01.05.19, 07:00screenshot Youtube - BP KEP

Abp Stanisław Gądecki: Polska zawsze była w Europie

Od Europy zyskaliśmy chrzest, kulturę chrześcijańską starszą o 1000 lat od naszej oraz organizację życia społecznego a także uniwersytety. Wnosimy zaś do Europy wybitne umiłowanie wolności, ducha solidarności oraz silną tożsamość narodową – powiedział abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

W związku z przypadającą 1 maja 15. rocznicą wstąpienia Polski do Unii Europejskiej Przewodniczący Episkopatu przypomniał, że św. Jan Paweł II w czerwcu 1999 r. powiedział jasno, że „integracja Polski z Unią Europejską jest od samego początku wspierana przez Stolicę Apostolską”.

Abp Gądecki nawiązał do historycznego przemówienia św. Jana Pawła II z 19 maja 2003 r., kiedy ważyły się losy wejścia Polski do Unii Europejskiej. Wtedy Papież Polak powiedział: „Wejście w struktury Unii Europejskiej, na równych prawach z innymi państwami, jest dla naszego Narodu i bratnich Narodów słowiańskich wyrazem jakiejś dziejowej sprawiedliwości, a z drugiej strony może stanowić ubogacenie Europy. Europa potrzebuje Polski. Kościół w Europie potrzebuje świadectwa wiary Polaków. Polska potrzebuje Europy. Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej! To jest wielki skrót, ale bardzo wiele się w tym skrócie mieści wielorakiej treści. (…) To wyzwanie stawia jednak przed wierzącymi zadanie – zadanie aktywnego budowania wspólnoty ducha w oparciu o wartości, które pozwoliły przetrwać dziesięciolecia programowej ateizacji”.

Przewodniczący Episkopatu podkreślił, że słowa Papieża o budowaniu wspólnoty ducha w oparciu o wartości są dla nas w dalszym ciągu stałym wyzwaniem. „Polska z kolei może ofiarować Europie pewne wartości, które są ściśle związane z charakterem naszego społeczeństwa. Wśród nich jest najpierw umiłowanie wolności. Kolejną wartością jest umiłowanie sprawiedliwości, której domagały się pokolenia powojenne. Mocno związany z naszą ojczyzną jest również ruch solidarności, która się tutaj zrodziła i pomogła przejść z niewoli komunistycznej do demokracji. Bardzo ważną wartością jest też nasza silna tożsamość narodowa, która została wzmocniona przez tragiczne doświadczenia II wojny światowej. Nie brak nam również cechy poświęcenia aż do męczeństwa, czego dowodem są liczni polscy męczennicy” – powiedział Przewodniczący KEP.

Abp Gądecki zaznaczył: „Z trzech ojców założycieli Wspólnoty Europejskiej, którymi byli Robert Schuman, Alcide De Gasperi i Konrad Adenauer, dwóch pierwszych są kandydatami na ołtarze Kościoła katolickiego. Ich procesy beatyfikacyjne są w toku. Wszyscy trzej programowali Unię Europejską na opartą na fundamentach wartości chrześcijańskich, które po wojnie pozwoliły na zjednoczenie narodów w oparciu o przebaczenie i pojednanie. Pozostaje życzyć, aby państwa członkowskie powróciły do źródła swoich wartości chrześcijańskich, jeśli pragną rzeczywistego rozwoju zbudowanego na trwałych wartościach, a nie tego, który opiera się na kruchej podstawie gospodarki i finansów, które prowadzą zazwyczaj do konfliktów interesów” – powiedział Przewodniczący Episkopatu Polski.

