23.11.20, 11:43Fot. screenshot - YouTube (Telewizja Republika)

,,Akademia Zdrowego Rozsądku’’. Czy demokracja istnieje?

Demokracja to „słowo fetysz” – zauważa red. Rafał Ziemkiewicz. Rozpoczynając na swoim kanale nowy cykl wykładów „Akademia Zdrowego Rozsądku” publicysta zastanawia się nad istotą demokracji. Jak przekonuje, słowem tym „zamyka się usta krytykom”, bo z demokracją nie można dyskutować. Ale czy ona w ogóle istnieje?

- „Czy to, że mówimy dzisiaj o demokracji liberalnej, państwach demokratycznych, przypadkiem nie ukrywa tego, że tej demokracji tak na prawdę nie ma?” – pyta Rafał Ziemkiewicz.

Dziennikarz przedstawia pięć warunków, które muszą zostać spełnione, abyśmy mogli mówić o demokracji. Po pierwsze, państwo demokratyczne musi mieć wspólnotę. W tej wspólnocie decyduje większość, a podporządkowuje się jej mniejszość.

- „Ale mniejszość jak przegra wybory, to nie idzie do lasu wysadzać mosty i koleje, nie mówi, że to jest tylko krótka przegrana na wojnie, ale zaraz wróci i odwojuje swoje i wtedy tamtych wypędzi do lasu”  - zauważa Ziemkiewicz.

- „Tu jest podstawowa sprawa w demokracji. Ktoś przegrywa, ktoś wygrywa. Ten przegrany podaje wygranemu rękę, gratuluje. Wygrany nie stara się przegranego powiesić, zniszczyć, zlikwidować i nie dopuścić, żeby kiedykolwiek wrócił” – podkreśla.

Publicysta wskazuje, że już ten pierwszy warunek w dzisiejszych społeczeństwach demokratycznych nie jest spełniony. Zamiast wspólnoty mamy plemiona, które się ze sobą wzajemnie ścierają.

- „Jeśli po wyborach powstaje opozycja totalna, która odrzuca wspólnotę, to jest to tak samo dalekie od demokracji, jak daleka od demokracji jest totalna władza” – mówi.

