że razem z Jezusem dzielą męczeński los i będą mieli udział w jego chwale.
– Ta pieśń o podwójnym uniżeniu Bożego Syna, ale także o jego chwale dawała chrześcijanom moc wiary, potęgę miłości mimo nienawiści świata i nadzieję na to, że będą na całą wieczność razem ze swoim Panem – stwierdził.

Przypomniał, że dziś po raz pierwszy jest obchodzone Święto Chrztu Polski, które jest okazją by uzmysłowić sobie, że Polacy nie mogą zrozumieć się bez Chrystusa. Nawiązał również do słów św. Jana Pawła II, według którego człowiek nie jest w stanie pojąć samego siebie bez Boga.

Metropolita odwołał się także do adhortacji apostolskiej „Christus Vivit”, w której papież Franciszek mówił o ogromie bożej miłości. Bóg zawsze pamięta o człowieku, jego wielka miłość jest codzienna, dyskretna i respektująca, przynosi wolność, leczy i uwzniośla. „To miłość Pana, która wie więcej o powstawaniu niż upadkach, o pojednaniu niż zakazach, o dawaniu nowej szansy niż potępieniu, o przyszłości niż przeszłości” .”

Arcybiskup zwrócił się do młodych mówiąc, że człowiek odkupiony krwią Chrystusa jest bezcenny.
– Proszę Was, nie dajcie się kupić, nie dajcie się zwieść. (…) Nie macie ceny, musicie to zawsze powtarzać: jestem wolny. Zakochajcie się w tej wolności, którą daje Wam Jezus.

Na zakończenie metropolita podkreślił, że zbliżający się czas to możliwość, by w ciszy serca uklęknąć i złożyć dziękczynienie za ofiarę Jezusa. Trzeba także mu za nią nieustannie dziękować swoją miłością i wiernością.