Episkopat.pl

Komentarze

Ryszard Olejniczak2019.05.2 6:26
Tak, Polska zawsze była w Europie. Tylko zbyt często pozwalała z siebie robić dziwkę Europy, oddając się w czyjeś ręce, zamiast bronić bycia samodzielnie sobą., niezależnie od draństwa światowych sutenerów. Może i teraz najwyższy czas pomyśleć o tym.
andrzejhahn32019.05.1 14:15
przypominam katolickim nieukom ze nie mialo miejsce takie zdarzenie jak chrzest.........byla to okupacja watykanu i zbrodniczego kosciola katolickiego wszystkich terenow nie bedacych jeszcze pod panowaniem watykanu i zbrodniczego kosciola katolickiego
andrzejhahn32019.05.1 13:08
a ty gadecki zawsze byles nierobem i pasozytem spolecznym
Michał Pasierb2019.05.1 12:25
Z pewnością nie o takiej wspólnocie marzyli ojcowie założyciele Unii, którzy mają być wyniesieni na ołtarze...Należy mieć nadzieję,że to w którym kierunku podążyła Europa jest tylko częścią dłuższego procesu, że w odpowiedniej chwili nastąpi znaczący zwrot w kierunku, o który dla błądzących Europejczyków modlą się w niebie ci dwaj kandydaci na ołtarze.....
Foster2019.05.1 10:39
Arcybiskup i nie odróżnia UE od Europy ?. To mu przypomnę: Ukraina leży w Europie, ale o Unii Europejskiej marzy i być może stanie się to w dość odległej przyszłości
Angelus2019.05.1 8:52
Współczesna Europa pokazuje nam, że życie bez ogłupiającego kościoła jest możliwe. Dziękujemy Europo.
zatroskany2019.05.1 9:12
to brzmi jak socrealistyczna propaganda , jak pieśni o Leninie, podziękowania Stalinowi...
zatroskany2019.05.1 8:52
Szatan i jego ziemskie dzieci dawno już zniszczyli Europę, od oceanu po Ural . Jedne kraje a raczej ich przywódcy wspomagani przez owe dzieci wykrwawiały się z wiary katolickiej ... Słudzy szatana zarabiali na wojnach i wiedzieli że ludzie zapytają jak zawsze "gdzie jest Bóg". Druga ich "specjalizacja" to rewolucje ... zawsze przeciw Bogu, od Francuskiej poprzez przemysłowe, seksualne... wszystko to wyniszcza człowieka w każdym wymiarze.Kończy się zawsze tak samo przejęciem "prawowitej" władzy ... później słodkie obietnice się kończą, uciemiężenie i ucisk jest jeszcze większy ... kropla po kropli żeby ludzie się oswajali zachodzą zmiany w szkolnictwie, mentalności, i nagle wybucha kolejna rewolucja ... nadgorliwców, użytecznych durniów karierowiczów , w każdym wymiarze społecznym nie brakuje . Ludzie mają "wszystkiego" dość , powstaje chaos . Błędne koło toczy świat
gosia2019.05.1 7:51
Proszę Eminencji Unia już w tedy zakładała stworzenie jednego państwa i wprowadzała wartości opierające się na Marksie . JPII mówił o Unii opartej na chrześcijaństwie i o suwerennych narodach , które będą wnosić swoją kulturę. Co do ojców założycieli słyszałam różne wieści.?. Zresztą jak NOBLA przyznaje się obamie to cóż mówić o innych. Ta wspaniała UE wyrzuca Boga zastępując lgbt.i innymi dziwnymi ustawami np. o CO2, który jest potrzebny do wzrostu całej roślinności. W atmosferze jest o wiele więcej CO2 niż wytwarza człowiek . Katastrofą jest plastik , aluminium inne świństwa w które opakowany jest towar. Nasze lasy jak wyglądają to składowisko śmieci tzw. turystów- to się nazywa ekologia Proszę nie płakać nad UE każdy Polak wie ,że Polska leży w Europie.Polska która nie jest suwerenna Historię świata trzeba napisać od nowa opierając się na faktach prawdziwych, które są tylko trzeba je wydobyć z ukrycia.
Witek2019.05.1 7:34
Od Europy zyskaliśmy chrzest, kulturę chrześcijańską starszą o 1000 lat od naszej - Słowa Stanisława Gądeckiego . BZDURA
Witek2019.05.1 7:32
Polska ziemia i majątek powinny być w posiadaniu tylko i wyłącznie Polaków . Poświadczone to powinno być na piśmie . Zero dotacji dla księży i wyznań . Budowa najsilniejszej armi w europie . Budowa przemysłu . Europa najchętniej widziała by nas na kolanach . Księży niech opłacają tylko katolicy . Popów - prawosławni itd . Europa niema żadnych wartości . Dla Watykanu i Brukseli liczy się wyłącznie kasa .