kak/DoRzeczy.pl, YouTube-Rafał Ziemkiewicz

Komentarze

Jan Radziszewski2020.11.25 8:43
Zresztą po co protestować przeciwko życiu wkrótce szczepionki na coronowirusa uczynią je bezpłodnymi tak nie ma pomyłki dziewoje będą bezpłodne tzn nie będą mogły mieć dzieci "„Brytyjski informator GSK: szczepionki koronowe zawierają adiuwanty, które w przeszłości sprawiły, że 97% kobiet stało się bezpłodne gdy otrzymały je w ramach badań klinicznych”’. Amerykański prezenter David Knight zacytował niedawno informatora giganta farmaceutycznego GSK , który ujawnił, że tak zwane adiuwanty „anty-HCG” (hormon) w szczepionkach koronowych powodują 97% bezpłodności . Podczas badania klinicznego szczepionki GSK 61 z 63 kobiet stałoby się bezpłodne. W wariancie opracowanym dla mężczyzn z anty-GNRH (hormonem) jądra skurczyłyby się, poziom testosteronu spadłby, a DNA w nasieniu zostałoby zniszczone, powodując bezpłodność. Mówi się, że zostało to wykryte podczas testów szczepionek na pawianach. Według brytyjskiego rzecznika Govote.org , z którego Knight pokazał klip wideo, doprowadzi to do masowej śmierci ludzi z powodu szczepionek Covid-19 w nadchodzących latach, podczas gdy praktycznie więcej dzieci się nie urodzi. „Jeśli taki jest ich zamiar, nastąpi ogromna redukcja populacji na świecie, o której Bill Gates mówi od lat”.
czekista2020.11.24 3:52
Demokracja istnieje tylko jako wyraz - abstrakcja
Alojzy Cedzidło2020.11.23 23:04
Coraz mniej wiem o tej nowej ucywilizowanej demokracji . A już kompletnie nic na temat tej okrzyczanej ostatnio PRAWORZĄDNOŚCI No bo tak . DEMOKRACJA . Wszystko wolno czy nie wszystko? Wybrana większość rządzi sama , czy z przegranymi . Ta wybrana większością narodu władza, ma pozbierać od wszystkich programy i wszystkie realizować . Tylko jak to w demokracji ma być ? Które plany pierwsze a które ostatnie . Wszyscy rządzą jednakowo . Każde zdanie jest ważne i realizowane , PiS ustali : kastrować pedofili Wszyscy oddają swoich na zabieg , Nie tylko tych z kościoła . Itd itd Jak demokracja to demokracja ....A z tą PRAWORZADNOCIĄ to co . Co jest za ważna sprawa ,ze nawet bez uzasadnienia i udowodnienia jej , tej praworządności bija nas Polaków po tylnej części ciała . Wszyscy oprócz pisorów zarzucają Polsce brak praworzadnoci . Ale nikt się nie pali do podania przykładów jej braku. Mówi się Sądy pisowskie . Ale i tu nie podaję się przykładów wyroków podyktowanych przez pana Kaczyńskiego Zapomina się tez o wyrokach na telefon władzy z przed 2015 . A lista jest nie mała. Dziwny jest tylko brak reakcji tej trzeciej władzy na to odbieranie poprzez wmawianie społeczeństwu tej pisowskiej dyktatury, ich honoru i braku uczciwości .Głupie , co ? Pewno, i to jak. Kto mi pomoże mądrzej odbierać tą naszą polsko- brukselską rzeczywistośc .
Karol W.2020.11.23 21:44
Ej, Rafał, a weź wstaw jakieś nowe zdjęcie na gołej klacie. Fajny z Ciebie facet byku.
wesoły romek2020.11.23 17:38
... i wtedy sprawdzasz czy jest wystarczająco pijana
katolicka deratyzacja Polski2020.11.23 15:58
Mason Ziemkiewicz zawsze byl przeciwko demokracji razem ze swoja Konfederacja Rosyjska i kultem Putina.
Japa2020.11.23 23:13
A jak niby wygląda ta demokracja nie ziemkiewiczowska . A jak ziemkiewiczowska jJak totalna ,a jak pisowska Pali mnie ciekawość jak wygląda i brukselska > Nie mylić z brukselką .
Do powyższych debili, trolli2020.11.23 15:10
Żujcie jaja powskie-bolszewickie dziwki. Jesteście idealnymi reprezentantami tych swoich przyjebów przygłupów. 🤣🤣 Przygłupy wymyślcie coś sensownego ale czym wy macie myśleć? 😂😂😂 tego u was nie ma!
Dominik pomocnik egzorcysty2020.11.23 17:43
widać ,że czytałeś płynnie już w 7 klasie
NEOS com pl2020.11.23 14:08
... nasz kneset to je kwiat demokracji ... i sam sie definiuje ... Rafi ... akmien lupany to juz bylo ... hehe
Halo jestem "Alojzy Cedzidło" , ale niezupełnie .2020.11.23 13:49
Bo jestem też: ebz , Figo Fago a tak naprawdę to męska tylko z nazwy , pisda . Wycieram doopy Polskim Panom , ale mam ambicje . Ogólnie mówiąc to jestem głupia pisda zza Buga , dosłownie i w przenośni i nienawidzę Polskich Panów . Wprowadzają mnie w kompleksy . Moi rodzice do śmierci spali na piecu i gotowali jedzynie dla nas i świń w tym samym kotle . Tutaj się podpisuje różnie , bo jak wspomniałam , jestem głupia pisda zza Buga , ale lubię "politykować , "filozofować " jestem tyż "teologiem" . Chce pokazywać jaka ja dobra jest nie tylko z polskowo jazyka , itp . , itd . , ale i innych obcych , choć doopy wycieram w Szczecinie , każdy to może sprawdzić . Zdradza mnie moja pisdowata "polszczyzna " i IP address . A co mam z sobą zrobić ? Jestem tylko głupia , zakompleksiona , męska tylko z nazwy , pisda .
