18.01.22, 15:18Fot. screenshot - YouTube (Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski)

Abp Wojciech Polak: Kościół ma budować dialog, nie angażować się w polityczne kontrowersje

Kultura spotkania i dialogu stanowi fundament pokoju w Ojczyźnie i na świecie – powiedział prymas Polski abp Wojciech Polak podczas dorocznego spotkania Pary Prezydenckiej z przedstawicielami Kościołów i związków wyznaniowych. Odbyło się ono 18 stycznia w Warszawie.

W swoim przemówieniu w Pałacu Prezydenckim Prymas Polski w imieniu Kościoła Katolickiego w Polsce podziękował za zaproszenie i złożył prezydentowi Andrzejowi Dudzie, jego małżonce, współpracownikom oraz wszystkim zebranym noworoczne życzenia miłości i pokoju. Nawiązując do trudnych wydarzeń minionego roku, abp Polak podkreślił, że „Często pośród tych wewnętrznych sporów i problemów gubi się wrażliwość na cierpienie konkretnego człowieka, który będąc ofiarą bezwzględnego reżimu i łupem dla przestępców, wciąż nie zawsze znajduje u nas ochronę i konieczną pomoc”.

Prymas Polski przyznał, że ogólna sytuacja społeczna wpływa też na życie członków Kościoła katolickiego, „który sam również zmaga się z wewnętrznymi problemami związanymi z realizacją wezwania do nawrócenia, także instytucjonalnego, do podjęcia koniecznej reformy i odzyskania społecznego zaufania”. Jak dodał, „towarzyszy temu kryzys wiary, zwłaszcza młodego pokolenia oraz trudności będące następstwem pandemii”.

„Swoistym znakiem nadziei” pośród licznych problemów i trudności określił abp Polak długo wyczekiwaną beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, która miała miejsce 12 września ubiegłego roku. Przypomniał, że Prymas Tysiąclecia „z odwagą upominał się o respektowanie praw człowieka, o wolność sumienia i wolność wyznania”. „On również, wypowiadając wraz z biskupami pamiętne słowa: przebaczamy i prosimy o przebaczenie, mimo niezrozumienia i protestów wielu, przyczynił się do otwarcia procesu pojednania między Polakami i Niemcami” – powiedział.

Metropolita Gnieźnieński wyraził przekonanie, że trudne wyzwania i doświadczenia obecnej rzeczywistości oraz troska o Ojczyznę, domagają się takiej właśnie postawy Kościoła i jego pasterzy. „Jeśli te słowa będziemy odczytywać w duchu nauczania i posługi Prymasa Wyszyńskiego, to bez niepotrzebnych dyskusji i sporów zrozumiemy i to jego wskazanie, że rolą Kościoła nie jest angażowanie się w naturalne w życiu politycznym kontrowersje ani – tym bardziej – ich rozstrzyganie. Nie chodzi o zdobycie dla siebie przywilejów czy o opowiadanie się za którąś ze stron” – powiedział abp Polak.

„Nasza obecność i misja w społeczeństwie pluralistycznym musi wciąż przypominać o konieczności dialogu w budowaniu sprawiedliwego i praworządnego ładu społecznego. Kultura spotkania i dialogu stanowi bowiem fundament pokoju w Ojczyźnie i na świecie. Jest nie tylko płaszczyzną dla wzajemnego zrozumienia, ale i filarem w budowaniu dróg i mostów koniecznych przecież dla życia w pokoju” – podkreślił abp Polak.

Swoje przemówienie zakończył słowami modlitwy o pokój i miłość.

