09.04.20, 06:10Screenshot Youtube - Episkopat / Fot. via Wikipedia, CC 0

Abp Stanisław Gądecki: Zmienia się forma, ale nie istota Triduum Paschalnego

Epidemia i związane z nią ograniczenia domagają się zmiany formy przeżywania tegorocznego Triduum Paschalnego, które będziemy obchodzili w domach, ale nie zmienia się istota i sens tych dni. Zagłębiamy się w mękę i śmierć Jezusa Chrystusa, ale także przyjmujemy nadzieję i radość, które przynosi Jego zmartwychwstanie. To najważniejszy czas w roku dla każdego chrześcijanina – podkreśla przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu zachęcił, do duchowego zaangażowania w kolejnych dniach Triduum Paschalnego, które rozpoczyna się w Wielki Czwartek wieczorem. „Rozpoczynając tegoroczny Wielki Post, nie spodziewaliśmy się, że będzie miał on tak odmienny wymiar. Dla wielu z nas obecna sytuacja jest bardzo trudna, szczególnie dla osób chorych i ich rodzin, tych którzy pozostają w izolacji i kwarantannie. Odczuwamy niepokój związany z niepewną przyszłością, doskwiera nam brak możliwości bezpośredniego kontaktu z rodzinami i przyjaciółmi. Poważnie ograniczona została możliwość naszego udział w liturgiach i życiu parafii. W nadchodzących dniach Kościół chce przynosić nam pocieszenie i nadzieję płynącą z Ewangelii” – powiedział.

Abp Gądecki wskazał, że Wielki Czwartek jest dniem skoncentrowanym wokół Ostatniej Wieczerzy Jezusa z apostołami, czyli tajemnicy ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa, które są centrum życia Kościoła. „W dzisiejszych warunkach epidemii szczególnie odczuwamy niemożność uczestnictwa w Mszy Świętej. Choć korzystamy z transmisji telewizyjnych, radiowych, internetowych i możemy przyjmować Komunię duchową, w wielu z nas pojawiła się tęsknota i głód Komunii sakramentalnej, która umacnia nas, przynosi pokój. Dlatego, szczególnie w Wielki Czwartek, prośmy Boga o ustanie pandemii i przywrócenie możliwości powszechnego udziału w Mszach Świętych w naszych kościołach. W tym dniu, w którym rozważamy również ustanowienie sakramentu kapłaństwa, módlmy za księży, aby w sposób święty wypełniali swoje powołanie i byli świadkami zmartwychwstałego Chrystusa” – podkreślił.

Przewodniczący Episkopatu zaprosił do modlitwy w okresie całego Triduum Paschalnego, zaznaczył, że w tym czasie jeszcze większego znaczenia nabiera pojęcie domowego Kościoła. „Liturgia Kościoła weszła do naszych domów, jak nigdy dotąd. Przeżywajmy najbliższe dni w duchu bliskości z Bogiem, wzajemnego wsparcia i wyrozumiałości. W tym roku w Wielki Czwartek nie będzie obrzędu obmycia nóg w kościołach, ale niezależnie od tego możemy przyjąć jego przesłanie, wzywające do pokory, przebaczenia, wzajemnej służby i pomocy potrzebującym. Zachęcam do łączenia się ze wspólnotą Kościoła w liturgiach Triduum Paschalnego poprzez środki społecznego przekazu. Dziękuję parafiom, które transmitują Msze św. i nabożeństwa w internecie oraz pozostają w kontakcie z wiernymi przy użyciu nowych technologii. Zapraszam do odmawiania w domach Drogi Krzyżowej i różańca oraz czytania Pisma Świętego. Możemy włączyć się również w modlitwę Kościoła, odmawiając w tych dniach Liturgię Godzin. Epidemia nie może nam zabrać świętego czasu łaski” – powiedział.

Abp Gądecki zwrócił się też z prośbą o modlitwę i wsparcie dla osób, które podczas Triduum Paschalnego i Wielkanocy, będą niosły pomoc chorym, samotnym i wszystkim potrzebującym. „Pamiętajmy o lekarzach, pielęgniarkach, personelu medycznym, wolontariuszach, służbach dbających o nasze bezpieczeństwo i tych wszystkich, którzy pracują dla naszego dobra. Pomóżmy osobom potrzebującym, szczególnie starszym, dotkniętym chorobą. Módlmy się za zmarłych i ich rodziny. Niech towarzyszy nam nadzieja, którą przynosi zmartwychwstały Chrystus. Przyszłość naszych rodzin, ojczyzny, Europy i świata jest w jego ręku. Bądźmy ufni w tym trudnym czasie i zawierzajmy się Opatrzności Bożej” – dodał przewodniczący Episkopatu.