Chłopie ty jesteś chory2020.11.23 15:05
Chłopie ty jesteś choryŻuj jaja powska-bolszewicka dziwko. Jesteś idealnym reprezentantem tych swoich przyjebów przyglupow. 🤣🤣 Przygłupie wymyśl coś sensownego ale czym masz myśleć? 😂😂😂 Jedyną osobą którą udało ci się oszukać to twoja stara w ciąży z tobą bo myślała ze cie wyskrobała. 😅
Alojzy Cedzidło2020.11.23 15:15
Dzięki za wyręczenie . Chociaż wolał bym z osłem podyskutować Mądrzejszy i kulturalniejszy niż ten falsyfikat .Albo Ruska " podróba " .
Alojzy Cedzidło2020.11.23 13:26
Pewno moje zdanie zwisa panu Ziemkiewiczowi jak kilo kitu u sufitu , ale je , powiem ... W ocenie , opisie demokracji wg " Ziemkiewicza " widzę skondensowaną i prawdziwą wiedzą o demokracji . Pali mnie jednak ciekawość o sens tego Jego ostatniego zdania .W sprawie totalnej władzy. Ostatnie " przygody " pana Rafała " z TVP , mogły by mnie skłonić do podejrzeń że teraz mamy i totalna opozycję i totalną władzę . A to by odrobinę zmieniło sens Jego opisu znaczenia słowa DEMOKRACJA " No i dodatkowo . Czy ta DEMOKRACJA ,którą opisał pan Rafał , jest możliwa w naszej polskiej i unijnej sytuacji. I na koniec . Jaką ocenę demokracji napisał by pan Ziemkiewicz , obserwując z boku " walkę kobiet o swoje prawa " Prawa KOBIET , a nie prawa pani L.
roman2020.11.23 13:18
Ponoć w w PRL - u też była demokracja, że ho hooo.
GS2020.11.23 13:43
Tzw. "demokracja ludowa", w miejsce dzisiejszej "demokracji liberalnej". Ciekawe czy nazizm tez się samookreślał jako demokracja jaś tam? ;o)
tata2020.11.23 20:10
Narodowo socjalistyczna
waldek2020.11.23 13:12
Może Ziemkiewicz opisze jak dobra zmiana i nie tylko roluje ludzi z plandemia. Niestety do tego trzeba mieś trochę odwagi. A tej chłopcu brak.
Japa2020.11.23 13:41
Panie " waldek " Szanowny . Pan Ziemkiewicz nie jest dla mnie autorytetem . Nie zawsze się z nim zgadzam , wiedząc ,że On o tym nie wie i na moim zdaniu mu nie zależy . Jednak w przeciwięstwie do Pan podziwiam Jego odwagę w opiniowaniu naszej rzeczywistości Natomiast , proszę darować szczerość . Odmawiając Ziemkiewiczowi odwagi , musi Pan pogłębić swoją wiedzę o pandemii u nas i na świecie.
Ryszard2020.11.23 12:41
Sienkiewicz już pisał o zdrajcach Polski takich jak PO i Koalicja to są opisani Radziwiłowiei tacy jak Kuklinowski i są obrońcy tego szarpanego przez najezdzcow ekonomicznych Kochanego kraju jakim jest Rzeczy Pospolita to Kmicic wel Babinicz czyli prawdziwi Polacy szczerze miłujący Polskę i Polaków gotów oddać życie za tą szarpaną przez Najezdzców Umiłowaną Ojczyznę Polskę z Orłem w Koronie .Wstyd mi że mam takich pobratymców którzy chcą sprzedać ten Kraj za nędzne europejskie srebrniki. Na pohybel wam ZDRAJCY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Demokracja jest przereklamowana2020.11.23 12:40
o sporo ludzi jest głupich, ale też nikt nie wymyślił lepszego ustroju, jeszcze gorzej jak trafi się oszalały,megalomański dyktator
Panie Ziemkiewicz2020.11.23 12:05
Podstawą demokracji jest to, że wszyscy mają równe prawa, a nie że decyduje większość, a podporządkowuje się jej mniejszość. Przykład: większość ludzi w Polsce ma nazwisko zaczynające się na literę inną niż Z, jest też mniejszość z nazwiskami na tę literę, między innymi pan Ziemkiewicz. Zaakceptuje pan decyzję większości, że obywatele z nazwiskiem zaczynającym się na literę Z maja płacić 3 razy większe podatki niż pozostali?!
Anonim2020.11.23 12:04
Ziemkiewicz, wali ci z paszczy.
Kaczyński2020.11.23 12:02
nigdy jak był opozycją nie podał ręki przeciwnikowi, nie poszedł na wspólne święto, TAKI DAŁ PRZYKŁAD OPOZYCJI! Poza tym z trybuny sejmowej wrzeszczy jak opętany jak ich nienawidzi, zasłaniając się "lepszą"wiarą
Anonim2020.11.23 11:54
Coś, nad czym nie można przejść obojętnie ..... "Deep State" w Wenezueli ...... https://romualdkalwa.neon24.pl/post/158988,weto-polski-i-wegier-to-uderzenie-w-dodruk-unijna-kradziez
Anonim2020.11.23 11:54
"Akademia zdrowego rozsądku" czyli ziemkiewiczowki risercz pomieszany z chłopskim rozumem.
tata2020.11.23 20:13
U ciebie nawet chlopskiego brak.