BP KEP

Publikujemy tekst wystąpienia:

 W imieniu Kościoła Katolickiego w Polsce bardzo serdecznie dziękuję Panu Prezydentowi za zaproszenie na doroczne spotkanie przedstawicieli Kościołów i związków wyznaniowych. Przełom każdego roku stanowi niewątpliwie okazję z jednej strony do pewnych podsumowań, z drugiej do spojrzenia w przyszłość. Miniony czas w naszej Ojczyźnie i w Kościele niósł ze sobą bardzo konkretne, często trudne doświadczenia i wyzwania, z jakimi musieliśmy się zmierzyć. Trwająca pandemia koronawirusa, kryzys humanitarny na naszej wschodniej granicy, ale także w szerszym spojrzeniu – jak nam wskazywał papież Franciszek – przeciwstawiane w sposób ideologiczny bezpieczeństwo i solidarność, wymiar lokalny i uniwersalny, tradycja i otwartość, wszystko to rodzi lęk, niepewność i pragnienie radykalnej modyfikacji relacji społecznych. Często pośród tych wewnętrznych sporów i problemów gubi się wrażliwość na cierpienie konkretnego człowieka, który będąc ofiarą bezwzględnego reżimu i łupem dla przestępców, wciąż nie zawsze znajduje u nas ochronę i konieczną pomoc. Ogólna sytuacja społeczna nie pozostaje bez wpływu na życie i duchowe przeżywanie tych spraw przez członków Kościoła katolickiego, który sam również zmaga się z wewnętrznymi problemami związanymi z realizacją wezwania do nawrócenia, także instytucjonalnego, do podjęcia koniecznej reformy i odzyskania społecznego zaufania. Towarzyszy temu kryzys wiary, zwłaszcza młodego pokolenia oraz trudności będące następstwem pandemii, która w znaczącej mierze odbija się na codziennym życiu i misji wspólnoty Kościoła.

Swoistym znakiem nadziei, który jako Kościół w Polsce dostrzegamy pośród ujawniających się z taką ostrością licznych problemów i trudności była długo wyczekiwana beatyfikacja Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Polski. Choć sam o sobie mówił, że nie jest ani politykiem, ani dyplomatą, ani reformatorem, ani działaczem społecznym, w odczuciu wielu Polaków zasłużył na miano wielkiego męża stanu przez swoją nieugiętą postawę w konfrontacji z totalitarnym systemem komunistycznym.  Z odwagą upominał się o respektowanie praw człowieka, o wolność sumienia i wolność wyznania. On również, wypowiadając wraz z biskupami pamiętne słowa: przebaczamy i prosimy o przebaczenie, mimo niezrozumienia i protestów wielu, przyczynił się do otwarcia procesu pojednania między Polakami i Niemcami. Przypominam te słowa, gdyż jestem przekonany, że nasza rzeczywistość, jej trudne wyzwania i doświadczenia, nasza współpraca i troska o Ojczyznę, domagają się takiej właśnie postawy Kościoła i jego pasterzy. Domagają się takiego patrzenia na Kościół. Jeśli te słowa będziemy odczytywać w duchu nauczania i posługi Prymasa Wyszyńskiego, to bez niepotrzebnych dyskusji i sporów zrozumiemy i to jego wskazanie, że rolą Kościoła nie jest angażowanie się w naturalne w życiu politycznym kontrowersje ani – tym bardziej – ich rozstrzyganie. Nie chodzi o zdobycie dla siebie przywilejów czy o opowiadanie się za którąś ze stron. Nasza obecność i misja w społeczeństwie pluralistycznym musi wciąż przypominać o konieczności dialogu w budowaniu sprawiedliwego i praworządnego ładu społecznego. Kultura spotkania i dialogu stanowi bowiem fundament pokoju w Ojczyźnie i na świecie. Jest nie tylko płaszczyzną dla wzajemnego zrozumienia, ale i filarem w budowaniu dróg i mostów koniecznych przecież dla życia w pokoju.