Episkopat.pl

Komentarze

Totustuus2020.04.16 20:09
Trevignano Romano 14 kwietnia 2020 r Moje umiłowane dzieci, dziękuję wam za zjednoczenie w modlitwie i za wysłuchanie mego wezwania w waszym sercu. Umiłowane dzieci, proszę was o zjednoczenie, nawet jeśli tylko w duchu w tym szczególnym momencie, wkrótce będziecie się nawzajem potrzebować. Proszę tych, którzy mają nie skruszone serce, aby wybaczali i godzili się , w przeciwnym razie diabeł zyska siłę i nie pozostawi was w spokoju. Drogie dzieci, moje małe dzieci, szatan zmusił was do opuszczenia kościołów i zabronił wam przyjmowania komunii świętej, dlatego wierzy, że już wygrał, ale wiedzcie że on nie wygra. Pan wleje miłość w serca wasze, abyście się moje dzieci nie zgubiły. Teraz błogosławię was w imię Ojca, Syna i Ducha Świętego, Amen ”.
bezlitosny internauta2020.04.9 11:13
Można? Można! Wiem że się powtarzam, ale trudno. 28 lat moja noga nie postała w kościele, i co jakiś czas czytam tu, że tacy jak ja skończą w piekle. Czy jak teraz dokonam wszystkich obrzędów włącznie ze spowiedzią i komunią, po czym w śmigus-dyngus umrę na koronawirusa - to czy trafię do nieba?
anonim2020.04.10 7:35
nie ,bo nie jest to u ciebie szczere nawrócenie .
Tomasz2020.04.16 19:18
głupim ciulem zawsze zostaniesz
Randki kamerki pokazy skype!2020.04.9 8:14
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Monia lat 24, wzrost 169cm, wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu - ww.zwiaz24.pl i wyszukaj mnie po niku: KSandi2 napisz do mnie i spotkajmy sie!
ORMO2020.04.9 8:11
Obywatelu! Zostań w domu. Stój na baczność, gdy w TVP pokazują Papcia Jarka. Zainstaluj sobie wszystkie możliwe śledzące Cię aplikacje w telefonie (jeżeli potrafisz - w razie czego poproś jeżdżących ze szczekaczką). Obserwuj kościoły i donoś na policję i do Sanepidu, jeżeli doliczysz się szóstej osoby wchodzącej. Obserwuj sąsiadów - jak któryś wrócił z zakupami i znowu wychodzi - wzywaj terytorialsów. Obserwuj psy! Gdy zauważysz, że pies sąsiada wyprowadzany jest zbyt często lub przez osoby trzecie, zawiadom natychmiast policję. Gdy zauważysz, osobę biegnącą lub jadącą na rowerze z psem na plecach, zawiadom ABW. Oglądaj Szkołę TVP - rozwijaj swoje umiejętności matematyczne. Wyjdź na miasto z kamerą rejestrując osoby idące 199 cm od siebie, czynną myjnię ręczną, wymieniających opony na letnie,wchodzących do lasu,informuj! Gdyby zdarzyło ci się jednak wyjść z domu, natychmiast donieś sam na siebie, ew. poproś o pomoc sąsiada. Działaj! Nie zostawiaj tych spraw na potem!Bądź czujny!
Tomasz2020.04.9 13:14
TAKIMI DONOSICIELAMI ZAJMIEMY SIĘ JAK KEDYW SIĘ ZAJMOWAŁ W CZASIE OKUPACJI UWAŻAJ GOŚCIU CO PISZESZ
ORMO2020.04.9 8:10
A po co chodzic do koscioła?Mszę mogę sobie obejrzeć w TV.Sam siebie mogę wyspowiadać i sam sobie udzielić komunię swiętą.Moge też wrzucić na swoją tacę 10zł. I to wszystko z pełną aprobatą prymasa Polaka i papy Frania.
Stani2020.04.9 8:40
I nawet można skorzystać z "kielicha życia" bo kosciół nie pozwala pić na mszy, ani z ręki, ani do buzi.
Jan2020.04.9 7:29
Jakiego mamy papieża, taki mamy kościół !!! Święty Boże, Święty Mocny zmiłuj się nad nami !
Stani2020.04.9 7:56
Allahu Akbar!
anonim2020.04.9 9:01
nie ten portal
anonim2020.04.9 9:24
I prymasa jakiego mamy i E,P. to gosze od koronowirusa. Jezu w Tobie nasza nadzieja ,! Daj łaskę nawrócenia tym ,którzy nas zwodzą ,oby się opamiętali .
ZERRO2020.04.9 6:26
Liturgia przenosi się do domów ale bez księdza. Ksiądz zostaje na zewnątrz by nie przynieść zarazy.
Stani2020.04.9 6:46
Syn znajomych lubi się bawić w księdza, narzuca na siebie taki ozdobny kocyk i ma nawet miniaturowe naczynia liturgiczne.
A MASTURBUJE SIĘ?2020.04.13 20:38
EWENTUALNIE SWOICH KOLEGÓW?