Justyna Tyrka | Archidiecezja Krakowska

Komentarze

andrzejhahn32019.04.15 14:02
oto zryty beret czyli pasozyt spoleczny jedraszewski
wiktor2019.04.15 8:50
Ależ zawiłe wywody. Dlaczego księża nie potrafią formować jasnych wywodów, tylko jakieś takie dziwolągi. Dlaczego nie możemy się zrozumieć bez Chrystusa? Przecież to jakiś nonsens. Albo ten kwiatek logiczny : Ogołocił się, ale to jednocześnie sprawiło, że Bóg go nad wszystko wywyższył i podarował mu szczególne imię, przed którym pada na kolana wszelkie istnienie. Bakterie padają na kolana, małpy i żuki albo wyznawcy innych religii? To brak szacunku dla słuchaczy. Lub też założeni, że im większe poplątanie z pomieszaniem to będzie wyglądało dla ludzi bardziej mądrze. Niestety nie wygląda.
gośka2019.04.14 20:23
zakochajcie się w Duchu Świętym...to On wprowadził Jezusa na świat...i może najwięcej!....On prosi o odpusty za dusze piekielne ukryte w trójwymiarowym czasie: dusze ludzi którzy żyli, żyją i żyć będą....przykład odpustów zupełnych pod zwykłymi warunkami - ROZ: pół godziny adoracji najśw. Sakramentu lub DWO: Koronka do Bożego Miłosierdzia w kościele
Angelus2019.04.15 6:31
Czyli w sumie do stracenia godzina. Zachęcające.
Maria Błaszczyk2019.04.14 20:09
Kilka dni temu Fronda informowała o strasznym zabójstwie w kościele na warszawskiej Woli. Teraz wiemy już więcej o zabójcy: "Tego ranka Jan B. był na mszy już o godz. 7. – Modlił się jak zwykle, nawet przyjął komunię" mówi ksiądz z parafii św. Augustyna.
lolek kremowka2019.04.14 17:26
Gdzie można kupić taką czapkę kosmiczną i laskę? To z Hobbita designe jest?
Angelus2019.04.14 18:13
lolek ty się śmiejesz, a taka laska, mimo,że złota to jednak skromna.
Beno2019.04.14 17:06
Znowu ateistyczne wypierdki mamuta piszą swoje wypociny, komentując to, na czym się w ogóle nie znają.
JaKi2019.04.14 17:40
W kościele był,znak pokoju przekazał czy spał smacznie w kącie?
Beno2019.04.14 18:29
A co to jeszcze przesłuchanie: co robił, co jadł, co wypił, czy spał? Wy to towarzyszu macie we krwi. Po tylu latach wam to jeszcze nie przeszło.
Cogito ergo sum2019.04.14 16:41
W Niedzielę Palmową antyklerykałowie przybyli na frondę i tu święcą swoje palemki. Kazania czytają jak faryzeusze, którzy usiłowali pochwycić Jezusa na słowie. Pięknych mają protoplastów
MojeJajaUzyskałyŚwięcenia2019.04.14 16:23
Nadciąga czas białej kiełbasy z chrzanem pod pół litra żołądkowej gorzkiej, a ten staruch znów rzęzi o zakochaniu, rozmnażaniu, kopulacji... Miłosny amok. Podziwiałbym libido w tym wieku, ale przecież wiadomo, że chodzi o dzieci, no i uczucie do mamony.
Angelus2019.04.14 15:54
"Zakochaj się w wolności, którą daje Chrystus". Bardzo dwuznaczne słowa w ustach akurat tego pana.
anonim2019.04.14 15:49
Kościół jako instytucja idzie na twarde zwarcie, ale strach przed grzechem i szatanem już nie działa! Jesteśmy świadkami obłudy , kłamstwa i hipokryzji, która pogrąża KK w Polsce! Oby zatonął jak najszybciej i stał się reliktem przeszłości...
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.14 15:38
Trwa zbiórka dla Mikołaja wyrzuconego z domu przez matką katolkę i jej konkubenta jednocześnie oprawcę Mikołaja. Chrześcijańscy zwyrodnialcy wyrzucili z domu 18-letniego syna z powodu orientacji seksualnej. Powiedz STOP katopropagandzie! Zbiórka dla Mikołaja już 9866zł! - - -> https://zrzutka.pl/mikolajowi-na-start "Pewne małżeństwo, które przeczytało o Mikołaju na Facebooku, zaoferowało mu pokój w wynajmowanym przez siebie mieszkaniu na Powiślu za kwotę na tyle niską, że Mikołaja stać jest na to by uzyskać upragnioną niezależność. Renta po ojcu i alimenty o które będzie występował wystarczą w tej sytuacji na to, by dopóki się uczy mógł żyć godnie. Dla Mikołaja jest to bardzo ważne". Mikołaj jest również ofiarą ponad 10-letniej przemocy domowej ze strony ojczyma, na co była milcząca zgoda jego matki. Padł też ofiarą wielu innych nadużyć. Na co zostaną przeznaczone pieniądze? Pokój Mikołaja jest pusty, jest potrzeba zakupienia podstawowych rzeczy, potrzebne są także środki, by do czasu przyznania alimentów Mikołaj mógł jakoś funkcjonować."
Skuter2019.04.14 16:46
takich polaków ateistów dumnych gejów było w przeszłości wiele ich kości bieleją na wszystkich kontynentach Niech Zmartwychwstały Jezus da ci siłę powstać z mroków ciemności i powrócić do światła i prawdziwej wolności
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.14 17:22
wpiierdalaj mi stąd z jezuskami, tu jest zbiórka na pomoc Mikołajowi!
Alien news desk jest super2019.04.14 15:34
To ten ksiądz który grzmiał o prześladowaniu chrześcijan na świecie, a potem za przykład podał... biskupa z Australii skazanego za czyny pedofilskie na dwóch chłopcach? Nie no, to jest autorytet.