Dziękując jeszcze raz za to dzisiejsze spotkanie, które – jak wierzę – jest również wyrazem naszej wspólnej troski i miłości do Ojczyzny, w imieniu Kościoła katolickiego w Polsce pragnę złożyć Panu Prezydentowi, jego Małżonce i Współpracownikom oraz każdemu z obecnych najserdeczniejsze życzenia. Świadomi istniejących dziś napięć i trudności, a jednocześnie żyjąc nadzieją pokoju, za papieżem Franciszkiem pragniemy powtórzyć, że pokój jest dobrem zaraźliwym, które rozprzestrzenia się z serc tych, którzy go pragną i starają się nim żyć. Dlatego dla każdej i każdego z nas, dla Ojczyzny naszej i wszystkich ludzi dobrej woli prosimy: Wszechmogący Wieczny Boże, źródło i dawco pokoju; Ty rządzisz niebem i ziemią, wysłuchaj nas i obdarz nasze czasy, Ojczyznę naszą i wszystkich, którzy ją stanowimy, swoją miłością i pokojem.  

Warszawa, Krakowskie Przedmieście – 18 stycznia 2022 r.

Komentarze

Anonim2022.01.19 21:58
kiedyś była taka audycja w radio ;dyyalogi na 4 nogi,można by powrócić do tej formuły szanowny wielebny
TYLKO PO prawdziwa POLSKA, nie SOWIECKO-NIEMIECKA.2022.01.19 10:28
WYBACZYĆ???, a może i ZAPOMNIEĆ???. Niby jak??? Niby co??? To My III-cie POKOLENIE PRAWDZIWYCH POLAKÓW PATRIOTÓW, POKOLENIE AK, NSZ, WiN, ŻOŁNIERZY NIEZŁOMNYCH, mamy teraz KAPITULOWAĆ przed POMIOTEM, zdegenerowanych BANDYTÓW z UB, MORDERCÓW z SB, przed POMIOTEM ZDRAJCÓW, ZAPRZAŃCÓW, WNUCZKÓW NIEMIECKICH HITLEROWSKICH WERMACHTOWCÓW, mamy KAPITULOWAĆ przed POMIOTEM SOWIECKICH BOLSZEWICKICH KOMUNISTYCZNYCH-FASZYSTÓW, którzy w 1944 - 45 roku przybyli na SOWIECKICH CZOŁGACH ZAMIENIAJĄC swoje CHACHŁACKIE nazwiska na NAZWISKA POLSKO - BRZMIĄCE. I to na apel Prymasa, który pochodzi z wioski, gdzie były znaczne wpływy PSL-u MIKOŁAJCZYKA, podobnie apelował taki jeden z LIPNEGO PSL-u, potomka ZSL-u, tego ZSL-u który ZNISZCZYŁ POLSKĘ, ZNISZCZYŁ IDEE WITOSA, zmusił do ucieczki PREMIERA MIKOAJCYZKA przed SIEPACZAMI, BYDLAKAMI i MORDERCAMI typu BRACISZEK NADREDAKTORKA GAZJETY zwanej wśród PRAWDZIWYCH POLAKÓW "SZECHTIER ZEIUTUNG" lub "GOWNIANA GAZJETA", mordercy PATRIOTÓW POLSKICH, SĘDZIEGO po "DURNACZÓWCE" nijakiego MICHNIKA??? Przed tymi którzy MORDOWALI POLSKICH KSIĘŻY, BŁOGOSŁAWIONEGO Jerzego POPIEŁUSZKO, ks.NIEDZIELAKA, ks.SUCHOWOLCA, ks.ZYCHA??????.
Grzegorz2022.01.19 9:32
Arcybiskupie Polaku, a jak to się ma do działalności politycznej niektórych księży jak choćby Prałata Kneblewskiego ?
Teresa I2022.01.19 9:18
nieodpowiedzialny i infantylny ten Prymas.Zresztą wszystko na twarzy wyrażone.
Anonim2022.01.19 4:36
Kościół ma głosić Ewangelię Jezusa Chrystusa i nawracać.
Polak2022.01.18 22:14
Polak został wysłany jako prymas, żeby zniszczyć polski Kościół. Franciszek otoczył się jakimś dziwnym elementem, także z Polski, skoro dopuszczają do niego kompromitujących oszustów, których całuje po rękach lub koperciarza grodzkiego. Potrzeba wielkiej modlitwy za Kościół i wielkiej modlitwy o wybór mądrego i silnego Papieża.
Böno2022.01.18 21:07
Biskupie, jeśli już cytujesz i piszesz o Kard. Wyszyńskim, to zachowuj się tak jak on. A powołany jesteś w koście, nie do dialogów, ale do głoszenia "Chrystusa w porę i nie w porę."
Pełna zgoda!!!2022.01.18 22:02
Kościół ma głosić Ewangelię, takie przed nim Chrystus postawił zadanie, a nie wdawać się w jakieś dialogi i rozmywać przekaz Chrystusa, bo to kończy się wprowadzeniem Paczamamy do Kościoła i udzielaniem Komunii Świętej, czyli Ciała Chrystusa osobom popierającym i finansującym aborcję.
Głos Rozsądku2022.01.18 20:52
Polaku, dialoguj sobie z tymi, co malują sprayem fasady kościołów i noszą na transparentach waginy w koronie albo Matkę Bożą w tęczowej aureoli. Dialoguj z tymi, którzy biją księży, którzy plują na duchowieństwo i chrześcijaństwo. Dialoguj ze zwolennikami aborcji. Dialoguj! Ty co najwyżej możesz służyć do mszy Jędraszewskiemu, a nie prymasować.
ks. emeryt2022.01.18 20:29
Mam pytania do ks. abpa Wojciecha: A co sądzi o słowach Chrystus: "nie przyniosłem pokoju ale miecz". Co sądzi o słowach Chrystus: "plemię żmijowe", "plemię przewrotne", "obłudnicy", "waszym ojcem jest diabeł"?
Böno2022.01.18 21:08
Dziękuję za super komentarz. Tacy jak bp. Polak to najwięksi szkodnicy w kościele.
katolik2022.01.18 22:49
dziś w Polsce ludzie stali się opętani przez szatana w postaci masono- nazistów SSPIS PO PSL SLD--- doktory nie widzą, ze mordują, nauczyciele nie widzą, ze zgadzają się z kłamstwem, prawnicy nie widzą, ze łamane jest prawo obywatela, człowieka, pacjenta, księża nie widzą, że szatan zamyka im oczy, na wiarę, ludzie nie widzą, ze sa mordowani i ze są daleko od Boga a poddają sie z łatwością szatanowi- masono- nazistom. To jest zastanawiające jak ludzie stają sie świadomymi wykonawcami polecen szatana.
gosc2022.01.18 18:48
W.P. " bez karteczki nic sam nie wyduka" , wstyd ,że postępuje inaczej niż nauczał Jezus.
gość2022.01.18 18:43
Ach ...gdyby kościół oczyścił się z takich "katolików" jak np. mason W.P.
matis892022.01.18 18:03
Polak lewacki oszuście, Kościół ma głosić Słowo Boga, Prawo Boga, dawać Sakramenty, a nie dialogować. Masońskie oszuście Judaszu naganiasz owieczki Jezusa by przyjmowały aborcyjne, demoniczne szczepionki Antychrysta przeciwko Chrystusowi w plan-demii. Wstyd i hańba, to reprezentujesz lewaku udający kapłana. Nie dorastasz do kostek wcześniejszym kapłanom Polski.
Zima2022.01.18 17:56
Niech mi Pan Bóg miłosierny wybaczy ja u prymasa Polaka nie czuje żaru wiary ani on ciepły ani zimny taki letni......
zizi2022.01.18 17:35
po co Kosciolowi Polak?
Foster2022.01.18 17:22
Te slowa kierowane są do arc. Jędraszewskiego ?
Ezechiel2022.01.18 17:19
Prymasie Kościół ma prowadzić wiernych do zbawienia a niewiernych nawracać wy hierarchowie tworzyć inną rzeczywistość która odeszła od Chrystusa
Anonim2022.01.18 17:18
Im dłużej budowany jest dialog, tym mniej jest Kościoła w Kościele?
katolik2022.01.18 17:18
Wspaniała zagrywka --- Kościół w Polsce poparł POLITYCZNIE depopulację Polaków chemią genetyczną i teraz już po wykonanym zadaniu, stwierdza, ze jako święty polski nie miesza się do polityki. Byłoby śmieszne, gdyby nie tragiczne i judaszowe, GESTAPOWSKIE !!!!
Kornhauser - Kramsztyk2022.01.18 17:10
Kup se Cinquecento i nim jeździj, to przyznam ,że masz jeszcze resztki poczucia odpowiedzialności za to co mówisz ;)
AAAtomek2022.01.18 16:40
Albo jest się Polakiem, albo katolikiem. Oczywiście z wyjątkiem Wojciecha Polaka, on jest równocześnie i Polakiem i katolikiem .
Anonim2022.01.18 17:03
Kto podnosi reke na PIS, ten podnosi reke na Kosciol!
nie ślepy2022.01.18 16:31
...„Często pośród tych wewnętrznych sporów i problemów gubi się wrażliwość na cierpienie konkretnego człowieka, który będąc ofiarą bezwzględnego reżimu i łupem dla przestępców, wciąż nie zawsze znajduje u nas ochronę i konieczną pomoc"...ja pytam do kogo ta gadka tego człowieka skoro w innym miejscu twierdzi, że "rolą Kościoła nie jest angażowanie się w naturalne w życiu politycznym kontrowersje ani – tym bardziej – ich rozstrzyganie"! Ja już pomijam fakt, że obecnemu prymasowi do prymasa Wyszyńskiego to tak daleko, jak do innej galaktyki, ale w imię lewackiej ideologii otwartości granic sam w swojej bezmyślności stawia sobie ocenę pisząc totalne sprzeczności w jednym piśmie! Moja rada dla księdza biskupa taka...zajmij się uczeniem religii i wychowaniem katolickim a nie najeźdźcami na granicy, bo to sprawa rządu i wojska!
Anonim2022.01.18 16:28
Kiedys kosciol trząsł politykami prawicy a teraz kosciol konczy jako przystawka PISu. Tak sie koncza sojusze z Szatanem. Rzygac sie chce jak w kurwizji "bronią kosciola" jako ich prywatnej wlasnosci.
Kornhauser - Kramsztyk2022.01.18 16:28
Jesteście już skończeni chłopczyku Polak
katolik2022.01.18 16:25
Plan poparcia i ułatwienia HOLOCAUSTU DEPOPULACJI POLAKÓW przez Kościół w Polsce został wykonany. Teraz abp Gądecki Polak Depo Jędraszewski mogą stulić pysk ! SSPIS PO PSL SLD masonskie szmaty są im wdzięczne za karalne nakłonienie do eksperymentu wiernych in księży do wzięcia ŚMIERCIONOSNEJ chemii genetycznej
Anonim2022.01.18 16:30
Moj ksiadz zmarl na covid. Ty najpierw chciales mega lockdownow a teraz mowisz o nieistniejacym zagrozeniu i zniechecasz do szczepien,
katolik2022.01.18 17:25
nie płacz, jak ksiądz się nie wyszczepił szatańską chemia genetyczna to poszedł do nieba, ha ha
Najlepsze2022.01.18 22:09
Najlepsze są dialogi anonima z "katolikiem". Kabaret z wariatkowa!
fdf2022.01.18 16:13
poparcie kościoła równa się poparciu pisu. Gratulacje i oby tak dalej do końca waszmościu.
Antonim2022.01.18 16:10
Może by pomógł psychiatrom w uwalnianiu ludzi ze zniewoleń i opętań, a nie bredził o jałowym gadaniu o niczym.
Palindrom2022.01.18 16:07
Ciekawe, gdzie on to "budowanie dialogu" znalazł w Ewangelii. Sakramenty, Eucharystia, ewangelizacja to furda, najważniejszy jest dialog, a w zasadzie dialogowanie, czyli nieustający bełkot dla samego bełkotania.
rebeliant2022.01.18 16:06
"gubi się wrażliwość na cierpienie konkretnego człowieka, który będąc ofiarą bezwzględnego reżimu i łupem dla przestępców, wciąż nie zawsze znajduje u nas ochronę i konieczną pomoc" - i w wielu przypadkach wyrazem tej ochrony jest użycie bata wobec bandyctwa, aby to odczuło na swojej skórze wyrządzone krzywdy, a jednocześnie, aby ofiara mogła być pewna, że jej kat nie będzie szydzić na próżno z zadanych ran.
Zagadka2022.01.18 16:03
Polski obywatel, członek pewnej polskiej organizacji, krzywdzi polskie dzieci. Ta polska organizacja przeprowadza śledztwo w sprawie tego polskiego obywatela i ma informacje o szczegółach tego polskich dzieci krzywdzenia. Polska, powołana decyzją polskiego sejmu, instytucja występuje o udostępnienie wiadomości, jakie ta polska organizacja ma w kwestii tych krzywd wyrządzonych polskim dzieciom przez tego polskiego obywatela. A ta polska organizacja mówi "wała!!! o te informacje to se możecie wystąpić drogą dyplomatyczną do naszej zagranicznej centrali". Zagadka - o jakiej to polskiej organizacji tu mowa?
Jerzy2022.01.18 16:03
powinno się USTAWOWO zabronić przybierania żydom nazwisk typu Polak, Mazowiecki, Bielecki itp. - nazwisko powinno jednoznacznie identyfikować rasę, a więc tylko typu Zukerman, Gutmacher, Singer, Apfelbaum itp. powinny być dla nich dozwolone, austriacy w czasie zaborów opanowali do perfekcji germanizację nazwisk żydowskich, i z ich bogatych doświadczeń powinniśmy korzystać...
z Kanady2022.01.18 16:03
Panie arcybiskupie Polak, daj pan spokój i oszczęć cierpienia Polakom - katolikom w Polsce.
roabczek2022.01.18 16:00
za późno..... juz po was. TUSK miał racje................. mamy druga Irlandie
Anonim2022.01.18 15:55
A piniondz? jak tam piniondz Wojtas? Cośta z długopisem ustalili? Będzie dojenie polaczków?
non possumus2022.01.18 15:48
z szatanem ty nas, wilku w owczej skórze - nie jednaj.
Roman2022.01.18 15:48
"rolą Kościoła nie jest angażowanie się w naturalne w życiu politycznym kontrowersje ani – tym bardziej – ich rozstrzyganie" - czy on mówi za siebie czy wiernych. Panie Boże czemu pokarałeś nas takimi duchownymi.
konzyg2022.01.18 15:46
Prymas mojego Kościoła w przemówieniu ani razu nie wymienia imienia Jezus. TO jest znak. Tchórzostwo ludzi Kościoła.
MaxFiend2022.01.18 16:09
A dla czego ma niby wymieniać? Nadaremno?
konzyg2022.01.18 17:04
Ano dlatego, że jest kapłanem Jezusa Chrystusa. Nie Allaha. Nie Wielkiego Budowniczego. Nie ateistycznego ewolucjonizmu. I wszystko prowadzi do Jezusa.
MaxFiend2022.01.18 21:41
Tym bardziej nie wolno mu instrumentalnie mieszać Jezusa do brudnej polityki.
ABC2022.01.18 15:38
Czyli jak Katolik daje się kopać w d... i poniewierać to wszyscy zadowoleni....